Veľkonočné sviatky spestrí v kinách novinka K. Reynoldsa V mene Krista
TASR
TASR

Veľkonočné sviatky spestrí v kinách novinka K. Reynoldsa V mene Krista

Epický biblický príbeh o zmŕtvychvstaní Ježiša Krista nakrútil americký režisér a scenárista Reynolds. K filmu a príbehu o udalostiach, ktoré pred 2000 rokmi zmenili svet, však zvolil nový prístup.

Na snímke herec Joseph Fiennes. Foto: TASR/AP
 

Bratislava 25. marca (TASR) - V čase veľkonočných sviatkov prichádza do kín filmová novinka V mene Krista (Risen). Epický biblický príbeh o zmŕtvychvstaní Ježiša Krista nakrútil americký režisér a scenárista Kevin Reynolds. K filmu a príbehu o udalostiach, ktoré pred 2000 rokmi zmenili svet, však zvolil nový prístup. Prerozprával ho z pohľadu neveriaceho. "Chceli sme urobiť niečo celkom iné, než čo tu už bolo, takže sme prišli s nápadom, že príbeh filmu V mene Krista bude vyrozprávaný ako detektívny príbeh," hovorí Reynolds, ktorý sa v minulosti režijne podpísal pod snímky Robin Hood - Kráľ zbojníkov (1991), Rapa Nui (1994), Vodný svet (1995) či Tristan a Isolda (2006). V prípade nového filmu chcel, aby "pôsobil veľkolepo a epicky, ale z pohľadu jednej postavy".

Rímskeho vojenského tribúna Claviusa, ktorý je poverený vyriešiť záhadné zmiznutie Kristovho tela pár týždňov po jeho ukrižovaní, čo má zastaviť šírenie rečí o príchode Mesiáša a zabrániť povstaniu ľudu v Jeruzaleme, stvárnil Joseph Fiennes. Britský herec známy z oscarovej snímky Zamilovaný Shakespeare (1998) ocenil režisérov prístup k prerozprávaniu Nového zákona očami rímskeho vojaka. "Keď som čítal scenár, udivoval ma fakt, že som práve spracoval biblický príbeh, ktorý vyznieva ako pozoruhodný detektívny príbeh," zhodnotil Fiennes a na margo scenára doplnil: "Nútil ma obracať stránky bez toho, aby som vlastne vedel, ako to skončí, pretože keď sa na to pozeráte týmto novým sviežim pohľadom, Ježišovo zmŕtvychvstanie skutočne je matkou všetkých detektívnych príbehov."

Predstava zobrazenia Claviusovej dramatickej premeny v priebehu troch významných dní bola pre Fiennesa neodolateľná. "Keď sa na začiatku filmu prvýkrát zoznamujeme s Claviusom, je to prísny, ambiciózny vojak, ktorý strávil 25 rokov v službe rímskej armády, takže je v istom zmysle veľmi zarytý," približuje svoju postavu herec. "Potom, po sérii dobrodružstiev, sa ocitá na rázcestí, uvedomuje si, že za tým všetkým, čo pozná, môže existovať život, niečo mimo jeho predošlého chápania," dodal predstaviteľ Clavia, ktorý napokon dospeje k sebapoznaniu, zisťuje, kto Ježiš skutočne bol, čo presne bolo jeho poslaním a prečo sa mocná Rímska ríša ocitla ohrozená. Fiennes kvôli natáčaniu príbehu strávil nejaký čas aj s policajným detektívom, aby sa naučil techniky vyšetrovania. "Moja cesta ku Claviusovi viedla cez sedenia s detektívom, rozprávali sme sa o tom, aké to je, vypočúvať podozrivého," priznáva a podčiarkuje: "Hoci ide o biblický príbeh, chcel som byť pragmatický ohľadom toho, čo Clavius musí urobiť, pretože naozaj toto dielo vnímam ako noir detektívku."

Ježiša v novom titule hrá Cliff Curtis, ktorý už s Kevinom Reynoldsom spolupracoval na filme Rapa Nui. "Cliffov spôsob hrania pochádza z hereckej školy Roberta De Nira, takže súčasťou jeho úlohy vo filme V mene Krista bolo, že s nikým nehovoril. Tým, že bol na scéne ticho, v Curtisovom vnútri sa vybudovalo niečo, na čo postavy apoštolov skutočne reagovali a myslím, že sa to na plátne ukazuje," vysvetlil režisér k postave Krista. Herec Cliff Curtis, ktorý ho stvárnil, je Novozélanďan maorského pôvodu. Postavu Ježiša považoval podľa vlastných slov za životnú výzvu: "Či už veríte, že bol Božím synom alebo nie, Ježiš bol neobyčajná ľudská bytosť. Zmenil spôsob, akým ľudstvo vníma svet, bolo pre mňa neskutočnou cťou ho zobraziť. K tejto úlohe som mohol pristupovať len s vďačnosťou a pokorou."

Film nakrúcali v Španielsku a na Malte, tvorcovia ním chcú osloviť nielen veriacich. Kevin Reynolds svoju prezentáciu zmŕtvychvstania vytvoril tak, aby si diváci mohli vytvoriť vlastné závery z udalostí zobrazených na plátne: "Nechceme nikomu hovoriť, čomu by mal veriť. Ľudia tento film môžu využiť ako nástroj na preskúmanie svojho vlastného duchovna, alebo si príbeh jednoducho užiť z kinematografického hľadiska."

Americký titul V mene Krista prináša do slovenskej kinodistribúcie od 24. marca spoločnosť Itafilm.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…