Rodina vymenila komfort za džungľu. Jej susedom je domorodý kmeň
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Rodina vymenila komfort za džungľu. Jej susedom je domorodý kmeň

Konzumný spôsob života, veľký tlak spoločnosti aj pretechnizovaný životný štýl nútia ľudí zamyslieť sa nad skutočným zmyslom života. Niektorí to riešia pomerne radikálne a rozhodnú sa žiť radšej mimo reality, ktorá kladie na každého príliš vysoké nároky. Takou je aj rodina z Ameriky, ktorá sa rozhodla svoj život radikálne zmeniť.

Rodina Georgeovcov. — Foto: Reprofoto/Daily Mail

Trojnásobná matka Jessica Georgeová z Mississippi sa spolu so svojím manželom a tromi dcérami pripojili ku kmeňu Hewa v Papuy Novej Guiney, aby sa naučili žiť bez moderných vymožeností. Stalo sa tak už pred piatimi rokmi, informuje austrálska verzia portálu Mail Online. Rodina sa do Papuy dostala prvýkrát v rámci misionárstva, kde pokračovala v práci svojich kolegov, ktorí s kmeňom žili 12 rokov.

Veria na zlých duchov

„Naučili sme sa, že čím viac sme mohli žiť ako domorodci a tráviť naše dni ako oni, tým viac nám dôverovali,“ opísala život Jessica. Aby ich však kmeň prijal, museli sa dokonale prispôsobiť ich životnému štýlu. „Povedala by som, že naše životy sú oveľa zložitejšie, ale tu sú jednoduchšie,“ zhodnotila mamička. Priznala však, že extrémne podmienky džungle spôsobujú mnohé komplikácie pri bežných činnostiach, ktoré sú v civilizovanom svete vďaka vymoženostiam už akési automatické. Jessica sa sťažuje hlavne na neustály boj s hmyzom. O tom, ako sa treba starať o záhradu, zase musí celé hodiny debatovať so ženami so susedstva. 

Samozrejme, ľudia sú vo všeobecnosti príliš skeptickí a negativisticky naladení, a preto si aj Jessica prešla kritikou kvôli svojim deťom. Vraj sa im kvôli takémuto domorodému spôsobu života nedostane vzdelania a budú negramotné. Matka sa však bráni – školu majú deti v domácich podmienkach a podľa nej sa veľmi rady hrajú s deťmi z kmeňa, aj keď podľa jej slov majú miestne dievčatá na hru málo času, pretože väčšinou pracujú. Okrem toho sa podarilo v komunite založiť školu.

„Hewa je extrémne primitívna,“ opísala kmeň Jessica. Podľa nej si dokážu takmer všetko, čo potrebujú vytvoriť len z vínnej révy, konárov a lístia. Okrem toho veria na duchov a nemajú ani okná, len malé dvere, ktoré v noci zadebnia, aby prinútili duchov ostať vonku a dýchať dym. V dôsledku toho ľudia trpia na astmu či iné dýchacie problémy. Okrem toho veria, že zlý duch môže vstúpiť do človeka, väčšinou do žien a detí, a jediným spôsobom, ako s tým skoncovať, je danú osobu zabiť. Dosť drsné, ale to je viera kmeňa, ktorá je neotrasiteľná.

„Je nemožné získať presný počet žien a detí na celom území, ale pravdepodobne je to v stovkách. Spolu s našimi spolupracovníkmi sme vyvinuli maximálne úsilie na evakuáciu do bezpečných miest v kmeňoch, ktoré nezdieľajú túto vieru a nepraktizujú zabíjanie čarodejníc,“ opísala Jesscia neľahké pomery.

Chýba im pizza

Rizikom pri takomto spôsobe života aj fakt, že najbližšie mesto je vzdialené 30 minút letom, čo je v prípade vážnejšieho ochorenia dosť nebezpečné a aj Jessicina rodina má z toho najväčší strach. S ostatnými misionármi môžu komunikovať prostredníctvom krátkovlnového rádia, čo je aspoň akou-takou pomocou.

Aj napriek niektorým pozitívam, napríklad množstvu času, ktorý môže rodina tráviť pokope, Jessica priznala, že Amerika im chýba, obzvlášť možnosť objednať si pizzu. Rodnú krajinu podľa jej slov navštevujú raz za dva či tri roky, v závislosti od rodinných potrieb, času a financií. Dodala tiež, že ľudia sú v stále šoku, keď sa dozvedia, ako žijú. A napriek tomu, že ich väčšina podporuje, aj tak si myslí, že sú hlupáci. Napriek tomu sa rodina snaží o vytvorenie hlbších vzťahov s kmeňom, aby im umožnila učiť sa Bibliu. „Naším konečným cieľom je vytvoriť kostol, ktorý bude fungovať sám o sebe a osloví aj susedné kmene, a to bez misijnej pomoci či prítomnosti, a umožniť preklad Biblie do jazyku Hewa,“ opísala Američanka ich ciele. 

Život v komunite si však rodina pochvaľuje, najmä preto, že môže tráviť veľa čas nielen spolu, ale aj s priateľmi či susedmi. Nemusia kontrolovať kalendár a ak niekto ochorie, pomáha celá komunita.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…