Výrobky z banskoštiavnického Svetra putujú najmä do Nemecka
TASR
TASR

Výrobky z banskoštiavnického Svetra putujú najmä do Nemecka

Teraz sú konfekčnou dielňou, kde výrobky šijú, tvrdí konateľka spoločnosti.

Na snímke výrobná hala firmy Svetro pri šijacom stroji 21. marca 2016. Foto: TASR/Jana Vodnáková
 

Banská Štiavnica 21. marca (TASR) - Textilná výroba je v Banskej Štiavnici stále živá aj niekoľko rokov po zatvorení známeho štátneho podniku Pleta. V textilnej firme Svetro, ktorá vznikla ešte v roku 1993, šijú v súčasnosti vrchné pletené oblečenie, ktoré putuje prevažne do Nemecka.

"Keď sa začala Pleta rozpadávať, tak sme vytvorili firmu Svetro, kde sme začínali s 18 zamestnancami. Prvých zhruba desať rokov sme si robili vlastnú produkciu pre slovenský a český trh, niečo aj do Ruska," hovorí konateľka spoločnosti Ľudmila Blašková. Neskôr však začal záujem o výrobky banskoštiavnickej firmy klesať, a to aj vplyvom dovozu lacného textilu z Číny.

"Zhruba v roku 2007 sme boli nútení prejsť na prácu, ako sa povie 'vo mzde'. To znamená, že sme už nerobili našu vlastnú kolekciu, ale vyrábame kolekciu pre nemecké firmy," vysvetlila Blašková. Takých, s ktorými banskoštiavnické Svetro v súčasnosti spolupracuje, je niekoľko. "Teraz sme vlastne konfekčnou dielňou, kde výrobky šijeme," priblížila Blašková s tým, že výrobky šijú z dodanej pleteniny. Tento typ výroby je podľa jej slov menej rizikový ako výroba vlastnej konfekcie, no stále si vyžaduje 100-% kvalitu a dodržiavanie časového harmonogramu.

Na snímke konateľka spoločnosti Svetro Ľudmila Blašková v Banskej Štiavnici 21. marca 2016. Foto: TASR/Jana Vodnáková
 

Aj firma Svetro prešla za viac ako 20 rokov svojej existencie viacerými fázami. Kým na začiatku v nej pracovalo 18 ľudí, v období najväčšieho rozvoja ich bolo podľa Blaškovej až okolo 150. "Mali sme však pletáreň, kde bolo 25 zamestnancov, veľké žehliarne. Teraz máme do 70 zamestnancov," priblížila Blašková s tým, že vo firme je zavedená jednozmenná prevádzka.

Mesačne sa vo firme podľa Blaškovej musí vyrobiť minimálne 10.000 produktov, aby sa spoločnosť uživila. "Ročná produkcia je 100.000 až 120.000 ušitých výrobkov," dodala s tým, že väčšinou ide o svetre, pulóvre, saká, sukne a šaty. Okrem toho sa snažia každý rok investovať nielen do budovy, kde sídlia, ale aj do strojov či iného vybavenia.

Firma podľa jej slov zatiaľ nemá problémy s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Väčšina zamestnankýň tu pracuje aj viac ako 15 rokov, či dokonca od jej vzniku. "Prevažná väčšina našich žien má okolo 40 - 42 rokov. Sú to profesionálky, ženy, ktoré boli v tomto odbore vyučené," uviedla Blašková. Ako podotkla, plány do budúcnosti má firma aj v oblasti duálneho vzdelávania.

Konateľka spoločnosti je známa aj tým, že sa už niekoľko rokov angažuje v organizovaní pravidelných stretnutí bývalých zamestnancov Plety. Tento rok chystajú už 5. ročník stretnutia, ktoré by sa malo konať 13. mája. Na podujatie podľa Blaškovej vždy príde okolo 300 až 400 bývalých zamestnancov Plety.

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…