Dobré noviny
Študenti sa poskladali spolužiakovej mame na letenku z Nigérie, aby videla jeho promócie
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Študenti sa poskladali spolužiakovej mame na letenku z Nigérie, aby videla jeho promócie

Šťastná mama so svojím synom na jeho promóciách.
Šťastná mama so svojím synom na jeho promóciách. — Foto: Youtube/CBS This Morning

Keď dostal Nigérijčan Mike Tertsea ponuku ísť študovať do USA, znamenalo to aj odlúčenie od jeho rodiny. To však ešte netušil, čo si pri ukončení štúdia preňho a jeho mamu nachystajú jeho spolužiaci.

BEL AIR 4. júna - Mimoriadne vysoký Afričan Mike Tertsea dostal práve vďaka svojmu vzrastu ponuku študovať a hrať basketbal ako medzinárodný študent. Podmienkou bolo, aby išiel do študovať do amerického štátu Maryland. To zároveň ale znamenalo, že svoju mamu nevidel celé štyri roky. Keď sa však blížili jeho promócie, spolužiaci vymysleli niečo, čo každého chytí za srdce.

Najprv ho ani nespoznala

Mikeovi spolužiaci sa začali pred slávnostným ukončením štúdia skladať, aby mohli zaplatiť cestu jeho mame z Afriky do USA. Len preto, aby mohla byť pri synovi pri takej dôležitej životnej udalosti a konečne ho po toľkých rokoch vidieť. 

Keď sa konečne zvítali na letisku, matka svojho syna ani nespoznala. Zdal sa jej oveľa vyšší a celkovo väčší ako kedysi. Keď si počas promócií išiel prevziať diplom, mohol svoju mamu okamžite nájsť pohľadom v publiku, práve kvôli svojej výške.

Náročná a nebezpečná cesta

Cesta matky za synom pritom nebola jednoduchá. Najprv totiž musela cestovať až 12 hodín cez nebezpečné územie, aby sa mohla dostať na letisko. „Bolo to pre ňu veľmi ťažké. V jednej chvíli sa cítila, že to vzdá,“ opísal Mike pre Baltimore Sun. 

A ako vlastne jeho spolužiakom napadlo poskladať sa jeho mame na cestu? Pri čítaní článku o ňom v školských noviných si spomenuli na to, že on a jeho mama sa snažili v nigérijskej dedine získať jedlo a elektrinu. Potom si všimli v článku zmienku o tom, že sa nevideli štyri roky, a dojemný nápad bol na svete. Najprv sa im podarilo získať 1 600 dolárov, no 500 im stále chýbalo. Zvyšok sa však podarilo získať jednému členovi fakulty v priebehu hodiny. Mike si celý čas myslel, že peniaze sa zbierajú na slávnostný obed. Všetci ostatní ale vedeli, že je za tým niečo celkom iné.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…