Dobré noviny
Egyptológ Záhí Hawás považuje Egypt za bezpečnú krajinu
TASR
TASR

Egyptológ Záhí Hawás považuje Egypt za bezpečnú krajinu

Egypt je podľa neho bezpečnou krajinou a potrebuje peniaze z turistického ruchu vložiť do pokračovania výskumu vzácnych pamiatok.

Turisti prechádzajú na koňoch okolo pyramídy Veľká sfinga v historickej Gíze pri Káhire. Foto: TASR/AP
 

Piešťany 18. mája (TASR) – Svetoznámy egyptológ a archeológ Záhí Hawás prišiel na Slovensko na pozvanie Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, a.s., a jeho hlavnou misiou je tlmočiť prianie jeho domoviny, aby sa turisti vrátili do Egypta. Pretože Egypt je, ako dnes zdôraznil na stretnutí s novinármi, bezpečnou krajinou a potrebuje peniaze z turistického ruchu vložiť do pokračovania výskumu vzácnych pamiatok.

"Lebo doteraz je objavených zhruba 30 percent z nich a ďalších 70 percent je ešte stále pod zemou a čaká na svoje objavenie," povedal Hawás. Na Slovensku doteraz nikdy nebol, jeho prednáška na pôde Univerzity Komenského vzbudila veľký záujem. "S prednáškami chodím po celom svete," uviedol pre TASR. Najbližšie sa chystá do Rakúska k Viedni, kde majú výstavu o Tutanchamonovi, potom pôjde do Južnej Ameriky a do USA. "Všade zdôrazňujem, že naša krajina je bezpečná," dodal Hawás. V súčasnosti tam na vykopávkach pracuje 240 expedícií zo 60 krajín.

Uviedol, že Egypt i on osobne sa dlhodobo zasadzuje za navrátenie vzácnych egyptských pamiatok zo zahraničia. Tých, ktoré boli ukradnuté a nelegálne vyvezené. Doteraz sa podarilo prinavrátiť podľa Hawásových slov zhruba 6000 artefaktov. "V úsilí nepoľavujeme. Veľa sa vyviezlo aj počas revolúcie v roku 2011, kedy sa robilo množstvo ilegálnych vykopávok. Len za tri posledné roky sa vrátilo až 800 starožitností, napríklad iba v uplynulom týždni z Paríža 44 kusov," uviedol egyptológ. Dúfa, že takto raz do Egypta príde naspäť aj slávna busta Nefertiti, Rossetská doska, sošky staviteľov pyramíd a množstvo ďalších.

Záhí Hawás zotrvá na Slovensku do konca tohto týždňa, takže ho zastihne aj Noc múzeí a galérií. Povedal, že jeho krajina mala s bývalým Československom a teraz má so Slovenskom dobrú spoluprácu. Ak by mal možnosť, tak by si práve počas tejto akcie pozrel nejakú výstavu, ktorá je viazaná k tejto spolupráci. "Aj teraz slovenský tím pracuje pri Suezskom kanáli a dúfam, že nájdu niečo významné," dodal Hawás.

Už ste čítali?