Mentálne cvičenia, ktoré náš mozog potrebuje ako soľ
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Mentálne cvičenia, ktoré náš mozog potrebuje ako soľ

Aby naše telo nezlenivelo, musíme sa hýbať. Mozog funguje podobne. Mali by sme ho namáhať, aby sme ho udržiavali fit. Tieto cvičenia vám s tým pomôžu.

Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Mozog je ako sval. Aby fungoval tak, ako má, treba ho udržiavať v kondícii a občas ho rozhýbať. Ak ho nenamáhame, zlenivie. Začať môžete tým, že obyčajné činnosti, ktoré už vykonávate stereotypne, občas pre zmenu urobíte inak, ako ste zvyknutí. Neverili by ste, ako to mozgu prospeje. Tréning je totiž presne to, čo mozog potrebuje!

Pravidelné "cvičenie mozgu" podporuje rast nových neurónových spojení v jeho rôznych častiach a posilňuje vaše nervové bunky. Prepojené neuróny vytvárajú nervové siete, ktoré pri systematickom "posilňovaní mozgu" rastú. Neuróny sa zväčšujú a pracujú efektívnejšie, takže sa zlepšuje vaša koncetrácia, myslenie aj pamäť. Pri rôznych cvičeniach môžete zapojiť všetkých 5 zmyslov: zrak, čuch, chuť, sluch aj hmat.

Tieto užitočné mentálne cvičenia vás môžu inšpirovať k tomu, ako si precvičiť mozog. Prekvapí vás, aké sú jednoduché. Nič vás nestoja a nezaberú vám ani veľa času.

1. Umyte si zuby druhou rukou

Je to jednoduché. Raz za čas si umyte zuby opačnou rukou, ako bežne. Opačnou rukou si tiež otvorte zubnú pastu a dajte si ju na zubnú kefku. Toto cvičenie pracuje s využitím hemiféry, ktorá je v našom mozgu menej dominantná.

2. Osprchujte sa so zatvorenými očami

Pre mozog to bude opať zmena, keď na chvíľu "vypnete" tento zmysel a všetko budete vnímať prostredníctvom iného zmyslu. Hmatové vnemy aktivujú rozličné čast mozgu a vďaka nervovým zakončenia môžete rukami cítiť také veci, ktoré nemožno vidieť. Pri dotyku mozog dostáva iné signály, takže ho opäť precvičíte, keď budete púšťať vodu a nastavovať jej teplotu iba po pamäti a pri umývaní sa budete spoliehať iba na svoje pocity a hmat.

3. Prelomte rannú rutinu

Zvyšovanť hustotu šedej mozgovej kôry a zlepšovať aktivitu mozgu pomáha, keď zmeníte tradičné poradie činností, ktoré už inak vykonávate úplne automaticky a bez premýšľania. Skúste teda zamiešať poradie vašich ranných aktivít. Napríklad sa oblečte až po raňajkách, umyte si zuby a až potom si usteľte posteľ, choďte so psom na prechádzku na iné miesto, ako zvyčajne alebo si pustite inú rozhlasovú stanicu. Je to len na vás.

4. Choďte inou trasou

Mozgu veľmi prospeje, ak zmeníte trasu, ktorou bežne chodievate, či už do práce, do školy alebo hocikam. Ide o to, aby mal zmenu. Keď pôjdete inou cestu, zrazu sa mozog prebudí a môže opäť vnímať nové veci.

5. Vymeňte si miesta pri stole

V mnohých domácnostiach má každý člen rodiny svoje tradičné miesto, na ktorom je zvyknutý sedieť. Prekvapte mozog a vymeňte si miesta! Doprajete mu tak nové vnemové skúsenosti a umožnite mu pozerať sa na miestnosť a ľudí z iného miesta.

6. Nadýchajte sa nových vôní

Ak patríte medzi kávičkárov, ani neviete, ako si váš mozog navykol na rannú vôňu kávy a spája si ju so začiatkom nového dňa. Spájanie nových vôní s ďalšími aktivitami pomáha mozgu vybudovať si nové spojenia. Páči sa vám napríklad vôňa škorice? Váš mozg by možno potešilo, keby cítil novú vôňu pri prebúdzaní sa. Pri sprchovaní môžete použiť iný sprchový gél alebo šampón.

7. Obráťte všedné predmety "hore nohami"

Keď sa na známe predmety pozeráme stále rovnako a v tom istom uhle, naša ľavá "verbálne orientovaná" hemisféra spracuje podnety rýchlo a ľahko. Keď predmety otočíte naopak, rozhýbete tým aj pravú hemisféru a venujete viac pozornosti aj detailom, ktoré uvidíte. Tak čím začať? Môžete obrátiť kalendár alebo fotky.

8. Otvorte si v aute okno

Vaše spomienky budú výraznejšie, keď budú zložené nielen z toho, čo vidíte, ale aj zo zvukov a vôní. Ozvláštnite tak svoju cestu po známej trase o nové podnety.

9. Viac sa rozprávajte

Vedecké štúdie dokázali, že nedostatok komunikácie ovplyvňuje poznávacie schopnosti mozgu. Rozprávajte sa s ľuďmi a ak si idete kúpiť niečo na pitie, radšej si to kúpte v obchode ako z automatu. Ten vám neodpovie.

10. Preskúmajte výrobky v supermarkete

V obchodoch sú určité výrobky vždy umiestňované do úrovne našich očí, preto si mnohé veci ani nevšimneme. Zastavte sa v niektorej z uličiek a prezrite si poličky odhora až nadol. Možno zbadáte niečo, čo ste predtým prehliadali. Nejde o to, aby ste si to kúpili, pre toto mozgové cvičenie bolo dôležité iba to, aby ste urobili niečo proti stereotypu.

11. Čítajte nahlas

Mozog sa vám odvďačí. Keď budete čítať iným ľuďom alebo ich budete počúvať, váš mozog "prevetrá" odlišné časti mozgu. Pri čítaní nahlas náš mozog pracuje inak, ako keď si čítame potichu sami pre seba. Skúste si s niekým nahlas čítavať a strriedajte si rolu čítajceho a počúvajúceho. Síce takto budete možno knihu čítať dlhšie, ale bude to stáť za to.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…