Dobré noviny
Účinné ospravedlnenie? Štúdia odhalila 6 prvkov, ktoré perfektne zaberajú
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Účinné ospravedlnenie? Štúdia odhalila 6 prvkov, ktoré perfektne zaberajú

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: reprofoto/atlantico.fr

Všetci robíme chyby a tie si niekedy vyžadujú ospravedlnenie, ktoré je prirodzenou súčasťou medziľudských vzťahov. Nezáleží na tom, či ide o problémy v rodine alebo medzi kamarátmi, susedmi či obchodnými partnermi. Každý z nás zažíva situácie, kedy musí povedať "prepáč". Vedci odhalili kľúč k tomu, ako by malo ideálne ospravedlnenie vyzerať, aby bolo čo najefektívnejšie.

Keď majú ľudia medzi sebou nejaký problém, začiatkom riešenia je vždy ospravedlnenie. Keď nám na druhom záleží, minimálne po tom, keď vychladneme, by sme mali zaloviť vo svojej slovnej zásobe a vytiahnuť to povestné čarovné slovíčko, ktoré nás učili rodičia už v detstve. Niekedy je to ľahšie, niekedy náročnejšie. Samotné "prepáč" ale niekedy nestačí. Riešenie problémov je vždy o ľuďoch a niektoré chyby vyžadujú okrem ospravedlnenia aj nápravu, inak slová nie sú nič platné. Teraz ale hovoríme o tom, ako začať, aby vaše ospravedlnenie malo čo najväčšiu váhu a zmysel. Veď keď už sa ku nemu odhodláte, určite chcete, aby bolo účinné a druhá strana ho prijala.

Prepáč, ale môžeš za to ty

To preto, že ty si taká. To preto, že ty si urobil tamto. Takéto slová by veru nikam neviedli. Nie je nič horšie, ako pri ospravedlňovaní skĺznuť do vlastného alibizmu a obviňovania toho druhého. Keď prichádzame s tým, že sa chceme za niečo ospravedlniť, nie je na mieste obhajovať sa tým, že za to môže aj tak ten druhý. Vyratúvaním zoznamu jeho chýb sa neuzmierite. Vašou úlohou je iba priznať si vlastnú chybu. Potom je rad na druhej osobe, aby ospravednenie prijala a prípadne aby urobila to isté, ak je to potrebné.

Zmysluplné ospravedlnenie

Vedci odhalili 6 kľúčových prvkov dokonalého ospravedlnenia. Pre ospravedlnenie je nesmierne dôležité priznať si chybu. Keď chcete vyjadril, že vám to je naozaj ľúto, je potrebné, aby ste pripustili, že ste urobili chybu a ukážete snahu, že ju chcete napraviť.

Nestačí iba povedať "prepáč"

"Ospravedlnenie skutočne funguje, ale mali by ste sa uistiť, že ste v ňom zahrnuli tak veľa zo 6 hlavných zložiek ospravedlnenia, ako to len bolo možné," hovorí Roy Lewicki zo Štátnej univerzity v Ohio, ktorý viedol tento výskum. Výsledkom dvoch štúdií tohto problému bol zoznam prvkov, ktoré by ideálne ospravedlnenie malo obsahovať, aby sa v čo najvyššej miere zvýšila pravdepodobnosť jeho prijatia.

6 najdôležitejších prvkov ospravedlnenia

1. Vyjadrite, že vás to mrzí

2. Vysvetlite, čo sa stalo, čo bolo nesprávne a prečo ste to tak urobili

3. Priznajte svoju zodpovednosť za chybu

4. Potvrďte, že vám to je ľúto

5. Ponúknite sa, že to napravíte

6. Požiadajte o odpustenie

Nie je to nič ťažké, načo toľké rady?

Znie to jednoducho? Všetci vieme, že v realite ospravedlnie vôbec jednoduché nie je. Nejde o prípady, kedy vám niekto omylom stúpi na nohu a ospravedlní sa. Ide o problémy, ktoré sú vážnejšie. Podstatou je to, že nestačí iba požiadať o odpustenie a druhá strana bude v blesku sekundy presvedčená o tom, že je teda všetko zase v poriadku. Ako vidíte, požiadaniu o odpustenie predchádza ešte niekoľko ďalších bodov. Keď sa rozhodnete ospravedlniť, zabudnite na vlastné ego, dôležitejšie je predsa uzmieriť sa. V tomto procese nesmie chýbať to, že priznáte, že ste si chybu uvedomili a snažíte sa vysvetliť, ako to vidíte vy, ako ste sa cítili a prečo sa to stalo. Všetko má svoje dôvody a vysvetlenia a komunikácia je v prípade riešenia problémov viac ako dôležitá. Netreba tiež zabúdať na úprimné potvrdenie toho, že vám to je ľúto a že máte záujem chybu napraviť.

Efektívne ospravedlnenie

Výsledky výskumných štúdií ukazujú, že požiadanie o ospravedlnenie je popri ostatných prvkoch najmenej dôležité. Naopak, najdôležitejšie je priznať svoju zodpovednosť. "Povedzte, že je to vaša vina, že vy ste urobili chybu," radí Lewicki. Na tom to zvyčajne pohorí. Ďalej je nevyhnutné prejaviť aktivitu a snahu to napraviť a urobiť niečo pre zlepšenie. Varuje, že ospravedlnenie by nemalo ostať iba pri rečiach a sľuboch. Rovnako významný efekt má aj tón hlasu a vaša emócia, s ktorou k ospravedlneniu pristupujete. "Keď sa ospravedlňujete osobne tvárou v tvár, dôležitý je aj očný kontakt a vhodným spôsobom vyjadrená úprimnosť," dodáva Lewicki.

Už ste čítali?