5 tipov, ako si vytvoriť pokojnejší domov
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

5 tipov, ako si vytvoriť pokojnejší domov

Svet okolo nás je často veľmi rýchly a hektický. O dôvod viac na to, aby ste si doma vybudovali dokonalú oázu pokoja. Miesto, kde sa budete cítiť tak spokojne, ako sa len dá.

— Foto: Pixabay

Domov je miesto, v ktorom zvykneme tráviť väčšinu nášho času mimo práce či školy. Preto nie je na škodu patrične sa o toto miesto postarať, aby v nás vyvolávalo pozitívne pocity a aby sme sa v ňom dobre cítili. Doma je doma, ale vždy sa dá niečo vylepšiť. Neverili by ste, ale aj malé zmeny dokážu vyčarovať z vašej domácnosti ešte lepšie miesto pre vaše pokojnejšie bývanie. Týchto 5 jednoduchých tipov vám pomôže pri vytváraní harmonického domova.

1. Skoncujte s neporiadkom

"Odstráňte všetko, čo vám spôsobuje stres," poradila odborníčka na feng šuej, Janice Sugita, pre portál Health. Ak vás niektoré predmety rozčuľujú a navodzujú vám nepríjemné pocity, radšej sa ich vzdajte. Tým, samozrejme, určite nemyslela budík, ktorý veľa ľudí nemá práve v láske. Upracte si, vyhoďte nepotrebné veci, ktoré vám zavadzajú a stresujú vás už len svojou prítomnosťou a doplňte domácnosť o predmety, ktoré vám budú spôsobovať radosť. Možno sú to fotky, ktoré sú pre vás vzácne, alebo pekné obrazy či dekorácie. Vymeníte tak chaos za lepší pocit.

2. Pridajte farby

Účinkami farieb na ľudskú psychiku sa zaoberá psychológia farieb a je známe, že farby na nás môžu mať pozitívne účinky. Niektoré farebné odtiene navodzujú pokoj, a tie by doma nemali chýbať. Upokojujúco pôsobí najmä svetlomodrá farba, preto by sme ju mali používať v spálni. Žltá je zase farba slnka a ľudia, ktorí sú ňou obklopení sa cítia optimistickejšie, pretože mozog uvoľňuje viac serotonínu a vy sa potom cítite spokojnejšie. Zelená je farbou rovnováhy a harmónie. Tiež patrí medzi upokojujúce farby, ktoré príjemne pôsobia na naše zmysly.

3. Nechajte priestor dýchať

V malých priestoroch, do ktorých toho potrebujete veľa zmestiť, je to ťažšie zrealizovať, ale vždy sa nájdu nejaké riešenia, ktoré váš priestor efektívne zorganizujú. Z preplnenej miestnosti budete iba v napätí. Aj priestor potrebuje dýchať, tak ho prevzdušnite. Pomedzi nábytok by sa malo dať pohodlne prejsť a so zbytočnosťami sa radšej rozlúčte. Uvidíte, že sa doma budete cítiť lepšie.

4. Pozvite dovnútra prírodu

Odostrite si, zdvihnite žalúzie a vpustite dnu trochu prirodzeného svetla. Vaša domácnosť určite uvíta aj keď v nej rozmiestnite zopár pekných izbových rastlín. Existuje ich množstvo, takže si môžete vybrať presne podľa vášho vkusu. Stačí trochu zelene a slnka a váš domov sa rozžiari novou energiou.

5. Kombinujte a vyvažujte

Aby ste v byte či dome dosiahli harmóniu priestoru, skúste vyvážiť predmety, ktoré v ňom máte. Nebojte sa kombinovať a ladiť. Páči sa vám váš sklenený stolík? Zlaďte ho s pohovkou s plyšovým poťahom. Mäkšie a jemnejšie elelementy poskytujú pocit útulnosti a pohodlia, tvrdšie časti nábytku navodzujú pocit stability. Najlepšie je vyvážiť v priestore hranaté zložky s tými, ktoré pôsobia mäkko.

Už ste čítali?

Holanďan bol na dovolenke v Československu. Zachytil jeho kúzlo…

Krajina v niekdajšom východnom bloku sa pre neho stala fotografickou zlatou…

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…

Island na Slovensku? Pavol dronom zachytil prekrásnu oravskú…

Talentovaný a šikovný slovenský fotograf svojimi zábermi…

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…