Dobré noviny
Vedci v šoku. Zaskočili ich februárové teploty
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Vedci v šoku. Zaskočili ich februárové teploty

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Globálne otepľovanie je čoraz väčší problém. Minulý mesiac február bol dokonca tak mimoriadne teplý, že sánka padla aj samotným odborníkom.

Podľa NASA, japonskej meteorologickej agentúry a ďalších výskumných agentúr bol február mimoriadne teplý mesiac. Dokonca Gavin Schmidt z Goddardského inštitútu pre vesmírne štúdiá sa zmohol len na konštatovanie: Wow. Klimatológovia hovoria o šoku a varujú pred klimatickou pohotovosťou.

Znepokojujúci výsledok

Ako uvádza portál mashable.com, nevídané globálne teploty, odkedy sa spustilo zaznamenávanie v roku 1980, sú kombináciou silného El Niňa v Tichom oceáne a globálneho otepľovania. Február bol teplejší o 1,35 stupňov Celzia oproti dlhodobému priemeru za obdobie rokov 1951 až 1980. Jednoducho povedané, február vyniká nezvyčajnou teplotou viac ako akýkoľvek iným mesiac od moderného klimatického zaznamenávania. 

Predchádzajúci najteplejší február bol podľa NASA v roku 1998 a tiež sa pod to podpísalo silné El Niňo. Počas tohto javu dochádza k zvyšovaniu prúdenia tepla z oceánu do atmosféry, čím dochádza k zvyšovaniu priemerných globálnych teplôt. Vedci si však myslia, že najväčší faktor tvoria práve skleníkové plyny, za čo môžu ľudia.
 „Tento výsledok je skutočne šokujúci a je ďalším upozornením na neustály dlhodobý nárast globálnej teploty vyplývajúcej zo skleníkových plynov vyrábaných ľuďmi,“ cituje The Guardian analytikov Jeffa Mastersa a Boba Hensona.

Podľa Boba Warda, riaditeľa Granthamského výskumného inštitútu, ide o veľmi znepokojujúci výsledok. Varuje pred tým, že takýmto štýlom môžeme byť ešte bližšie k prelomeniu 2-stupňového limitu. Toto číslo totiž predstavuje z klimatického hľadiska nebezpečnú hranicu, ktorá by nemala byť prekročená. 

Už ste čítali?