KĽDR spustila vlastný Facebook. Pre hlúpu chybu vydržal len niekoľko hodín
Radka Turoňová
Radka Turoňová

KĽDR spustila vlastný Facebook. Pre hlúpu chybu vydržal len niekoľko hodín

Život pod diktatúrou Kim Čong-una nie je prechádzka ružovou záhradou, no niektoré správy z diania v Severnej Kórei, pokiaľ nejde o večné vyhrážky „vodcu“, dokážu celkom pobaviť. Prípadne ostane nad ich bizarnosťou rozum stáť. A tak je to aj v prípade čudnej sociálnej siete kopírujúcej Facebook.

Kim Čong-un. — Foto: Youtube/CNN

PCHJOGJANG 3. júna - Niekto vytvoril v Severnej Kórei sociálnu sieť, ktorá bola na nerozoznanie od Facebooku. Pikoškou ale je, že jej nastavil veľmi hlúpe gesto, ktoré sa podarilo na prvý raz prelomiť len 18-ročnému Škótovi.

Mohlo ísť o test

Sociálna sieť, takmer identická so „západným“ Facebookom, akurát nedopracovaná, fungovala len niekoľko desiatok hodín a dala sa nájsť na webe www.starcon.net.kp. Pri kliknutí na stránku sa však dozviete, že sa k nej nedá pripojiť. Ako píše český server iDNES.cz, mohlo ísť o testovací pokus, ktorý môže slúžiť vývojárom. Sieť bola vytvorená v nástroji phpDolphin, a práve preto bola v angličtine, vysvetľuje portál Motherboard, ktorý na čudný klon Facebooku upozornil.

Rozdiely medzi reáliami tejto krajiny a bežným nástrojom phpDolphin spočívali aj v tom, že každý príspevok bol označený ako 30 minút starý. To sa dialo preto, že krajina si ešte minulý rok vytvorila vlastné nové časové pásmo, ktoré je o 30 minút pozadu, a Dolphin toto pásmo nedokáže rozoznať.

Paródia na „vodcu“

Stránka bola opísaná ako „najlepšia sociálna sieť v Severnej Kórei“. Nie je jasné, kto za ňou stojí, no všetko okolo nej je prinajmenšom podivné. A to aj preto, že KĽDR má tendenciu hostovať svoje oficiálne stránky v Číne. Samotný názov Starcon evokuje odkaz na juhokórejskú technologickú spoločnosť. 

Tak či onak, tí, ktorí za sociálnou sieťou stáli, si nedali príliš veľa námahy s heslom. Stránku dokázal totiž hacknúť len 18-ročný Škót Andrew McKean. Ako totiž povedal pre Motheboard, nebolo to nič zložité. Ako prihlasovacie meno totiž uviedol „admin“ a ako heslo „password“ (heslo po anglicky – pozn. red.) a razom sa stal adminom. 

Analytik Doug Madory pre BBC povedal, že neverí, že táto sociálna sieť mala prekročiť hranice izolovaného štátu. Napriek tomu, ako krátko fungovala, analytik narátal až 300 účtov. Objavila sa tam aj paródia na samotného Kim Čong-una

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…