Dobré noviny
Superjedlo či marketing? Pozrite sa, prečo by ste nemali kupovať predražené potraviny
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Superjedlo či marketing? Pozrite sa, prečo by ste nemali kupovať predražené potraviny

Chia semienka sú v súčasnosti v móde
Chia semienka sú v súčasnosti v móde — Foto: pixabay

V súčasnosti panuje trend zdravého životného štýlu, čo je, nespochybniteľne, veľmi pozitívne, no na druhej strane, má to aj svoju tienistú stránku. Tou je práve premrštená cena. Našťastie, nájdu sa aj lacnejšie alternatívy.

Fenomén takzvaných superpotravín sa pomaly, ale iste dostáva do čoraz viac domácností. Alebo nahrádzame potraviny inými. Dáme si jogurt s chia semmienkami, drink, ktorý obsahuje kokosovú vodu, a všetko to zavŕšime quinoou. Samozrejme, že tieto potraviny sú veľmi zdravé, no zároveň sú aj celkom drahé. Pritom existujú aj iné, ktorými ich môžeme hravo nahradiť, a pritom dosiahneme rovnaký efekt.

Britský Daily Mail porovnal rôzne parametre potravín, aby zistil, či ide skôr o skvelý marketing ako o zdravie, a výsledky sú ohromujúce. V niektorých prípadoch, respektíve alternatívach, získate dokonca ešte aj viac vitamínov. „Neexistuje nič také ako superjedlo. Existujú len potraviny, ktoré sú výživné. Veľa humbuku okolo superpotravín je vlastne len výborný marketing,“ zdôraznila odborníčka na výživu Karishma Palsetiaová. Podľa nej nie sú moderné potraviny s vysokou cenou o nič lepšie ako ich lacnejšie alternatívy. „Žiadne jedlo vás nemôže zachrániť,“ uviedla na margo toho, že niektorí ľudia si myslia, že keď si raz dajú niečo mimoriadne zdravé, „oklamú“ organizmus. Pripomína, že všetko je postavené práve na vyváženej a zdravej strave.

Kokosová voda verzus banány

Palsetiaová tvrdí, že podobný rozsah živín ako kokosová voda, má aj voda s banánmi. Dokonca má vyšší podiel vitamínu C a obsahuje aj vitamín A, ktorý kokosová voda nemá. Obsahuje síce viac cukru, ale je jednoznačne lacnejšou alternatívou. 

Quinoa verzus hnedá ryža

Táto obilnina, ktorá sa, mimochodom, odborne nazýva mrlík čílský, je aktuálne veľmi populárna. Nečudo, má vysoký obsah živín, pôsobí protizápalovo, pozitívne vplýva na cievy. No skoro rovnaké množstvo bielkovín a vlákniny má aj hnedá ryža. Navyše je aj lacnejšia.

Zimná kapusta verzus brokolica

Hoci bola táto kapusta chvíľu v móde, ukazuje, že brokolica je oveľa väčší unikát. Obsahuje totiž menej kalórií, no rovnako veľa vlákniny a bielkovín. Hoci, pravdou je, že kapusta obsahuje omnoho, ba až neporovnateľne viac vitamínu A. No z hľadiska vitamínu C tam až taký zásadný rozdiel nie je.

Agávový nektár verzus med

Samozrejme, vždy je lepšie použiť ako sladilo agávový nektár než rafinovaný cukor. Ale veľmi zdravou a nie až tak finančne náročnou surovinou je aj med. Navyše je výživnejší. 

Chia semienka verzus ľanové

Obidva druhy semienok majú svoje plusy. Chia semienka sú mimoriadne populárne najmä kvôli vysokému obsahu omega 3 a 6 mastných kyselín, a to v omnoho väčšej miere ako ľanové semienka. Tieto však vynikajú, okrem rozdielu v cene, aj vyšším obsahom bielkovín a železa. 

Už ste čítali?