Dobré noviny
Deti už do gorilích výbehov spadli. Reakcie zvierat vtedy dojali svet
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Deti už do gorilích výbehov spadli. Reakcie zvierat vtedy dojali svet

Záber z roku 1996 dojal celý svet.
Záber z roku 1996 dojal celý svet. — Foto: Youtube/12dardee

Udalosti posledných dní, keď malý chlapec spadol v americkej zoologickej záhrade do výbehu gorile, stále vyvolávajú búrlivé diskusie. Niečo navlas podobné sa stalo aj pred 20, ale aj pred 30 rokmi. Akurát s jedným zásadným rozdielom.

CHICAGO 2. júna - Písal sa rok 1996 a do Brookfield ZOO v Chicagu zavítal aj trojročný chlapček, ktorého meno ani identita nie sú doteraz známe. Tiež sa mu podarilo spadnúť do gorilieho výbehu a dostal sa do bezvedomia. Desať rokov predtým sa niečo podobné stalo aj britskému chlapcovi. Jednotlivé incidenty tak majú od seba odstup pár dekád rokov, no v niečom sa dramaticky líšia.

Dokáže zachrániť život

Na rozdiel od nedávnej udalosti, v roku 1996 sa celý svet rozplýval nad tým, ako sa gorilia samica Binti-Jua o chlapčeka postarala. Bezmocné chlapča totiž uchopila do náručia a odniesla k miestu, kde sa k nemu mohli dostať pracovníci zoo. K chlapcovi sa teda zachovala ako k dieťaťu.

Gorila Binti-Jua má teraz 28 rokov a stále sa nachádza v rovnakej zoo. Na rozdiel od gorilieho samca menom Harambe z Cincinnati ZOO, ktorý musel kvôli tvrdohlavému dieťaťu zomrieť. Archívne zábery z 90. rokov však jasne ukazujú, že toto majestátne zviera nemusí predstavovať len hrozbu, ale dokáže zachrániť ľudský život. Pozrite sa, ako gorila držala chlapca v náručí a odniesla ho do bezpečia.

Chlapec, ktorý nebol nikdy identifikovaný, mal zlomenú ruku a zranenia na tvári, informuje Daily Mail. V nemocnici strávil štyri dni. Chlapec, ktorý spadol do výbehu tento rok, utrpel odreniny. Spôsobil mu ich údajne Harambe svojím vláčením, keď ho ťahal a nosil po výbehu 10 minút. Keďže kompetentní vyhodnotili, že situácia bola nebezpečná, gorilu nakoniec usmrtili, aj napriek tomu, že na malého Američana neútočila.  Alternatíva s uspaním by vraj nemusela dopadnúť úspešne a bolo by to pomalé. Navyše panovali obavy, že uspávacia dávka by mohla gorilu rozrušiť a tá by sa správala agresívne.

Veľa ľudí sa však na základe záznamu zhoduje na tom, že gorila nemala s chlapcom zlé úmysly, pretože mu pomáhala a chvíľu ho aj držala za ruku. Neskoršie vláčenie chlapca cez výbeh okomentovali tak, že zviera nie je zvyknuté na prítomnosť ľudského „mľáďaťa“ a že bola trochu zmätená. Zhodli sa tiež na tom, že keby mala v úmysle mu ublížiť, urobila by to hneď. Toto video zobrazuje chlapca vo výbehu gorilieho samca, ktorého usmrtili.

Chrániť dokáže aj gorilí samec

Ako sa pre Mail Online vyjadril biológ Jeff Corwin, navonok rovnaká situácia mala predsa len svoje odlišnosti. Zásadným rozdielom je podľa neho odlišnosť medzi samcom (Haramba) a samicou (Binti-Jua). „Gorily sú nám viac podobné ako ostatné zvieratá a je veľmi pravdepodobné, že gorilia samica sa v roku 1996 pozerala na ľudské dieťa ako na zraniteľné dojča, ktoré potrebuje ochrániť,“ uviedol. Podotkol tiež, že dieťa bolo v bezvedomí a práve mlčanie mohlo zohrať jeden z významných faktorov. Okrem toho treba mať na pamäti, že každá gorila má svoju vlastnú osobnosť.  A keď sú napríklad v puberte, ako bol aj nebohý Harambe, môžu sa odlišovať od tých goríl, ktoré sú staršie, usadlejšie aj sebavedomejšie.

Avšak treba dodať, že práve gorilí samec dokázal ochrániť človeka aj v minulosti. Bolo to v roku 1986, keď do výbehu spadol 5-ročný britský chlapec, dnes 35-ročný Levan Merritt. Toho ochránila gorila menom Jambo, keď ho jasným gestom chránila pred ostatnými gorilami. Chlapca sa potom podarilo transportovať a dnes sa mu spomienky vynorili v súvislosti s poslednými udalosťami. Vo videu vidieť, ako Jambo chráni Levana pred ostatnými gorilami.

Aj napriek tomu, že v Levanovom prípade všetko dobre dopadlo, usmrtenie Harambeho schvaľuje. „Chlapca vláčil po vode desivou rýchlosťou. Štvorročný chlapec je veľmi malý a mohol by sa tak ľahko zraniť. Urobili správne rozhodnutie,“ povedal pre The Sun Levan. 

Nesúhlasí s ním jeho mama Pauline, ktorá rozhodnutie Cincinnati ZOO dôrazne odsúdila. Myslí si, že ošetrovatelia mali vyvinúť väčšie úsilie a to tak, aby zabránili poškodzovaniu vlastných zvierat. Gorilu mali podľa nej odtiahnuť od chlapca preč a tak ho vyslobodiť. Neurobili to, a tak sa záver všetkých troch príbehov líši.

Harambemu sa nepodarilo prežiť, doplatil na neopatrnosť rodičov, ktorí neustrážili svojho chlapca. Binti-Jua je hrdou babičkou potomka svojho mláďaťa, ktoré počas incidentu v roku 1996 nosila na chrbte, a Jambo? Toho Levan v zoo niekoľkokrát navštívil a vytvoril si s ním silné puto. Aj naďalej preto ostane diskutovanou otázkou to, či sa naozaj nemohol konať šťastný koniec aj v aktuálnom prípade z 21. storočia.

Už ste čítali?