Najlepšie mentálne cvičenie poznali už naše babičky. Je lepšie ako joga
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Najlepšie mentálne cvičenie poznali už naše babičky. Je lepšie ako joga

Toto cvičenie vás zbaví stresu. Okrem toho, už našim babičkám pomáhalo udržať myseľ zdravú a vitálnu. Dokonca je vďaka svojim priaznivým účinkom prirovnávané k joge.

Ilustračný obrázok — Foto: Flickr

Možno by ste si mysleli, že ide iba o obyčajnú činnosť pre ženy, ktoré majú šikovné ruky. Boli by ste však prekvapení. Jednak tým, že sa tomu nevenujú iba ženy, a potom tým, aké priaznivé účinky má táto činnosť pre náš mozog a telo. Lepšou relaxačnou metódou nie je ani joga, ktorá je teraz taká populárna.

Joga pre mozog

Nádych – výdych. Hladko – obrátko. Neurológovia zistili, že joga a štrikovanie majú toho spoločného viac než by ste si mysleli. Rytmické tempo prepletania vlny ihlicami robí svoje. Pri tejto aktivite síce máte zaneprázdnené ruky, no vaša myseľ relaxuje a dostáva sa do príjemného stavu rovnováhy. Niektoré štúdie ukazujú, že pri štrikovaní sa aktivujú rovnaké oblasti mozgu, ako pri meditácii, ktorej pozitívne účinky na zdravie sú už dávno známe. "Štrikovanie je veľmi meditatívne, ako aj joga. Neustále robíte ten istý vzor znova a znova, a to je veľmi upokojujúce. Má to taký účinok, ako joga a meditácia, pretože prestávate myslieť na všetky ostatné veci a starosti a sústredíte sa na to, čo v danom momente robíte," vysvetľuje najžiadanejšia newyorská cvičiteľka jogy, Tara Stiles.

Balzam na nervy

Ak vás niekto rozčúli, štrikujte! Upokojí to vašu myseľ. Podľa internetového prieskumu, do ktorého sa zapojilo viac ako 3500 žien z celého sveta, ktoré sa venujú štrikovaniu, sa potvrdilo, že počas tejto činnosti u človeka nastáva pocit šťastia, pretože sa odplaví stres, máme dobrý pocit zo sebarealizácie a pritom oddychujeme. Depresia a úzkosť potom nemajú šancu.

Perfektná domáca terapia

Štrikovanie rozhodne nepatrí do "starého železa", ale ako novodobá joga má význam aj pre dnešných ľudí. Okrem toho, že pri tejto činnosti môžete vytvoriť pekné a originálne kúsky oblečenia, blahodarné účinky štrikovania tu zďaleka nekončia. Toto sú jeho ďalšie výhody:

  • priaznivo pôsobí na našu psychickú stránku,
  • podporuje sústredenosť a pozornosť,
  • rozvíja jemnú motoriku aj vašu kreativitu,
  • pomáha budovať sebaúctu vďaka pocitu hrdosti,
  • učí nás trpezlivosti a vytrvalosti,
  • podporuje funkcie mozgu, aj pamäť.
Štrikovanie sa opäť vracia do módy.
Štrikovanie sa opäť vracia do módy. Foto: Pixabay

Táto záľuba má teda pre nás význam v každom veku, ale odborníci sa domnievajú, že štrikovanie pomáha aj ženám v starobe udržať si zdravú a vitálnu myseľ, ktorá je taká dôležitá pre kvalitu života.

Štrikujú aj muži

Štrikovanie je cez filter stereotypov často vnímané ako čisto ženská záležitosť, v zahraničí sa však trend štrikovania rozširuje aj medzi mužmi, ktorí sa mu venujú čoraz viac. Jeden z nich, Gerard Allt, dokonca priznal, že mu toto hobby pomohlo odučiť sa od fajčenia, pretože mu to zamestnalo ruky. Záľuba postupne prešla až k podnikaniu a otvoril si v Londýne obchodík s pletenými výrobkami, kde sa často organizujú aj kurzy štrikovania. Podľa toho si všimol, že k tejto aktivite chce "pričuchnúť" čoraz viac mužov, ktorých záujem o túto aktivitu sa stále zvyšuje. Ich zámer je pritom jasný. Odhalili, že takto môžu znižovať svoj stres.

Britský dizajnér Brandon Mably, ktorý vedie kurzy štrikovania pre mužov aj ženy po celom svete, tiež zaznamenal za posledný rok istý "boom" v mužskom záujme o toto hobby. "Myslím, že vnímanie štrikovania ako ženskej činnosti je už prekonané," hovorí. Na Slovensku je však táto činnosť stále dominantou žien, no možno je iba otázkou času, kedy sa pridajú aj muži. Povráva sa dokonca, že aj Albert Einstein sa venoval štrikovanu pomedzi svoje ostatné projekty, aby si prečistil a upokojil myseľ.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…