8 jednoduchých vecí, ktoré vás zbavia stresu za 5 minút
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

8 jednoduchých vecí, ktoré vás zbavia stresu za 5 minút

Poradiť si so stresom, ktorého je v dnešnej uponáhľanej dobe viac než dosť, nie je také zložité, ako sa na prvý pohľad zdá. Ale treba vedieť, ako na to. Toto sú najjednoduchšie spôsoby, ako sa zbaviť stresu tak, aby vám to ani nezabralo veľa času.

Ilustračné foto — Foto: reprofoto/YouTube

So stresom sa už stretol azda každý, no nie každý vie, ako sa s ním vysporiadať. Keď máte povinností až nad hlavu alebo vás čaká nejaká zvláštna situácia, ako je skúška, pracovný pohovor, blížiaci sa "deadline" v práci alebo čokoľvek iné, spomeňte si na tieto tipy, ktoré vám pomôžu svojpomocne sa stresu zbaviť alebo ho aspoň zmierniť. Sú veľmi jednoduché a rýchle, takže vám nezaberú viac ako 5 minút času.

1. Rozhýbte sa

Proti stresu môžete bojovať aj pohybom, no v práci si asi príliš nezašportujete. Vynahraďte si to aspoň rýchlou chôdzou. Aj keď máte iba 5 minút času, urobte si krátku rýchlu prechádzku. Podľa výskumov vás dokáže dostať do stavu podobnému meditácii. Využiť na to môžete aj schody a chodby v budove, najbližšie okolie vášho pracoviska, alebo aspoň vašu kanceláriu. Ak máte to šťastie, že máte na blízku park, najlepšie urobíte, ak sa poprechádzate v tomto kúsku prírody po zelenej tráve. Ak sa cítite v strese, ale ste doma, využite možnosť zacvičiť si alebo zvoľte iný spôsob aktívneho oddychu, aspoň na krátku chvíľu. Odporúčame vám napríklad beh alebo bicykel.

2. Úplne vypnite

Ak vás trápi stres, niekedy pomôže dať si krátku pauzu, od toho, čo robíte, a len tak na pár minút vypnúť. Počas tejto krátkej prestávky myslite na príjemnejšie veci, ako problémy, ktoré práve riešite. Na 5 minút sa prestaňte sústrediť na povinnosti a namiesto toho plánujte aktivity na voľný čas, na ktoré sa budete tešiť, snívajte, alebo sa modlite či meditujte. Často je najlepšou vecou len tak zastať a uvoľniť myseľ.

3. Pustite si hudbu

Zapnite si aspoň na chvíľu svoju obľúbenú hudbu, pri ktorej sa odreagujete. Takýto krátky relax vám pomôže s odbúravaním stresu. Bude to taká vaša súkromná terapia hudbou. Veď hudba dokáže urobiť s našou psychikou divy.

4. Dajte si pauzu od elektroniky

Ak je to aspoň trochu možné, vypnite na chvíľu svoj smartfón, alebo ho aspoň nekontrolujte, a obmedzte činnosti, ktoré robíte na počítači. Aj na toto je užitočná spomínaná prechádzka, pri ktorej sa od počítača na chvíľu vzdialite, ak aj máte svoj mobilný telefón pri sebe, kvôli zastihnuteľnosti. Podľa pozorovania britských vedcov však sledovanie mobilu, emailov a správ na sociálnych sieťach v stresovej situácii umocňuje pocit vystresovania. Počas najstresujúcejších chvíľ by mala ísť elektronika bokom a nahradiť by ste ju mali relaxom. Ak potrebujete emaily a správy pravidelne kontrolovať, skúste si aspoň určiť, že si ich pozriete napríklad iba dvakrát za hodinu.

5. Doprajte si nejakú dobrotu

Ak ste v strese, pomôže vám aj ovocie alebo nejaká sladká pochúťka. Znížite tak hladinu stresového hormónu kortizolu, ktorý ovplyvňuje naše telo. Ten v záťažových situáciách zvyšuje hladinu krvného cukru. Keď sa rozhodnete doplniť si cukor z potravy, buďte opatrní, aby ste si nevytvorili návyk, stres vždy zajedať. Mohlo by sa to odraziť na vašej postave.

Odporúčame:

Najlepšie potraviny proti stresu. Ktoré to sú?

 

6. Zasmejte sa

Hladinu stresu znižuje aj smiech a humorné zážitky. Možno vám pomôže niekto blízky, kto vás vždy vie rozveseliť alebo si skúste vytvoriť chvíľku zábavy s kolegami v práci. Tento účel môže splniť aj krátke zábavné video alebo obrázok. Do iného sveta vás prenesie aj kniha, ak sa na chvíľu začítate do príbehu, ktorý vás nemusí ani rozosmiať, stačí však, že vám pomôže uvoľniť myseľ.

7. Zhlboka dýchajte

Na dýchaní je postavená aj joga a správne dýchanie vám pomôže aj keď ste v strese, pretože sme vtedy náchylní dýchať rýchlejšie a plytko. Skúste sa sústrediť na váš dych – nadýchnite sa pomaly a zhlboka. Môžete vyskúšať dýchať do brucha, konkrétne do bránice, nie len do hrudníka, ako zvyčajne. Malo by to pôsobiť upokojujúco na vaše telo, aj na vašu vystresovanú myseľ.

8. Dajte si bylinkový čaj

Kofeín vám v strese veľmi nepomôže, zato teplý bylinkový čaj má v tomto potenciál. Už samotná príprava čaju bude pre vás užitočnou krátkou prestávkou, pri ktorej sa budte venovať niečomu inému a postaví vás od stola. Pre zmenu sa tak bude sústrediť na inú činnosť, ako odvtedy.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…