Dobré noviny
Naučte sa optimizmu! 10 spôsobov, ako si vychutnať život, aký je
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Naučte sa optimizmu! 10 spôsobov, ako si vychutnať život, aký je

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pexels

Chcete myslieť pozitívnejšie? Pomocou 10 jednoduchých krokov bude aj z vás optimista!

Veci často zmeniť nemôžeme, ale svoj postoj áno. A práve to, ako sa na veci pozeráme, často môže ovplyvniť našu náladu a aj celý náš deň. Niečo máme v sebe geneticky dané, niečo sme získali výchovou a skúsenosťami, ale výsledne je náš postoj aj tak v našich rukách. Dôležité je uvedomiť si, že na veci a situácie sa dá niekedy pozrieť aj z inej perspektívy. Ak však nepatríte práve k najväčším optimistom, nezúfajte. Optimizmu sa môžete priučiť!

Na svojom vnímaní sveta môžete zapracovať. Psychologička Iva Málková, ktorú citoval portál idnes.cz, tvrdí, že do istej miery sa dá optimizmu naučiť a hovorí o 10 krokoch, ktoré vám s tým pomôžu. Potom si bez problémov vychutnáte život taký, aký je.

1. Choďte na to postupne

Snažiť sa zmeniť všetko naraz by nikam neviedlo, pracujte na zmene zlých návykov postupne a stavajte pred seba menšie, ale zato dosiahnuteľné ciele. "Čiatkové úspechy pri zmene správania vás motivujú k ďalším zmenám a vytváraniu nových návykov," povedala doktorka Málková, ktorá tvrdí, že všetko, čo v živote chceme, začína v hlave. Keď sa rozhodnete, že chcete začať myslieť pozitívnejšie, postupujte od jednoduchších vecí k obtiažnejším. "Čím menšiu zmenu urobíte, tým bude trvalejšia," dopĺňa psychologička.

2. Svet nie je iba čiernobiely

Žijeme buď zdravo, alebo nezdravo, niečo sa nám podarilo, alebo sme to úplne pokazili. Čiernobiele myslenie je najčastejšou chybou, ale na všetko sa dá pozrieť aj inak. Honba za neprirodzenou dokonalosťou za každú cenu odčerpáva zbytočne veľa životnej energie. Doktorka Málková preto radí: "Pokúste sa znížiť silu týchto negatívnych myšlienok a nahradiť ich pozitívnejšími, ktoré akceptujú aj nedokonalosť, ktorá je prirodzenou súčasťou človeka."

3. Smejte sa toľko, ako deti

Smiech je jednoduchá vec, ktorá je skvelým liekom a zároveň prevenciou nášho zdravia. Prospeje vám po fyzickej, ale najmä po psychickej stránke. Okrem iného posilňuje aj imunitu, vnútorné svalstvo, podporuje trávenie a pomáha predchádzať infarktu. Ako uvádza portál idnes.cz, podľa indického lekára a zakladateľa jogy smiechu, deti sa zasmejú až 300 ráz denne. Dospelí naproti tomu omnoho menej, iba okolo 7 až 15-krát. Takže aké je riešenie? Smejte sa veľa. A hoci aj zámerne. Vaše telo vám uverí aj nútený smiech, okysličíte si mozog a zlepšíte si zdravie aj náladu.

4. Naučte sa zvládať emócie a stres

Ventilovať hnev, smútok alebo stres pomocou alkoholu, jedla alebo tak, že ich zajedáte, nie je práve najšťastnejšie riešenie. Mali by sme sa naučiť uvoľniť napätie vhodným spôsobom a účinnou zbraňou je relaxácia a ak chcete zabudnúť stresu dvere pred nosom, skúste aspoň krátke dychové cvičenie, pri ktorom sa sústredíte na vlastné hlboké nádychy a výdychy.

5. Upravte jedálniček

"Pozitívny" jedálny lístok by si mali zaviesť najmä ľudia, ktorí sa trápia kvôli svojej postave a uberá im to na nálade. Keď budete so sebou spokojní, budete sa cítiť sebavedomejšie a myslieť pozitívnejšie.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?