Dobré noviny
Spánkové poruchy dýchania trápia desaťtisíce Slovákov
TASR
TASR

Spánkové poruchy dýchania trápia desaťtisíce Slovákov

Odhaduje sa, že týmto typom poruchy trpí štyri až osem percent dospelých mužov.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 

Bratislava 18. marca (TASR) - Problémy so spánkom trápia mnohých Slovákov. "Častým problémom sú poruchy zaspávania a prebúdzanie sa zo spánku. Častý a veľmi častý výskyt udáva 45 % žien a 35 % mužov. Pomerne často udávanými problémami sú aj ranná únava, denná spavosť a nechcený denný spánok, ktoré sú prítomné až u takmer tretiny populácie," hovorí docent Robert Vyšehradský zo Spánkového laboratória Kliniky pneumológie a ftizeológie Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine.

Vážnym problémom sú spánkové poruchy dýchania. Ich výskum zaznamenal celosvetovo najväčší rozmach počas posledných 40 rokov. "Odhaduje sa, že týmto typom poruchy trpí štyri až osem percent dospelých mužov, u žien je prevalencia zhruba polovičná. V roku 2003 naše pracovisko realizovalo epidemiologickú štúdiu, na základe ktorej možno predpokladať, že na Slovensku je cca 79.000 osôb trpiacich klinicky významnými spánkovými poruchami dýchania," upozorňuje docent Vyšehradský.

Ťažké formy spánkových porúch dýchania predstavujú pre postihnutých vysoké riziko závažných kardiovaskulárnych, endokrinologických a neuropsychických následkov. Ak totiž nie sú liečené, významne zvyšujú pravdepodobnosť vysokého krvného tlaku, cievnych mozgových príhod, srdcového infarktu, porúch rytmu srdca. Zhoršujú pamäťové a intelektové schopnosti, u mužov potenciu, prispievajú k rozvoju obezity a cukrovky a k mnohým ďalším problémom.

Prechodnú poruchu spánku zažije pravdepodobne v priebehu svojho života každý človek. Ak však problémy so zaspávaním či predčasným prebúdzaním alebo iné poruchy spánku pretrvávajú bez zjavnej vonkajšej príčiny ako hluk, svetlo či stres viac ako týždeň, je vhodné navštíviť odborníka. Problematikou spánku sa zaoberajú najmä psychiatri, prípadne neurológovia.

"Osobitnou kapitolou sú spomínané spánkové poruchy dýchania, na ich prítomnosť upozorní predovšetkým hlučné chrápanie, prerušované výpadkami chrápania - aj dýchania, trvajúcimi viac ako desať sekúnd. Obvykle je prítomná aj nadmerná denná ospalosť, nechcené zaspávanie pri bežných činnostiach. Ak sa objavia takéto ťažkosti, žiadajte svojho praktického lekára, aby vás poslal na vyšetrenie do spánkového laboratória," odporúča docent Vyšehradský.

Na problematiku chce poukázať aj dnešný Svetový deň spánku. Jeho tohtoročný slogan znie Dobrý spánok je dosiahnuteľný sen. Napriek tomu, že riešenie problémov so spánkom býva málokedy jednoduché, odborník na spánok súhlasí s tým, že je to tak.

TASR informácie poskytla Andrea Földváryová z Oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave.

Už ste čítali?