Jar sa blíži, treba si dať pozor na infikované kliešte
TASR
TASR

Jar sa blíži, treba si dať pozor na infikované kliešte

Riziko pre človeka predstavuje podľa odborníčky kliešť obyčajný, ktorý sa v prírode vyskytuje po celý rok, ale aktivizuje sa až pri teplotách okolo päť až desať stupňov Celzia.

Ilustračné foto Foto: TASR
 

Banská Bystrica 18. marca (TASR) – Jarná aktivita kliešťov sa začína koncom marca a vrcholí v apríli a máji. Na Slovensku ich žije približne 20 druhov, niektoré sa zdržiavajú v brlohoch zvierat alebo hniezdach vtákov, preto sa s nimi ľudia bežne nestretnú. Väčšia šanca je uvidieť kliešťa obyčajného, pijaka lužného alebo stepného či kliešťa lužného. Pre človeka sú nebezpečné najmä vtedy, ak sú infikované. Upozorňuje na to Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

"Riziko pre človeka predstavuje kliešť obyčajný, ktorý sa v prírode vyskytuje po celý rok, ale aktivizuje sa až pri teplotách okolo päť až desať stupňov Celzia. Keď je infikovaný, môže prenášať kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu, rickettsiózu, anaplazmózu a ďalšie nákazlivé ochorenia," vysvetlila vedúca Odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ Mária Avdičová.

Ako tiež uviedla, tento článkonožec sa vyskytuje takmer všade na našom území a vďaka klimatickým zmenám sa šplhá stále vyššie. Darí sa mu v listnatých i zmiešaných lesoch, parkoch, lesoparkoch, na cintorínoch, dokonca priamo v mestskej zeleni. Výnimkou sú len vysokohorské oblasti, obrábané polia a vodné plochy.

Podľa odborníkov sú endemické oblasti na Slovensku, teda územia s výskytom nakazených kliešťov, lokalizované predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh. Veľké ohnisko sa tiahne takmer od jeho prameňa až po miesto, kde sa vlieva do Dunaja. Okrem okolia Váhu možno za endemickú oblasť považovať aj juhozápadnú časť Slovenska, Nitriansky kraj a hlavne jeho južnejšie okresy. Výskyt infikovaných kliešťov sa však zaznamenáva už aj v oblastiach, kde predtým neboli, napríklad vo vyšších zemepisných polohách nad 800 metrov nad morom.

"V endemických oblastiach zaznamenávame mnoho rokov najvyššiu chorobnosť, aj keď treba povedať, že na Slovensku je chorobnosť na kliešťovú encefalitídu o niečo nižšia ako napríklad v Česku. Ide ročne o 90 až 160 prípadov, ktoré majú stredne ťažký priebeh a vyžadujú si hospitalizáciu, ktorá trvá v priemere dva týždne. Z tohto dôvodu sa u nás nikdy neuvažovalo o celoplošnej vakcinácii proti tejto chorobe. Treba však zdôrazniť, že z dlhodobého hľadiska má chorobnosť stúpajúci trend a prírodné endemické oblasti sa významne rozširujú," zdôraznila Avdičová.

"Proti chorobám, ktoré prenášajú kliešte, máme v špecifickej prevencii k dispozícii len očkovaciu látku proti kliešťovej encefalitíde, ktorá je vysoko účinná a odporúča sa ľuďom ako lesní robotníci, geodeti, geológovia, či orientační bežci a iní športovci, ktorí behávajú v prírode," dodala Avdičová s tým, že očkovanie chráni človeka tri až päť rokov.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…