Ochranári bijú na poplach. Týmto kačice určite nekŕmte
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Ochranári bijú na poplach. Týmto kačice určite nekŕmte

Aj vy máte niekedy tendenciu kŕmiť divé kačky, ktoré sa plavia po rieke alebo jazere, zvyškami chleba? Odborníci varujú, že by ste to nemali robiť. Našťastie, šírenie osvety sa začína vyplácať a ľudia si uvedomujú, že doterajší stereotyp v kŕmení divého vtáctva nie je vhodný. 

Ilustračné foto — Foto: pixabay

Ľudia zvyknú hádzať kačiciam najmä chlieb a omrvinky, a robia tak už roky rokúce. No vedeli ste, že takáto forma kŕmenia škodí jednak samotným divým zvieratám, a jednak životnému prostrediu? Znečisťuje to totiž vodné toky a ochrancovia prírody tvrdia, že operencom by skôr prospela vyvážená strava.

Kŕmte ich rozumným spôsobom

Kačice sú vraj naklonené skôr mrazenému hrášku, kukurici, semenám či hroznu. Rozhodne nie omrvinkám či chlebu. Organizácia The Canal & River Trust, ktorá sa stará o vodné toky v Anglicku a Walse, informovala, že došlo až k 20-percentnému poklesu v kŕmení kačíc chlebom, a to odvtedy, ako začala varovať pred týmto problémom. Vyzerá to teda tak, že šírenie osvety má v tomto smere u ľudí pochopenie a tí si vstúpili do svedomia. Ideálne by preto bolo aplikovať podobnú kampaň aj v iných krajinách. V Anglicku si zatiaľ pochvaľujú, no priznávajú isté rezervy.

„Sme naozaj spokojní s reakciou verejnosti na našu kampaň a spôsobom, akým ľudia menia svoj prístup k stravovacím návykom kačíc,“ cituje vyjadrenie manažéra organizácie britský Daily Mail. Peter Birch však priznal, že v tomto smere ich čaká ešte stále veľa práce. Vo vodných tokoch sa totiž podľa neho stále nachádza veľa zvyškov chleba. Tvrdí, že musia ľudí nabádať, aby kŕmili kačice rozumným spôsobom. Prirodzenejšia je totiž pre ne zdravšia potrava ako spomínané hrášok, kukurica či ovos.

Osveta má podporu aj u vládnej Agentúry pre zdravé vtáctvo a rastlinstvo, ktorá tvrdí, že príliš veľa chlebu môže spôsobiť divokému vtáctvu zdravotné problémy. Možno ste to netušili, no v extrémnych prípadoch totiž môžu dostať chorobu známu ako anjelské krídla, čo sa prejavuje deformáciou krídel, ktorá im môže spôsobovať vážne problémy pri lietaní. A vyvoláva ju práve nedostatok živín v strave. Nespotrebovaný mazľavý chlieb môže okrem hromadenia zlých živín spôsobiť aj väčší nárast rias, šírenie chorôb a dokonca lákať potkany. 

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…