Pápež: Migrantov treba integrovať, nie ich getoizovať
TASR
TASR

Pápež: Migrantov treba integrovať, nie ich getoizovať

Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi pápež František povedal, že "súžitie kresťanov s moslimami je v podstate možné". Panuje skôr strach z Islamského štátu ako z islamu.

Na archívnej snímke pápež František na Zelený štvrtok na pamiatku Pánovej večere umýva nohy jednej z 12 väzňov v najväčšom väzení v talianskej metropole Rím - Rebibbii. Foto: TASR/AP
 

Paríž 17. mája (TASR) - Pápež František v rozhovore pre francúzsky denník La Croix zdôraznil, že migrantov prichádzajúcich do Európy treba skôr integrovať, ako ich sústreďovať v "getách".

V čase pretrvávajúcej migračnej krízy František znova apeloval na európske štáty, aby "integrovali" migrantov, hoci "dvere (im) nemožno otvárať iracionálne".

V rozhovore František upozornil, že "najhoršie prijatie migrantov je ich getoizácia, zatiaľ čo ich - naopak - treba integrovať". Pripomenul páchateľov nedávnych útokov v Bruseli, ktorí "boli Belgičanmi, deťmi prisťahovalcov, ale vyrastali v gete".

Táto integrácia je dnes o to dôležitejšia, že Európa má problém s poklesom pôrodnosti, a to "z dôvodu sebeckého hľadania" blahobytu a pohody v živote. "Narastá demografické vákuum," upozornil pápež.

František si podľa vlastných slov nemyslí, že dnes panuje strach z islamu ako takého, ale skôr z Islamského štátu (IS) a "jeho dobyvačnej vojny, vychádzajúcej čiastočne z islamu".

Vyjadril presvedčenie, že "súžitie kresťanov s moslimami je v podstate možné". Aby dokázal "schopnosť Európy integrovať", poukázal na príklad nového londýnskeho starostu Sadiqa Khana - moslima, syna pakistanských prisťahovalcov.

"Nový starosta Londýna zložil sľub v katedrále a určite ho prijme aj kráľovná. Toto v Európe ukazuje dôležitosť nájsť svoju schopnosť integrovať," uviedol pápež. Pripomenul v tejto súvislosti ako pozitívny príklad aj svoju rodnú Argentínu.

Podľa pápeža by bolo vhodné aj zamyslieť sa nad spôsobom, akým bol exportovaný príliš západný model demokracie do tých krajín, kde predtým existoval silný režim - ako príklad uviedol Irak.

Pápež v rozhovore vyjadril presvedčenie, že štát by mal byť sekulárny. "Náboženské štáty skončili zle. Ide to proti histórii. Myslím si, že sekularita sprevádzaná solídnym zákonom zaručujúcim slobodu vierovyznania ponúka rámec na napredovanie. Ale každý musí mať slobodu dať najavo svoju vieru. Ak moslimka chce nosiť (na hlave) šatku, musí mať právo robiť to," tvrdí pápež.

František sa v dlhom rozhovore pre denník La Croix vyjadril aj k mnohým ďalšími témam vrátane citlivej záležitosti ohľadom kardinála Philippa Barbarina, arcibiskupa z Lyonu, ktorý čelí kritike za svoj postup pri riešení prípadu kňaza, podozrivého zo spáchania sexuálnych deliktov na neplnoletých.

Podľa pápeža kardinál prijal potrebné opatrenia a "má situáciu v rukách". František vyzval počkať na verdikt civilných súdov. Jednoznačne však odmietol kardinálovu rezignáciu, pretože by vyvolávala dojem, že sa cíti byť vinný.

V rozhovore pápež potvrdil, že nedávno dostal od francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda pozvanie na návštevu Francúzska. Uviedol, že na budúci rok, ktorý je pre Francúzsko volebný, sa návšteva zrejme neuskutoční.

Naznačil však, že by rád zavítal do Paríža a na nejaké jeho predmestie, do pútnického mesta Lurdy a do "mesta, ktoré nenavštívil ešte nijaký pápež" - napríklad do Marseille, predstavujúceho "dvere otvorené svetu dokorán".

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…