Považská Bystrica sfunkční po rokoch najväčšiu fontánu
TASR
TASR

Považská Bystrica sfunkční po rokoch najväčšiu fontánu

V budúcnosti by podľa hovorkyne bolo vhodné zrekonštruovať aj fontánu pred mestským úradom, kde začínajú byť problémy so starými rozvodmi.

Ilustračné foto. Foto: TASR - Henrich Mišovič
 

Považská Bystrica 24. apríla (TASR) – V Považskej Bystrici sú v súčasnosti tri fontány, z nich dve funkčné. Ich prevádzka stojí mesto ročne asi 4500 eur. Od tohto roku "ožije" aj najväčšia z fontán pred kinom Mier, ktorá niekoľko rokov nefungovala.

Ako TASR informovala hovorkyňa Považskej Bystrice Iveta Kováčiková, mesto chce fontány spustiť 1. mája, v prípade priaznivého počasia aj skôr. Momentálne robí samospráva údržbu dvoch fungujúcich fontán – pred mestským a okresným úradom a rekonštruuje najväčšiu fontánu pred kinom Mier.

„Údržba fontán spočíva v kompletnom hĺbkovom vyčistení, keďže vplyvom vody a vlhkosti sa tu každoročne tvoria nánosy vodného kameňa. Ďalšie povrchové úpravy spočívajú najmä v novom nátere. Najobľúbenejšou je fontána pred mestským úradom, okolo ktorej sa zdržiava najviac ľudí, najmä mamičky s deťmi. Obľúbenou bola aj v zime, kedy vo fontáne pribudlo nové vianočné osvetlenie,“ priblížila Kováčiková.

Fontána pred kinom Mier bola podľa nej v čase svojej funkčnosti najdrahšou v meste z pohľadu prevádzky. Odstavili ju pre úniky a obrovskú spotrebu vody. V súčasnosti sa pracuje na revitalizácii centrálnej mestskej zóny, a teda celého priestoru pred kinom Mier, ktorého súčasťou je aj fontána. Jej časť so súsoším holubíc zmodernizujú, pribudne nasvietenie a nové vodné prvky.

„S prácami sa začalo v letných mesiacoch 2015, pracovalo sa na technologickej časti fontány, rekonštrukcii rozvodov a rozvádzačov, na šachte a čerpadlách. Zavedie sa tu modernejší a úspornejší systém technologického riešenia. Taktiež sa zmení aj potrebný objem vody, nakoľko nebude funkčná celá fontána v takej podobe ako v minulosti, preto jej prevádzka nebude finančne nákladná,“ doplnila hovorkyňa s tým, že funkčná bude časť fontány so súsoším holubíc, na ktorých v súčasnosti finišujú reštaurátorské práce. Druhá časť bude plniť len estetickú funkciu, vybetónuje sa a vytvorí sa tu motív erbu mesta.

V budúcnosti by podľa hovorkyne bolo vhodné zrekonštruovať aj fontánu pred mestským úradom, kde začínajú byť problémy so starými rozvodmi. „V potrubí klesá tlak, a preto je problém vyhnať do výšky väčší stĺpec vody. Fontána tak už nefunguje celkom podľa našich predstáv a začína byť problematické udržiavať ju v plnohodnotnom funkčnom režime. Prípadná rekonštrukcia bude závisieť od finančných možností mesta,“ uzavrela hovorkyňa.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…