Dobré noviny
8 najčastejších chýb pri stolovaní, ktoré robí väčšina z nás
Dobré noviny
Dobré noviny

8 najčastejších chýb pri stolovaní, ktoré robí väčšina z nás

Pri spoločnom stolovaní sa často dopúšťame hrubých chýb, ktoré z nás robia neslušných ľudí, aj keď nevedome.
Pri spoločnom stolovaní sa často dopúšťame hrubých chýb, ktoré z nás robia neslušných ľudí, aj keď nevedome. — Foto: wisebread.com

Pri spoločnom stolovaní sa často dopúšťame hrubých chýb, ktoré z nás robia neslušných ľudí, aj keď nevedome.

Spoločenské správanie je samo o sebe veľmi náročnou disciplínou. O etike stolovania to platí dvojnásobne.

Hoci do nás rodičia už od útleho detstva vštepujú pravidlá slušného správania pri stolovaní, zväčša to vôbec nestačí a čo je horšie, častokrát nás staršie generácie učia veci, ktoré sú v rozpore s etiketou. To je dôvod, prečo väčšina z nás robí pri stolovaní chyby, na ktoré sa zameriame v tomto článku.

Základné pravidlá

Základným trikom, ako v reštauráciách komunikovať s obsluhou, je naučiť sa gestá a symboliku príborov. Nasledujúca grafika ukazuje, ako naznačiť základné informácie obsluhe: pauza (budem pokračovať v jedení o chvíľu), som pripravený na ďalší chod, jedlo je vynikajúce, dojedol som, jedlo mi nechutilo.

Foto: adn

Keď sa chystáte na spoločný obed alebo večeru, vždy počkajte, kým budú mať všetci pred sebou naservírovaný pokrm a každý bude sedieť na svojom mieste. Až potom môže začať spoločné stolovanie. Ak by ste nepočkali na ostatných a začali by ste s konzumáciou svojho pokrmu skôr, bolo by to mimoriadne nezdvorilé.

Foto: imgur

4 vidličky, 2 lyžičky a 2 nože. Čo s tým? Začínajte vždy z vonkajšej strany smerom ku tanieru a nič nepokazíte.

Foto: about.com

Na stole má byť len to, čo súvisí so stolovaním. Žiadne telefóny, peňaženky, kľúče a iné zbytočnosti. Nehovoriac o tom, že venovať sa počas stolovania iným činnostiam, napríklad telefonovaniu, je absolútne neprípustné.

Foto: imgur

Ak navštívite reštauráciu s ázijskou kuchyňou, dávajte si pozor, ako používate tradičné paličky. Nikdy ich nenechávajte len tak preložené cez vašu misku alebo zapichnuté v miske smerom dohora. Považuje sa to za veľmi neslušné gesto.

Aj keď nám to rodičia do hláv vštepovali odmalička, občas sa každému z nás stane, že hovorí s plnými ústami. Pri spoločnom stolovaní to nikdy nerobte! Okrem toho, že je to nezdvorilé, môžete sa dostať do rôznych trápnych situácií, ako je napríklad vypadnutie kúska jedla z úst a podobne. 

Ako jesť jednotlivé druhy jedál?

Viete, ako správne jesť polievku?

Alebo napríklad homára?

Formálne i neformálne prestieranie

Takto by mal vyzerať prestretý stôl pri neformálnom stolovaní.

Foto: adn

A takto zasa pri formálnom. Vidíte ten rozdiel?

Foto: adn

zdroj: diply.com

Už ste čítali?