8 vecí, ktoré musíte stihnúť pred ôsmou ráno, aby ste mali úžasný deň
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

8 vecí, ktoré musíte stihnúť pred ôsmou ráno, aby ste mali úžasný deň

Aby ste sa ráno cítili aktívne a sviežo, a nie ako v polospánku, mali by ste sa naštartovať do nového dňa tými správnymi aktivitami. Toto by ste mali stihnúť ráno ešte pred ôsmou hodinou.

Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Zorganizovať si začiatok dňa tak, aby sme sa necítili unavene, ale práve naopak, dá niekedy zabrať. Rána väčšiny ľudí sú chaotické a zvyčajne sa iba pomaly rozbiehame do aktivít, ktoré nás čakajú. Ak nepatríte k ľuďom, ktorí sa ráno cítia ako superhrdinovia, ale skôr ako by ste mali ešte stále polnoc, tieto tipy sú jednoznačne pre vás. Mali by vám pomôcť zvládnuť ráno tak, aby bolo efektívne a pozitívne ovplyvnilo celý váš deň. Ale čo je hlavné, mali by ste to stihnúť do ôsmej ráno! Nie je to nič náročné a určite stojí za vyskúšanie investovať čas do týchto aktivít, ktoré vám nezaberú veľa času, ale dodajú vám energiu na celý deň.

1. Kvalitný spánok

To je základ. Do ôsmej hodiny ráno by ste si jednoznačne mali stihnúť dobre oddýchnuť 7 až 8-hodinovým spánkom. Odborníci vám odporúčajú vstávať medzi piatou a šiestou hodinou, takže si potrebujete ísť večer ľahnúť včas. Žiadne energetické stimulanty nenahradia spánok, ktorý by mal byť prioritou, pretože je nevyhnutným predpokladom úspešného dňa.

2. Žiadne emaily a sociálne siete

Zistilo sa, že až 80% ľudí vo veku od 18 do 44 rokov venuje po prebudení aspoň 15 minút času emailom a sociálnym sieťam. Sú to rušivé elementy, ktoré spôsobujú našu roztržitosť a bránia kreativite. Takto by sme deň začínať nemali a našou úlohou je vyhýbať sa ráno týmto aktivitám.

3. Modlitba či meditácia

Namiesto kontrolovania facebokových správ, by ste sa ráno mali na chvíľu stíšiť a zhlboka dýchať. Zatvorte oči a uvedomte si vďačnosť za deň, ktorý máte pred sebou. Pocit vďačnosti vo vás vyvolá pozitívny pohľad na deň, v ktorom vás čaká veľa príležitostí, a z tejto hojnosti, budete mať lepší pocit ako zo správ o živote druhých ľudí.

4. Zoznam cieľov

Pre vaše vedomie aj podvedomie bude užitočné, keď si každý deň zapíšete dva hlavné ciele, ktoré chcete, aby sa vám v ten deň podarilo dosiahnuť. Výskumy potvrdzujú, že mozog človeka je najaktívnejší aj kreatívnejší hneď ráno po dobrom spánku. Takto si môžete už ráno vyjasniť myšlienky a naplánovať si ciele, za ktorými v ten deň pôjdete. Dajte si vaše ciele na papier, aby ste mali jasno v tom, čo chcete stihnúť.

5. Ranná rozcvička

Rozpohybujte svoje telo a zacvičte si aspoň 20 minút. Rozprúdi vám to krv v žilách a do organizmu sa vyplaví dopamín, ktorý zvýši vašu sebaistotu a podporí vás v produktivite počas dňa.

6. Vzdelávanie

Zatiaľ čo cvičíte, môžete si pustiť niečo poučné, pri čom sa dozviete niečo nové. Počúvaním audio kníh, vzdelávacích relácií či kurzov cudzieho jazyka, si tak súčasne môžete precvičiť nielen svaly, ale rozcvičíte sa aj psychicky.

7. Studená sprcha

Ak si pravidelne po rannom cvičení doprajete rýchlu sprchu studenou vodou, môžete očakávať pozitívne výsledky. Bude to mať vplyv na vašu imunitu, lymfatický, obehový aj tráviaci systém. Podporuje to aj váš metabolizmus, takže sa vám podarí aj lepšie schudnúť.

8. Bielkoviny na raňajky

Odborníci odporúčajú na ráno 30 g bielkovín. Potraviny bohaté na bielkoviny vás zasýtia na dlhší čas a dokážu tiež ustáliť vašu hladinu cukru v krvi, a tak vás možno ochránia pred jedením sladkostí. Takže oriešky, vajcia, semienka alebo trochu kvalitnej šunky, ale môžete si vybrať aj niečo iné, podľa vašej chuti.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…