Žena podľahla antiočkovacej propagande. Dnes prosí matky, aby boli múdrejšie
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Žena podľahla antiočkovacej propagande. Dnes prosí matky, aby boli múdrejšie

Rozbehla sa módna vlna, ktorá zásadne odmieta očkovanie. Aj táto matka bola proti očkovaniu. Jej dieťa kvôli tomu takmer prišlo o život. Teraz nabáda ostatné matky, aby nezopakovali jej chybu.

Cormit Avital s dcérkou — Foto: reprofoto/distractify

SYDNEY 7. aríla - Boli časy, kedy nebola možnosť dať sa očkovať a ľudia sa dožívali iba nízkeho veku. Odvtedy už ubehlo niekoľko desiatok rokov a sme opäť tam, kde sme boli. Vo svete, aj u nás, sa rozšíril módny trend, ktorý odmieta očkovanie a zastáva názor, že je to niečo zlé. Na internete sa šíria rôzne informácie, ktoré tieto názory podporujú. Problém je hlavne v tom, že ľudia veria skôr informáciám z rôznych pochybných zdrojov, ako odborníkom, ktorým nerozumejú. Niektorí ľudia sú zásadne proti očkovaniu a trvajú na tom, že nedajú očkovať ani svoje deti. Možno si pritom neuvedomujú, že to môže byť veľký risk!

Austrálčanka Cormit Avital bola presne z tých ľudí. Teraz svoje rozhodnutie ľutuje! Odmietla sa zaočkovať proti čiernemu kašľu, keď bola tehotná, pretože sa cítila zdravo a fit. Ochorela však krátko pred pôrodom a ochorenie preniesla aj na novonarodené bábätko, Evu. Dieťa muselo stráviť prvý mesiac svojho života na oddelení internzívnej starostlivosti. Eva kašľala tak veľmi, že to až naháňalo strach a niekedy z toho nemohla dýchať. Keď Avital držala v rukách chorú dcérku, bála sa o jej život. "Je to príliš veľké utrpenie pre drobné dieťatko, ktoré tak veľmi milujete," povedala Avital. Jedno rozhodnutie tak môže viesť k veľmi vážnym problémom.

Po tejto skúsenosti, ktorá bola pre Avital a jej dcérku ako nočná mora, nahrala video, v ktorom varuje ostatné matky malých detí. "Ak by som mohla vrátiť čas, tak by som sa chránila," ľutuje svoje rozhodnutie nedávať sa očkovať Avital a teraz šíri osvetu, aby informovala o dôležitosti chránenia sa pred zákernými chorobami včas.

Rôzne pochybné štúdie a ich šírenie majú zá následok, že trendom súčasnosti je byť proti očkovaniu. O dôležitosti očkovania pritom hovoria aj experti, ktorí sa venujú medicíne a farmácii. "Rastie antivakcinačná kampaň, a to je pre mňa nepochopiteľné. My sme už v takej komfortnej situácii, že sme zabudli na choroby, ktoré nám hrozili pred povinným očkovaním. Internet je plný negatívnych názorov na očkovanie. Zavedenie očkovania je pritom dôležitý míľnik vo vede," hovorík odborník Ján Klimas.

Je to dôležitá téma, ktorá potrebuje osvetu. V uvedenom videu môžete vidieť, čo odkazuje Cormit Avital ostatným mamičkám:

 
Cormit

'If I could turn back time I would protect myself.' Cormit's baby has contracted Whooping Cough. Watch this clip to hear the first-time mum bravely talk about her decision to opt out of vaccination during pregnancy and how hard it is now coping with her new baby being so unwell. For the facts on Immunisation go to http://bit.ly/1PJ6Cc0. #vaccinationmatters #immunisation #preventabledisease #GoldCoast #publichealth

Posted by Gold Coast Health on Monday, April 4, 2016

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…