Tu je môj súbor, pán doktor
Ivan Zich
Ivan Zich

Tu je môj súbor, pán doktor

Naša obsesia so zhromažďovaním aj najintímnejších informácií na sociálnych sieťach by mohla byť oným želaným prostriedkom, ako opäť zblížiť pacientov s lekármi.

Ilustračné foto. — Foto: Wesley Wilson

Jedným z príznakov modernej doby je fakt, že väčšina ľudí o sebe zdieľa na sociálnych sieťach informácie, ktoré by sa naši starí rodičia zdráhali o sebe povedať aj kňazovi pri spovedi. Ak by sa však tento fenomén uchopil za správny koniec, mohol by výrazne pomôcť zlepšiť vzťahy medzi lekármi a pacientmi. Tie sú dosť podupané našim príznačným chytráctvom. Za lapiduchmi stále častejšie nechodíme po diagnózu a liečbu. Potrebujeme len potvrdenie (ešte stále) autority, že to, čo sme našli na internete o našich príznakoch, je pravda. Doktori z toho majú migrény a pacienti boliestku na duši, keď ich lekár nevyberavým spôsobom odkáže na psychiatriu. Nehovoriac o tom, že sa na dámy a pánov v bielych maskovacích prevlečníkoch sype kritika za povrchné stanovovanie diagnóz, hoci často nemajú dostatok informácií. Ako z toho von?

Naša obsesia so zhromažďovaním aj najintímnejších informácií by mohla byť oným želaným prostriedkom. Pred necelým rokom si istá známa spoločnosť, venujúca sa okrem iného výrobe lekárskeho vybavenia, objednala štúdiu. Jej cieľom bolo zistenie, koľko ľudí vlastne sleduje svoj zdravotný stav pomocou digitálnych technológií. Napríklad vo vekovej skupine 18-24-ročných to bol až jeden z piatich. Pomocou appiek na smartfónoch ľudia čoraz častejšie sledujú váhu, fyzické aktivity (aj vy pozeráte svoj behový progres cez Endomondo?), ale aj také srandičky, ako biorytmus, spánkový vzorec a podobné veci, na ktoré fakt narazíte iba v prípade, že viete, čo hľadáte.

Z týchto ľudí takmer polovica ukazuje tieto informácie aj svojim lekárom. Tí majú, samozrejme, na vec celkom odlišný názor. Veľa z týchto informácií považujú za asi tak presné, ako neriadenú raketu s odpadnutou chvostovou plochou. Podľa ďalšej štúdie, ktorú vykonali lekári z Harvardovej univerzity, dokážu aplikácie a webové „diagnostické nástroje“ určiť približne správnu diagnózu v menej ako jednej tretine prípadov. Čiže áno, väčšina z internetu vytiahnutých diagnóz, s ktorými chodíme za doktormi, je blbosť. Prečo to teda robíme čoraz častejšie, aj napriek dobre mieneným (občas už nie tak dobre mieneným) radám osôb v bielych plášťoch?

Chceme mať veci pod kontrolou. Najmä mestské obyvateľstvo stále častejšie športuje - väčšinou pre zdravie (no, niektorí majú skôr tendenciu predvádzať, koľko sú schopní zaplatiť za značkový bicykel). Rôzne aplikácie v smartfónoch nám pomáhajú sledovať náš postup, určovať ďalšie kroky. Na základe ich tabuliek vieme povedať, čo by sme v aktuálnom kondičnom stave mali byť schopní zabehnúť/vyliezť/zinfraktovať. Ľudia si skrátka začali obľubovať pocit, že sa na svojom zdraví skutočne podieľajú, než že by iba nasledovali rady lekára (čo je, mimochodom, tiež poriadne vzácne).

Nevýhodou vyhľadávania zdravotných informácií na internete je riziko, že vám to často pomôže riešiť len tie problémy, ktoré by ste bez hľadania na internete nikdy nemali. Stačí sa pozrieť na rozrastajúce sa rady milovníkov pitia Sava, ktorí sa po zistení skutočných komplikácií dočkajú jedinej dobrej rady: choďte k lekárovi a priznajte sa mu, akú kolosálnu somarinu ste posledných pár tyždňov robili. Ako teda uspokojiť aj pacientov aj lekárov?

Na internete možno nájsť zaručené rady, ako sa liečiť pomocou látok, ktoré sú obsiahnuté v čistiacom prostriedku SAVO. Pochopiteľne, ide o mimoriadne nebezpečný hazard so zdravím a v prípade podávania deťom je na mieste obrátiť sa na Sociálnoprávnu ochranu detí.Na internete možno nájsť "zaručené" rady, ako sa liečiť pomocou látok, ktoré sú obsiahnuté v čistiacom prostriedku SAVO. Pochopiteľne, ide o mimoriadne nebezpečný hazard so zdravím a v prípade podávania deťom je na mieste obrátiť sa na Sociálnoprávnu ochranu detí. Foto: Facebook

Riešenie sa ponúka celkom samo: kombinácia kvalitných digitálnych nástrojov a centrálnej databázy. Viedlo by to k situácii, kedy by ste prišli k lekárovi a nemuseli by ste mu hovoriť svoje príznaky, pretože už by boli nahodené v databáze spolu s časmi. Doktorovi by stačilo len v počítači otvoriť váš súbor. Zdravotní odborníci by mali všetky potrebné informácie a dostatočne široký kontext, aby dokázali určiť správnu diagnózu či poslať pacienta priamo k špecialistovi. A to bez otáľania. Pacient...nuž, pacient by sa nemusel červenať a vykrúcať, keď by dostal intímnejšiu otázku. Na tie sa niekedy odpovedá zle, obzvlášť introvertom, hoci môže byť lekár dokonalý profesionál. Jeden autorov dobrý priateľ zvykne túto situáciu prirovnávať k bičovaniu navoňanými šnúrkami do topánok. Toto by konečne odpadlo.

Prečítajte si tiež:

J. KLIMAS: Ľudia skôr uveria šarlatánom, pretože odborníci ich nudia

 

Jednotná databáza a digitalizácia zberu zdravotných dát by podľa niektorých vedcov mala dobrý vplyv aj na ochotu pacientov podieľať sa aktívnejšie na svojej zdravotnej starostlivosti. Výskumníci na Oxfordskej univerzite napríklad zístili, že chronicky chorí pacienti, ktorým v rámci štúdie poskytli digitálne prenosné zariadenia na sledovanie zdravotného stavu, sa cítili oveľa istejšie. Stačilo im iba to, aby vďaka zariadeniu vedeli o pozitívnych aj negatívnych následkoch svojich symptómov. Mali tak pocit, že majú svoju stav pod kontrolou.

Dnes je však veľkou výzvou najmä určenie toho, ktoré zdravotné dáta je potrebné zbierať a akou technológiou to dosiahnuť. Predsa len, nechať si urobiť pomerne nevzhľadnú jazvu na hrudníku kvôli inštalácii sledovacieho čipu do srdca asi nebude to pravé orechové (len sa spýtajte Vesmírnych ľudí). Zatiaľ si musíme vystačiť s aplikáciami v mobile a vyhľadaním doktora, ktorý bude ochotný sa ich výstupmi zaoberať.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…