To najšialenejšie, čo zvieratá zožrali. Tento malý pes je rekordér
Radka Turoňová
Radka Turoňová

To najšialenejšie, čo zvieratá zožrali. Tento malý pes je rekordér

Väčšina majiteľov domácich miláčikov dôverne pozná ten pocit, keď ich zviera zožerie niečo, čo pre jeho žalúdok nie je určené. Zvieracie pohnútky sú pritom v tomto smere skutočnou záhadou.

Maškrtníčka Ruby si pochutnala na latexových rukaviciach. — Foto: Repro/swns.com

Ruby je malá sučka teriéra, ktorá si nažíva s rodinou Fletcherovcov v Anglicku. Na prvý pohľad anjelik, no svojim majiteľom sa postarala o poriadne dramatickú situáciu, ktorá im navyše vytiahla z vrecka aj mastnú sumičku. Ruby totiž jedného dňa záhadne vyvrátila 8 latexovýh jednorazových rukavíc a nechcela ani jesť. Preto musela urýchlene putovať k veterinárovi.

Ešte väčšie prekvapenie nastalo, keď veterinár našiel v Rubynom brušku ďalších 16 rukavíc. To sa odhalilo počas skenovania, keď lekár našiel v psom bruchu doslova masu týchto predmetov. Dokopy ich teda malý pes skonzumoval 24. Ako sa neskôr podarilo zistiť, Ruby sa ulakomila na sáčok s rukavicami, ktorý sa nachádzal na zadnom sedadle auta. Očividne tak využila ľudskú neprítomnosť, pričom zvíťazili jej zvedavosť, no zrejme i lakomosť.

Na prvý pohľad strašidelná situácia ale dopadla so šťastným koncom a malého psa sa podarilo zachrániť. No svojim majiteľom sa postaral o poriadny prievan v peňaženke, keďže podľa Daily Mail sa účet u veterinára vyšplhal na 1 200 libier, čiže cez 1 500 eur. Pes sa tak postaral o obrovskú drámu celej rodine Fletcherovcov. „Bola som šokovaná už len z toho, ako dokázala prehltnúť jednu, nie to ešte 24, keďže je to taký malý pes,“ vyznala sa dcéra Sarah. „Moji rodičia mi ani nechceli hneď povedať, čo sa stalo, keďže som mala narodeniny a práve som vstala,“ pokračovala v opise s tým, že sa o Ruby skutočne veľmi bála, pretože ju považuje za svoje dieťa.

Bizarnosti jedia aj slovenské zvieratá. Na záchranu si musíte našetriť

Veterinári sa počas svojej lekárskej praxe stretnú s najrôznejšími prípadmi toho, čo domáci miláčikovia zjedli, a vyrobili tým starosti svojim majiteľom. "Také najzvláštnejšie, čo psíkovia zjedli, bol napríklad nafúknutý balón, salónka aj s háčikom, kamene či rukavica. Je toho veľa, lebo psíkovia zožerú hocičo," prezradil pre Dobré noviny veterinár MVDr. Jozef Páleník.

A čo treba robiť, keď váš psík zožerie niečo, čo by nemal? Doktor Páleník hovorí: "Zvieratko by to malo v prvom rade zo seba dostať von a najlepšie je ísť hneď k veterinárovi, ktorý mu dá liek na zvracanie. Ak sa mu to nepodarí vyvrátiť, tak to treba odstrániť chirurgicky."

V každom prípade je však potrebné prísť k veterinárovi, ktorý vám pomôže problém odborne vyriešiť. "Ak si majiteľ nie je istý, či to zvieratko naozaj niečo zjedlo, treba radšej prísť, urobí sa röntgen a uvidí sa, či to tam je alebo to tam nie je," vyjadril sa doktor Páleník.

Prvá pomoc

Ak ste zistili, že váš psík niečo prehltol, môžete mu pomôcť aj doma. "Dá sa použiť voda so soľou, ale iba v prípade, že to nie je niečo ostré, čo by ho poškodilo, keby to z neho išlo von," povedal veterinár MVDr. Jozef Páleník. Voda so soľou pôsobí tak, že by psík mal vydáviť cudzí predmet z tela. Ale naozaj iba v prípade, že to nebol nejaký drôt alebo niečo, čo by mu mohlo ublížiť, keď by to z neho vychádzalo von. Ak budete riešiť tento problém, pre istotu sa tiež môžete poradiť s veterinárom, ktorý vám ochotne poradí.

Keď váš psík zožerie niečo problematické, nebude to lacný špás. "Cena za podanie liečiva závisí od toho, akého veľkého psíka máte, a teda koľko liečiva je potrebné použiť," dodáva oslovený zverolekár. Je to však lacnejšie ako chirurgický zákrok a cena sa môže pohybovať okolo 50 eur. Ceny zákroku zase veľmi závisia od toho, či išlo o komplikovanejší alebo menej zložitý zákrok. "Pokiaľ je cudzí predmet iba v žalúdku, je to jednoduchšie, pokiaľ je už v čreve, je to zložitejšie," povedal doktor Páleník. Ako sme sa dozvedeli, cena sa nedá určiť univerzálne a záleží aj od veľkosti psa. Napríklad u stredne veľkého psa sa môže zákrok pohybovať v cenovej relácii okolo 300 – 400 eur. Najlepšie by teda bolo, keby naši domáci miláčikovia nejedli, čo im príde do cesty, pretože okrem zdravotných problémov to môže nabúrať aj váš rozpočet.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…