Žobrák už roky zbiera peniaze od okoloidúcich. Nikdy ich však nepoužil pre seba
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Žobrák už roky zbiera peniaze od okoloidúcich. Nikdy ich však nepoužil pre seba

Tento starý muž je ukážkovým príkladom skromnosti a štedrosti. Hoci sám takmer nič nemá, dokáže sa podeliť s ostatnými, ktorí to, podľa neho, potrebujú viac ako on. Denne žobre, aby mohol pomáhať. Keď zistíte jeho vek, bude to ťažko uveriteľné!

103-ročný starec, ktorý sa stal vďaka svojim činom známy po celom Bulharsku — Foto: imgur/TurboAligator

SOFIA 12. apríla - Obdivuhodné činy tohto starého muža dokazujú, že aj v dnešnom svete sa nájdu ľudia, ktorí hľadia viac na dobro druhých, ako na svoje vlastné. V Bulharsku, krajine zasiahnutej chudobou, sa stal symbolom dobra a jeho činy naozaj stoja za zmienku. Fascinujúce je, že už meno tohto dobráka znie ako jeho osobná charakteristika. Volá sa Dobri Dimitrov Dobrev, ale známy je skôr ako "Grandpa" Dobri, teda Dedko Dobri. Svojím skromným životom žije v malej bulharskej dedinke Bailovo. Hoci žobre, nežobre pre seba.

Ušľachtilý zámer

Dobri Dobrev denne žobre v uliciach mesta Sofia, ale nenazýva to žobraním. Almužnu, ktorú dostáva od ľudí označuje za dary chudobným, ktoré mu ľudia dávajú. A hoci veta "vek je len číslo" znie ako klišé, predstavte si, že tento muž má 103 rokov! Pravdepodobne nikto by nečakal, že človek v tomto úctyhodnom veku sa bude venovať tomu, čo on. Už viac ako 18 rokov prosí okoloidúcich o almužnu a dary, ktoré od ľudí dostane, daruje charite.

Komu daruje peniaze?

Starý muž žije asketickým životom a denne prejde niekoľko kilometrov, aby žobral pred Chrámom sv. Alexandra Nevského v Sofii. Z peňazí, ktoré od ľudí dostáva, si však nikdy nič nenechal. Jeho zámerom je pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Tým, ktorí mu darujú almužnu, bozkáva ruky vďačnosťou. Všetky dary dáva na charitu, sirotincom, ktoré majú finančné problémy s jedlom pre siroty a problém s platením účtov. Peniaze dáva tiež bezdomovcom alebo na rekonštrukciu chrámov a kláštorov. Sám žije z mesačného dôchodku vo výške približne 80 eur a z vecných darov vo forme oblečenia alebo nejakých predmetov.

Dobri Dobrev denne žobre v ulicach mesta Sofia.Dobri Dobrev denne žobre v ulicach mesta Sofia. Foto: imgur/TurboAligator

Muž so štedrým srdcom

Skromne oblečený muž v kožených sandáloch s dlhou bielou bradou vyzerá ako biedny človek, v skutočnosti je však bohatší ako mnohí ľudia. Jeho bohatstvo však spočíva v jeho štedrosti, láske k blížnym a ochote pomáhať im. Pred niekoľkými rokmi vyplávalo na povrch šokujúce zistenie, že tento chudobný žobrák bol najväčším darcom katedrálneho chrámu v Sofii, ktorému daroval až 20 000 eur. Zistil to jeden novinár, keď prechádzal archívnymi dokumentami, pri príprave podkladov pre dokumentárny film o tomto chráme.

Dobrev nemal život jednoduchý. Počas druhej svetovej vojny vedľa neho spadla bomba, kvôli čomu takmer stratil sluch. Okolo roku 2000 sa rozhodol zbaviť všetkých materiálnych aspektov života a daroval všetok svoj majetok Ortodoxnému chrámu v Bulharsku. Dnes žije vo veľmi skromne zariadenej malej prístavbe farského kostola sv. Cyrila a Metoda v jeho rodnej dedine, ktorý bol vďaka jeho daru zrenovovaný. Zmysel života našiel v pomoci ľuďom, o svojej dobročinnosti však nerozpráva.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…