Coco Chanel mohla byť nemeckou agentkou
TASR
TASR

Coco Chanel mohla byť nemeckou agentkou

Podľa britského denníka Daily Mail o tom svedčia dokumenty z archívov zverejnené v stredu vo Francúzsku. Tieto dokumenty sa roky nachádzali na zámku Vincennes východne od Paríža.

Na nedatovanej snímke je francúzska módna návrhárka Gabrielle " Coco " Chanel. Foto: TASR/AP
 

Londýn 17. marca (TASR) - Zakladateľka francúzskeho módneho domu Coco Chanel mohla počas druhej svetovej vojny spolupracovať s nacistami. Podľa britského denníka Daily Mail o tom svedčia dokumenty z archívov zverejnené v stredu vo Francúzsku. Tieto dokumenty sa roky nachádzali na zámku Vincennes východne od Paríža, informovali dnes francúzske i britské médiá.

Ako uviedol britský Daily Mail, v jednom z materiálov sa s odvolaním sa na zdroj v Madride píše, že Gabriele Chanelová bola v rokoch 1942-1943 milenkou a agentkou baróna Hansa Günthera von Dinklage, ktorý v roku 1935 zastával funkciu atašé na nemeckom veľvyslanectve v Paríži. "Venoval sa propagande a my máme podozrenie, že bol nemeckým agentom," uvádza sa v citovanej depeši.

Podľa archivára zo zámku vo Vincennes Frederica Quéguineura tento zápis môže znamenať, že Coco Chanel bola zaregistrovaná ako agentka Abwehru - nemeckej vojenskej rozviedky a kontrarozviedky, ktorá v Nemecku existovala v rokoch 1919-1944. Quéguineur si však myslí, že samotná Coco Chanel o svojej registrácii ani nemusela vedieť.

Francúzski historici v stredu odhalili informácie o archívoch tamojšej tajnej služby a hnutia odporu, ktoré obsahujú materiály pochádzajúce z obdobia druhej svetovej vojny. Ide o listy, oficiálne i súkromné, správy, telegramy a fotografie z činnosti tajných služieb francúzskeho hnutia odporu, ale aj vichystického režimu, ktorý kolaboroval s nacistami, či nemeckých tajných služieb. Túto časť materiálov Francúzi zhabali Nemcom na sklonku vojny.

Uvedené archívy boli roky uskladnené v stredovekom zámku Vincennes. Našli sa v nich aj správy nemeckých agentov o prenasledovaní príslušníkov hnutia odporu, operáciách exilovej vlády generála Charla de Gaulla a doklady o jej snahách vypátrať vojnových zločincov.

Na základe rozhodnutia francúzskej vlády z roku 1999 boli stovky škatúľ s dokumentmi odovzdané do archívu francúzskeho ministerstva obrany bez akéhokoľvek usporiadania či popisu obsahu. Ako informovala agentúra AP, ide o zaužívaný spôsob, ako zabrániť cudziemu štátu, aby sa ľahko dostal k tajným materiálom. Doteraz bola inventarizovaná len polovica spisov archivovaných na zámku Vincennes.

"Sme fascinovaní významom a bohatosťou týchto archívov. Nachádzame spisy, ktoré nikto nevidel 70 rokov," uviedol Quéguineur.

Po identifikácii a katalogizácii budú jednotlivé spisy prístupné na štúdium. Keďže nie sú digitalizované, je možné študovať ich len prezenčne, priamo na zámku vo Vincennes.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…