Dobré noviny
Sú známe víťazné filmy festivalu Jeden svet
SITA
SITA

Sú známe víťazné filmy festivalu Jeden svet

Najlepším slovenským dokumentom sa stal film Zuzany Piussi Krehká identita. Diváci za víťazný film označili mystifikačný dokument o streetartovej scéne Banksy – Exit Through the Gift Shop.

BRATISLAVA 9. decembra - Na 13. ročníku Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet vybrali víťazné filmy.

Najnovšie snímky renomovaných slovenských dokumentaristov posudzovala medzinárodná porota v zložení: Jadwiga Glowa - Hučková z Poľska z filmového ústavu Jagelonskej univerzity, režisér a filmový teoretik Martin Štoll z Česka a vedúca Ateliéru dokumentárnej tvorby FTF VŠMU Ingrid Mayerová zo Slovenska.

Jednomyseľne sa zhodli na tom, že najlepším slovenským dokumentom je film Zuzany Piussi Krehká identita.

Porota na snímke Krehká identita ocenila "úderné odkrytie hrôzu vzbudzujúceho hodnotového sveta hľadačov koreňov slovenskej národnosti“. Autorom Ceny Jedného sveta, ktorú Piussi získala, je umelecký sochár Pavol Macho.

Film sa dostane do kinodistribúcie v januári 2013.

Víťazným filmom podľa diváckeho hlasovania sa stal mystifikačný dokument o streetartovej scéne Banksy – Exit Through the Gift Shop z filmovej sekcie ARTivizmus, kde boli zaradené snímky o rôznych podobách občianskeho aktivizmu prostredníctvom umenia.

Oba víťazné filmy festivalu si návštevníci môžu pozrieť v nedeľu večer v kine Lumiere. Porota udelila aj čestné uznanie, putovalo snímke Tomáša Krupu Absolventi - Sloboda nie je zadarmo. Páčilo sa jej "trefné pomenovanie dezilúzie mladej generácie, ktorá sa má stať budúcnosťou Slovenska“. Film uvedú do kín v marci 2013.

Z ponuky 70 dokumentov 13. ročníka festivalu Jeden svet bola najvyššia návštevnosť na filmoch Od Fica do Fica, Zrodenie LSD, Hotel Červený les, Z koša do chladničky a Happy. Zo sprievodných podujatí najviac zaujala diskusia Gorila rok po – výnimka alebo pravidlo? Zuzana Wienk hovorila so svojimi hosťami o tom, prečo na Slovensku stroskotáva vyšetrovanie veľkej korupcie.

Ďalším sprievodným podujatím, o ktoré bol mimoriadny záujem, bola debata Budúcnosť Európy. Odborníci a politici na nej hovorili o ekonomickej aj morálnej kríze v Európskej únii a ponúkli svoj pohľad na možné riešenia situácie.

Záujem bol aj o koncert skupiny Sendreiovci. Líder kapely Vlado Sendrei bol tiež hosťom diskusie s názvom Rómovia v politike, ktorá nasledovala po filme Cigáni idú do volieb. Festival Jeden svet pripravuje OZ Človek v ohrození.

Informácie agentúre SITA poskytla PR manažérka festivalu Jeden svet Eva Sládková.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…