Výšivky, za ktorými sa otočí každý. Slovenka ručne vyrába doplnky s ľudovými motívmi
Ak máte radi slovenskú tvorbu, ľudové motívy, pestré farby a šikovných ľudí, ste na správnej adrese. Vyspovedali sme pre vás mladú slovenskú výšivkárku Karolínu Hruškovú, ktorá sa venuje tvorbe módnych doplnkov inšpirovaných slovenským folklórom, ale nielen ním.

BRATISLAVA 26. mája - Aj na Slovensku máme šikovných ľudí a ručné práce ani zďaleka neupadli do zabudnutia, ako by sa niekedy mohlo zdať, keď vidíme dnešných mladých ľudí. Ale je to práve naopak, návrat k ľudovým motívom je čoraz väčším hitom. Dôkazom toho je aj talentovaná mladá Slovenka, Karolína Hrušková, ktorá vytvára pod značkou Folková farebné opasky a sukne so štylizovanými ľudovými vzormi a kvetinovými motívmi. Tvrdí o sebe, že je "nekrajčírka", takže jej príbeh tvorby je o to zaujímavejší.
Mladú výšivkárku Karolínu sme oslovili a podelila sa s nami o to, aké boli začiatky jej tvorby, kde hľadá inšpiráciu a prečo využíva vo svojej tvorbe práve ľudové motívy. Pre Dobré noviny tiež prezradila, čo najnovšie chystá a či sa nechala inšpirovať opäť niečím rýdzo slovenským. Prečítajte si, čo sme sa o nej dozvedeli.
Vaša značka Folková oslávila 1. narodeniny. Čo ste za ten rok stihli?
Tento rok bol začiatok novej tvorby, takže som sa všetkému učila. Stihla som dokončiť svoju kolekciu „Storočných opaskov“, ktorá bola inšpirovaná Vajnorskou výšivkou. Pripravila som ju v niekoľkých farebných kombináciách. Podobné vzory som tiež zapracovala do vyšívaných sukní. Učila som sa komunikovať so zákazníkmi a vyhovieť im v čo najväčšej možnej miere, takže mnoho doplnkov bolo zákazkových.

S akým cieľom ste začínali tvoriť?
V podstate som tvorila vždy, ručná práca bol môj relax, takže to nejak prišlo samo. Konkrétny cieľ som nemala, chcela som iba vytvoriť konečne niečo poriadne, čo si ľudia budú môcť kúpiť a budú to nosiť. Zároveň niečo čo by som chcela nosiť ja, čo by sa páčilo mne, ak by som s tým stotožnená nebola, nemalo by to zmysel.
Ako ste sa dostali k tvorbe ručne vyrábaných módnych doplnkov?
Mala som dostatok času, odhodlanie a tak som sa pustila do vyšívania, vtedy som ešte nevedela čoho. Postupne som výšivky zakomponovala do doplnkov, opaskov, vznikli aj nejaké čelenky a rôzne iné veci. Opasky som skúsila ponúknuť, čo na to povedia ľudia a netrvalo dlho, ľudia sa mi ozývali a chceli niečo aj pre seba. Malo to prirodzený priebeh, nič som nesilila, ani veľa od toho neočakávala.

Ako dlho už sa venujete svojej tvorbe a čomu vás naučila?
Výšivke sa venujem rok. Je to práca, ktorá si vyžaduje obrovskú trpezlivosť a koncentráciu, najmä keď to nie je už o tom, že si chcem len tak oddýchnuť a vyložiť nohy, ale plniť zákazníčkam priania na počkanie. Preto som sa naučila organizovať čas, vyberať medzi tým čo je prioritné a čo môžem odložiť na neskôr, keďže v tomto prípade je to veľmi potrebné ak rátame, že cez deň potrebujem niekoľko hodín vyšívať.
Písali ste, že ste „nekrajčírka“. Čo ste vyštudovali a aké boli vaše začiatky tvorby?
Tvorím a skúšam metódou pokus-omyl, takže také boli aj moje začiatky. Nie som vyštudovaný výtvarník ani žiadny remeselník. Som ekológ a hoci by sa mohlo zdať, že to so samotnou výšivkou alebo módou veľa nemá, nie je to celkom tak. Veľmi sa mi páči koncept udržateľnej módy, do ktorej spadá aj tradičné oblečenie ako kroje. Nie len po stránke materiálovej, čo je v podstate všetko prírodné, ale aj čo sa týka kvality. Mnohé z nich vyzerajú po desiatkach rokoch lepšie ako oblečenie, ktoré si kúpime dnes a operieme ho. Takže kvalita je to, čomu by sme mali dávať prednosť. Snažím sa, aby komponenty, z ktorých tvorím, boli slovenská výroba aj keď to vždy nejde, radšej siahnem po kvalitných látkach, nitiach, bavlnkách aj na úkor vyššej ceny.

Kde hľadáte inšpiráciu pri navrhovaní modelov?
Inšpiráciou je v mojom prípade ľudová tvorba. Je to nevyčerpateľná studnica a vždy dokáže očariť niečím novým.
Máte za sebou úspešnú kolekciu „Storočných opaskov“. Koľko ste ich vyrobili a ako dlho trvá výroba jedného takého opasku?
Kolekcia pozostávala z desiatich rôzne farebne štylizovaných kúskov. Z každého z nich sa predalo niekoľko, prvý z kolekcie bol najžiadanejší. Výroba takéhoto kúsku mi trvá zhruba 12 hodín od nakreslenia vzoru, vyšitie až po finalizáciu.

Prečo ste sa rozhodli využívať vo svojej tvorbe práve ľudové motívy a kvetinové vzory?
Pretože je to naše a je to krásne. Každý motív v sebe nesie charakteristické črty, ktoré vypovedajú o ľuďoch, ktorí ich tvorili. V podstate v ornamentoch môžeme vidieť prírodné podmienky daného regiónu, čo mňa veľmi zaujíma. Tiež jednotlivé kroje odrážajú sociálne pozadie, ktoré súviselo s bohatosťou zdobenia.
S akým ohlasom na tento typ motívov sa stretávate?
Tieto motívy boli charakteristické pre moju doterajšiu tvorbu, takže to celé hodnotím pozitívne. Ľudia sa vracajú ku svojim koreňom a u mňa našli niečo pôvodné v trošku modernejšej verzii.

Akým smerom sa bude ďalej uberať vaša tvorba? Chystáte nejaké novinky?
Chcela by som sa zamerať na slovenskú ľudovú výšivku jednotlivých regiónov a priniesť ju v novej kolekcii, ktorá nebude obsahovať len doplnky, sukne ale spolu s jednom výbornou autorkou a remeselníčkou prenesieme tieto vzory do jej výrobkov, pre mňa netypických. Tiež plánujem aj niečo pre pánov.
Aký je váš najväčší sen vo vašej tvorbe?
Nemám v podstate nič špeciálne, v budúcnosti sa chcem venovať tomu čo robím. Chcem rozšíriť ponuku, robiť ucelené kolekcie. Nedá sa to však naplánovať, ani plánovať príliš nechcem, skôr čo má prísť, to príde.

Aký potenciál vidíte vo výšivkách do budúcnosti?
Výšivka má sama o sebe obrovský potenciál, čo sa týka farebnosti, tvárnosti či využitia, takže si myslím, že sa ňou bude inšpirovať ešte mnoho autorov a zakomponujú ju do svojej tvorby. Takto sa výšivka nestratí a budeme si môcť lepšie pripomínať našu identitu ako aj našich predkov.
Čo by ste odporučili dievčatám a ženám, ktoré tiež doma vytvárajú pekné veci, ale boja sa ísť do toho, aby ich predávali?
Myslím, že sa nie je čoho báť, pretože pekné veci si ľudia vždy nájdu. V prvom rade musí mať človek rád to čo robí. Veľakrát je ťažké sa so svojimi výrobkami rozlúčiť, najmä keď im človek venuje veľa času, ale o to viac (dúfam) potešia niekoho iného.






