Dievčatá zabezpečili vodovod pre chudobných iba pomocou origami
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Dievčatá zabezpečili vodovod pre chudobných iba pomocou origami

S niektorými problémami majú problém popasovať sa aj dospelí. Tieto dievčatá sa rozhodli pomôcť neuveriteľným spôsobom deťom v rôznych krajinách sveta. Využili na to skladanie papiera technikou origami.

Sestry Adamsové pomáhajú vďaka ručne vyrábaným dekoráciám — Foto: reprofoto/YouTube

DALLAS 18. apríla - Tieto dve dievčatá ukázali, že majú srdce na pravom mieste a keď treba pomôcť, dokážu priložiť ruku k dielu. Hoci sú sestry Katherine a Isabelle Adamsové vekom iba "tínedžerky", keď videli, že majú títo chudobní ľudia problém s vodou, nezatvárali pred tým oči s pocitom bezmocnosti. Namiesto toho prišli s geniálnym riešením!

Problémy s tečúcou vodou majú ľudia v rôznych častiach sveta, dokonca aj v Amerike, takzvanej Krajine neobmedzených možností. Keď tieto dve mladé dievčatá zistili, že viac ako 6 miliónov Američanov nemá doma prístup k čistej vode, niečomu tak potrebnému pre život, rozhodli sa niečo s tým urobiť.

Voda ako dar

Derrick a Keena Delgarito s rodinou boli odkázaní na to, aby si na dlhé obdobie vystačili, spolu s ostatnými obyvateľmi komunity, s jedným až dvoma barelmi vody, ktorá im bola dodávaná do rezervácie, v ktorej žili. A to je málo. Vodou museli patrične šetriť, aby im vydržala niekoľko týždňov. Doma nemali ani funkčné umývadlo a ich deti sa nemohli sprchovať. Katherine a Isabelle preto založili neziskovú organizáciu Papier pre vodu, v rámci ktorej predávali svoje ručne vyrobené papierové dekorácie zo skladaného papiera, vyrábané technikou origami. Vyzbieranými peniazmi chceli pomôcť najmä deťom, aby mali čistú vodu a aj celkovo týmto rodinám, aby mali v domácnostiach nepretržitý prístup k vode.

Dievčatá spolupracovali aj s ďalšími dobrovoľníkmi, vďaka čomu sa im Derricka a Keenu podarilo prekvapiť funkčným vodovodným systémom u nich doma. Keď mali dostatok finančných prostriedkov, presvedčili ich, aby na pár dní odišli z domu a za ten čas im nainštalovali vodovodné potrubie, aby mali v domácnosti normálny prívod vody. Keď sa vrátili domov, boli ohromení a nesmierne dojatí. A čo viac, predaj origami výrobkov zabezpečil prístup k čistej vode až pre sto komunít.

Z tohto príbehu vidno, že tak, ako je potrebná pre život voda, nevyhnutná je aj empatia a súcit. Tu sa stretli všetky tieto ti zložky naraz. Dievčatá si totiž uvedomili, že nie každý má to šťastie, že má doma čistú vodu. Je to však iba jeden z príbehom. Ich dary získané za dekorácie vyrobené technikou origami pomáhajú ľuďom po celom svete: v Novom Mexiku, Peru, Ugande, Etiópii, Keni, Ghane, Libérii, Indii, Nikaragui, Nigérii či Zimbabwe. Mnohé z krajín majú totiž problémy s čistou pitnou vodou a ak ju aj majú k dispozícii, musia po ňu chodiť ďaleko.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…