Ostrov v Pacifiku dosiahol rekord vo využití obnoviteľných zdrojov energie
Ostrov Tokelau ležiaci v Pacifiku dokončil projekt, vďaka ktorému bude schopný pokryť až 150% svojich energetických potrieb pomocou obnoviteľných zdrojov energie. Dosiahol tak nový svetový rekord.
TOKELAU 25. novembra - Malé územie v Polynézii, ktoré sa skladá z troch atolov v strede Tichého oceánu, získava väčšinu energie zo solárnych systémov. Počas posledných troch mesiacov bolo nainštalovaných 4032 fotovoltaických panelov a 1344 batérií spoločne s generátormi energie poháňanými kokosovým biopalivom vyrobeným priamo na ostrove.
Plány prechodu na obnoviteľné zdroje vznikli v roku 2004, kedy miestna vláda vypracovala stratégiu znížiť závislosť na fosílnych palivách a zvýšiť energetickú efektivitu.
"Náš záväzok je pozitívne prispieť k zmierneniu dôsledkov zmeny klímy," povedal Jovilisi Suveinakama, generálny riaditeľ Národnej verejnej služby zriadenej pri vláde Tokelau.
Pôvodným cieľom bolo zabezpečiť 90% energetickú sebestačnosť. Plán však bol prekonaný a to znamená, že Tokelau môže zvýšiť svoju energetickú spotrebu bez toho, aby sa ostrov musel vrátiť ku konvečným palivám.
Náklady na projekt dosiahli 3,6 milióna libier, ktoré ostrov získal z rozvojového programu medzinárodnej pomoci Nového Zélandu. Predtým Tokelau väčšinu svojej energie importoval v podobe fosílnych palív, čo ostrov ročne stálo 400 tisíc libier.
Vláda Tokelau tvrdí, že usporené peniaze využije na zlepšenie zdravia a vzdelania na ostrove a na postupné vrátenie peňazí požičaných na zavedenie ekologického projektu.
Očakáva sa, že niekoľko ďalších malých ostrovov bude príklad Tokelau nasledovať. Fidži plánuje do roku 2013 využiť 100% svojich energetických potrieb výhradne z obnoviteľných zdrojov. Cookove ostrovy, Niue a Tuvalu sa o to isté usilujú do roku 2020.