Sú známe víťazné filmy festivalu Jeden svet
SITA
SITA

Sú známe víťazné filmy festivalu Jeden svet

Najlepším slovenským dokumentom sa stal film Zuzany Piussi Krehká identita. Diváci za víťazný film označili mystifikačný dokument o streetartovej scéne Banksy – Exit Through the Gift Shop.

BRATISLAVA 9. decembra - Na 13. ročníku Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet vybrali víťazné filmy.

Najnovšie snímky renomovaných slovenských dokumentaristov posudzovala medzinárodná porota v zložení: Jadwiga Glowa - Hučková z Poľska z filmového ústavu Jagelonskej univerzity, režisér a filmový teoretik Martin Štoll z Česka a vedúca Ateliéru dokumentárnej tvorby FTF VŠMU Ingrid Mayerová zo Slovenska.

Jednomyseľne sa zhodli na tom, že najlepším slovenským dokumentom je film Zuzany Piussi Krehká identita.

Porota na snímke Krehká identita ocenila "úderné odkrytie hrôzu vzbudzujúceho hodnotového sveta hľadačov koreňov slovenskej národnosti“. Autorom Ceny Jedného sveta, ktorú Piussi získala, je umelecký sochár Pavol Macho.

Film sa dostane do kinodistribúcie v januári 2013.

Víťazným filmom podľa diváckeho hlasovania sa stal mystifikačný dokument o streetartovej scéne Banksy – Exit Through the Gift Shop z filmovej sekcie ARTivizmus, kde boli zaradené snímky o rôznych podobách občianskeho aktivizmu prostredníctvom umenia.

Oba víťazné filmy festivalu si návštevníci môžu pozrieť v nedeľu večer v kine Lumiere. Porota udelila aj čestné uznanie, putovalo snímke Tomáša Krupu Absolventi - Sloboda nie je zadarmo. Páčilo sa jej "trefné pomenovanie dezilúzie mladej generácie, ktorá sa má stať budúcnosťou Slovenska“. Film uvedú do kín v marci 2013.

Z ponuky 70 dokumentov 13. ročníka festivalu Jeden svet bola najvyššia návštevnosť na filmoch Od Fica do Fica, Zrodenie LSD, Hotel Červený les, Z koša do chladničky a Happy. Zo sprievodných podujatí najviac zaujala diskusia Gorila rok po – výnimka alebo pravidlo? Zuzana Wienk hovorila so svojimi hosťami o tom, prečo na Slovensku stroskotáva vyšetrovanie veľkej korupcie.

Ďalším sprievodným podujatím, o ktoré bol mimoriadny záujem, bola debata Budúcnosť Európy. Odborníci a politici na nej hovorili o ekonomickej aj morálnej kríze v Európskej únii a ponúkli svoj pohľad na možné riešenia situácie.

Záujem bol aj o koncert skupiny Sendreiovci. Líder kapely Vlado Sendrei bol tiež hosťom diskusie s názvom Rómovia v politike, ktorá nasledovala po filme Cigáni idú do volieb. Festival Jeden svet pripravuje OZ Človek v ohrození.

Informácie agentúre SITA poskytla PR manažérka festivalu Jeden svet Eva Sládková.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…