Nemáte čas starať sa o kvety? Toto sú rastliny pre zaneprázdnených!
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Nemáte čas starať sa o kvety? Toto sú rastliny pre zaneprázdnených!

Sú ľudia, ktorí tvrdia, že pri nich by žiadna rastlina neprežila. Omyl! Existujú aj také rastliny, ktoré by to zvládli. Sú totiž extrémne nenáročné.

Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Možno máte pocit, že na starostlivosť o rastliny nemáte čas a možno vás to ani neláka. Ale nezúfajte! Sú aj také rastliny, ktoré dokážu prežiť so zaneprázdnenými majiteľmi aj napriek tomu, že sa im príliš nevenujú. Alebo ak patríte medzi ľudí, ktorí si iba raz za čas spomenú, že rastliny treba aj polievať, tieto tipy sú určite pre vás. Sú to izbové rastliny vhodné do domácností, ale aj do kancelárií.

1. Sukulenty

Dobre znášajú extrémne sucho, nadbytok svetla aj tepla. Najznámejšími z nich sú kaktusy. Sú prispôsobené na život v suchom prostredí, pretože v zdužinatených častiach dokážu udržiavať vodu a živiny, takže dlho vydržia aj bez vašej pozornosti. Je ich naozaj mnoho druhov a niektoré z nich vás dokonca z času na čas potešia aj kvetom.

Foto: pixabay

2. Fikus

Jedna z najpestovanejších dekoratívnych izbových rastlín. Sú to zelené kry a stromy, ale rastliny menšieho vzrastu sú vhodné aj do bytov. Veľa starostí s ním mať nebudete, ale poliať ho občas musíte. V zime mu bude stačiť, ak ho polejete raz za 10 dní, ale od jari do jesene, hlavne ak ide o mladú rastlinu, ho treba zalievať čatejšie. Najlepšie sa mu darí, keď má dostatok svetla.

Foto: efeblog

3. Svokrin jazyk

Rastlina so zaujímavým ľudovým názvom prežije všetko, pretože je veľmi tolerantná na podmienky, v ktorých sa nachádza. Vyhovuje jej slnečné svetlo, ale aj čiastočný tieň. Nemá rada príliš vlhko a darí sa jej v suchom prostredí. Na jar a v lete si na ňu treba občas spomenúť, zato v zime ju stačí poliať raz za mesiac.

Foto: wikipedia

4. Lopatkovec

Vďačná rastlina aj do tmavších miestností, ktorým sa neujde veľa slnečných lúčov. Túto rastlinu však musíte polievať pravidelne, pretože v suchu sa jej nedarí.

Foto: casoteca

5. Netýkavka

Nie je až tak nenáročná, ale zato je veľmi vhodná pre pestovateľských začiatočníkov. Celé leto až do jesene vám bude svojimi kvetmi skrášľovať byt, pamätajte však na to, že má rada vodu. Je lepšie ju poliať viac ako vôbec, takže musíte mať nadšenie polievať ju aspoň 2 – 3x týždenne, ale zimy sa to netýka.

FloradaniaFloradania Foto: housesdesign/Floradania

6. Brečtan

Slnko či tieň, nič mu neprekáža. Brečtan ale potrebuje, aby ste si ho občas všimli a pribehli k nemu s krhlou.

Foto: womannow

7. Zelenec chocholatý

Takúto tolerantnú rastlinu ste možno hľadali. Nevadí jej slnko, ani tieň, teplo ani chladno. Polievať ju treba, ale ak na ňu zabudnete, nevyschne vám, iba jej zožltnú listy. Rozhodne je ale lepšie občas jej trochu vody dopriať.

8. Aspidistra

Alebo koreňokvetka. Poteší sa svetlému miestu, ale na priamom výslní byť nepotrebuje. No nie je to žiaden kaktus, takže polievať ju niekedy treba.

9. Kalanchoe

Túto rastlinku musíte, samozrejme, tiež aspoň občas polievať, ale zásoby vody si uchováva v dužinatých listoch a stonkách, takže keď na ňu zabudnete, nič sa nedeje. Vydrží aj v suchu a ak hľadáte nenárpčnú rastlinu, ktorá aj krásne kvitne, ste na dobrej adrese.

Foto: pixabay

10. Aloe vera

Skromná rastlina, ktorá od vás požaduje jedine dostatok svetla. Príjemný bonus, ako trocha vody, jej neuškodí, ale nepotrpí si na pravidelnú ani bohatú zálievku. V tomto ohľade je celkom nenáročná.

Foto: pixabay

11. Nefrolepka

Domáca čistička vzduchu, ktorej nevadí, keď ju zabudnete poliať. Ak máte v miestnosti vlhko, bude sa jej dariť aj bez vašej pomoci. Je to izbová papraď, ktorá nepotrebuje ani veľa svetla. Táto sviežo zelená rastlina navyše rozžiari váš interiér.

Foto: casoteca

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…