Dobré noviny
Francúzi si volia parlament, rozhodnú o reformách prezidenta
SITA
SITA

Francúzi si volia parlament, rozhodnú o reformách prezidenta

Stúpajúca popularita Marine Le Penovej by mohla pomôcť kandidátom Národného frontu dostať sa do parlamentu prvýkrát od 80. rokov minulého storočia.

PARÍŽ 9. júna - Vo Francúzsku sa v nedeľu začalo prvé kolo parlamentných volieb, ktoré naznačí, či nový prezident Francois Hollande bude schopný splniť svoje dávnejšie sľuby.

V súčasnom parlamente dominujú poslanci z pravicovej Únie za ľudové hnutie (UMP) niekdajšieho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, v prieskumoch však suverénne vedie Hollandova Socialistická strana (PS).

Nie je však jasné, či sa ľavičiarom podarí získať v Národnom zhromaždení pohodlnú nadpolovičnú väčšinu.

Funkčné obdobie Hollanda, ktorý sa postavil na čelo krajiny minulý mesiac, sa približne kryje s päťročným funkčným obdobím poslancov budúceho parlamentu. Nový šéf Elyzejského paláca pritom na zvýšenie daní pre bohatých, nárast počtu učiteľov alebo zníženie veku odchodu do dôchodku potrebuje jeho legislatívnu podporu. Ak by sa socialistom predsa len nepodarilo zvíťaziť, Hollande by čelil situácii, ktorú francúzski politológovia označujú za "kohabitáciu".

Ide o stav, keď prezident pochádza z opačného politického tábora ako premiér. V moderných dejinách Francúzska sa tak stalo len trikrát, naposledy na prelome storočí, keď prezidentom bol pravičiar Jacques Chirac a premiérom ľavičiar Lionel Jospin.

Voľby bude ostro sledovať aj Marine Le Penová, neúspešná prezidentská kandidátka, ktorá však v nedávnom prvom kole volieb skončila na slušnom treťom mieste hneď sa Sarkozym. Jej stúpajúca popularita by mohla pomôcť kandidátom Národného frontu dostať sa do parlamentu prvýkrát od 80. rokov minulého storočia.

Krajne pravicová strana mala pritom v Národnom zhromaždení svojich zástupcov len v rokoch 1986-1988, keď vo Francúzsku na veľmi krátky čas fungoval pomerný systém.

O všetkých 35 poslancov však Národný front prišiel po tom, ako sa krajina vrátila späť k väčšinovej voľbe.

Národné zhromaždenie má 577 miest a Hollandovi socialisti potrebujú na zisk jednoduchej väčšiny získať aspoň 289 mandátov. Kandidáti, ktorí si vo svojich obvodoch zabezpečia 50-percentný zisk, sa automaticky stávajú poslancami. Tých, ktorým sa to nepodarí a získajú aspoň 12,5 percenta, čaká druhé kolo.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…