Matka sa pozrela na svojho novorodenca a ihneď sa ho vzdala. Reakcia sestričky je srdcervúca
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Matka sa pozrela na svojho novorodenca a ihneď sa ho vzdala. Reakcia sestričky je srdcervúca

Rodičia bezprostredne po pôrode odmietli vlastného syna, no reakcia prítomnej sestričky a lekára vás chytí za srdce.

Malý Adam so zdravotnou sestrou Jessicou — Foto: reprofoto/littlethings

Každé dieťa si zaslúži milujúcich rodičov a možnosť vyrastať v dobrých podmienkach, v ktorých bude cítiť, že je ľúbené. S týmto dieťaťom sa život nemaznal, a už od narodenia mu pripravil krušné chvíle. Malého Adama, ktorý sa narodil v nemocnici v Indii, rodičia po narodení opustili a odmietli si ho zobrať ku sebe domov. Tvrdili, že si ho nemôžu nechať, pretože by tým priniesol hanbu ich rodine a v ich rodnej dedine by ho ľudia neprijali, čím obhajovali svoje rozhodnutie, že ho zavrhnú.

Odmietnutie rodičov

Každý rodič dúfa, že sa jeho dieťatko narodí zdravé a bezproblémové. Bábätko menom Adam však také šťastie nemalo. Narodilo sa totiž bez nosa, očných viečok, prstov na rukách a so spojenými nohami, teda s vážnym poškodením organizmu. Keď ho jeho matka uvidela, ihneď sa ho vzdala a odmietol ho i jeho otec. Práve kvôli jeho zdeformovanému vzhľadu sa jeho biologickí rodičia rozhodli radšej sa ho vzdať a doktora varovali, že ak ich bude nútiť nechať si ho, sú schopní ho otráviť. Starostlivosť o dieťa s vážnym postihnutím je mnohokrát náročná, ale ako môže niekto uvažovať nad takým krutým riešením? Tu však príbeh, našťastie, nekončí.

Šťastie v nešťastí

Napriek všetkému malo dieťa zdravý mozog, pľúca aj srdce, a teda bolo od začiatku schopné žiť. Keď sestrička s ošetrujúcim lekárom videli, ako sa k situácii postavili rodičia malého Adama, videli, že mu budú musieť pomôcť. Sestrička Jessica a doktor Raja Paulraj sú manželmi, ktorí boli aj pri pôrode a keďže matka svoje dieťa pri pohľade naň ihneď odmietla, zobrala si ho na ruky sestrička, ktorá si dieťa okamžite obľúbila. Títo manželia sa rozhodli dieťaťa ujať a adoptovali si ho, pretože sa nemohli pozerať na to, ako ho jeho vlastní rodičia opustili. Ich rozhodnutie je nesmierne inšpiratívne a môžu byť hrdí na to, ako sa zachovali.

Pomoc okolia

Jessica sa obrátila na svoju známu v USA, ktorú požiadala o pomoc s nájdením lekára, ktorý by Adamovi vedel pomôcť. Noví rodičia potom zobrali Adama k špecialistovi v Severnej Karolíne v USA, ktorý mu diagnostikoval zriedkavú genetickú poruchu – syndróm Bartsocas-Papas. Niekoľkými operáciami mu tím špecialistov v detskej nemocnici pomohol a nejaké ho ešte čakajú. Účty za ne však boli vysoké, no stalo sa niečo nečakané. Keď sa ľudia dopočuli o jeho príbehu, spojili svoje sily a vyzbierali pre "nechcené dieťa" 100-tisíc dolárov iba v priebehu jedného týždňa, čím jeho adoptívnym rodičom pomohli pokryť potrebné výdavky. Zbierku zorganizoval prezident Medicínskej nadácie Severnej Karolíny, David Anderson.

Ako sa má dnes?

Malý Adam mal šťastie v nešťastí, že sa ho ujali ľudia, ktorých bude môcť právom volať rodičmi, pretože mu venujú to najdôležitejšie – svoju lásku. Vďaka tomu, že sa rozhodli, že sa jeho osudu nebudú iba prizerať, sa má dnes dobre. Po operáciách už dokáže zatvoriť oči aj ústa a je z neho zdravý a spokojný chlapec. A ako na jeho stav reaguje jeho doktor, John van Aaalst? "Či bude dokonalý? On už je dokonalý. Či bude normálny podľa štandardov tohto sveta? To nikdy," cituje ho portál Little Things. Vďaka láske a starostlivosti náhradných rodičov, ktorí ho prijali za svojho vlastného, však môže žiť spokojný život v prostredí, aké dieťa potrebuje pre život. Mal šťastie, že natrafil na ľudí, ktorí videli jeho krásu, ktorú iní nevideli, pretože hľadeli iba očami, nie srdcom.

Dojímavý príbeh malého chlapca Adama si môžete pozrieť aj vo videu:

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…