Dobré noviny
Tržby českého autopriemyslu dosiahli vlani rekord
TASR
TASR

Tržby českého autopriemyslu dosiahli vlani rekord

Sektor však poukazuje na problémy spojené s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš
 

Praha 4. júna (TASR) - Autopriemysel, ktorý je najsilnejším odvetvím českej ekonomiky, oznámil za minulý rok ďalší výrazný rast tržieb, exportu aj zamestnanosti, pričom tržby dosiahli nový rekord. Informoval o tom server iDNES.cz.

Tržby českého automobilového priemyslu dosiahli rekordných 912 miliárd Kč (33,75 miliardy eur), čo oproti predchádzajúcemu roku znamená rast o 7 %. Vyplýva to z údajov, ktoré koncom tohto týždňa prezentovalo české Združenie automobilového priemyslu (AutoSAP), ktoré združuje 90 % firiem v tomto odvetví. Rekordná bola aj výroba samotných vozidiel: celkovo 1,3 milióna áut. A k novému rekordu mieria automobilky aj tento rok.

Sektor však poukazuje na problémy spojené s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. "Ako hrozbu vnímame najmä nedostatok kvalifikovaných zamestnancov. Ďalšou hrozbou môžu byť geopolitické riziká, prípadné negatívne výkyvy globálnej ekonomiky či vývoj v Číne, ktorý by sa nepriaznivo prejavil aj v dopyte po európskej produkcii," uviedol Vojtěch Opleštil z automobilovej expertnej skupiny PwC ČR.

Rozmach výroby áut je evidentný aj na počte zamestnancov: ten sa minulý rok zvýšil o viac než 4 %, odvetvie priamo zamestnáva okolo 115.000 ľudí. Priemerná mzda vlani vzrástla o 3,6 % na 33.000 Kč. Je tak o štvrtinu vyššia, než celková priemerná mzda. "Potrebujeme, aby sme mohli viac lákať zahraničných pracovníkov, je potrebné podporiť rekvalifikačnú politiku, aby sme nemuseli obmedzovať výrobu," povedal prezident AutoSAP Martin Jahn.

"Situácia je dramatická," tvrdí viceprezident AutoSAP Pavel Juříček. Podľa neho medzi profesie, ktoré najviac chýbajú, patrí napríklad profesia nástrojár. "V priebehu štyroch rokov odíde ďalších 20.000 nástrojárov do dôchodku a potom to nebude mať prakticky kto robiť," varuje Juříček.

Firmy z odvetvia okrem toho tlačia na to, aby Česko prijalo čo najskôr euro. "Autopriemysel už do eurozóny vstúpil, vzťahy medzi zákazníkmi a dodávateľmi sú už dnes bežné v eurách. Preto je pre nás vstup do eurozóny kľúčový," dodal Jahn.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…