Deň sv. Patrika sa spája so všetkým, čo sa týka Írska
TASR
TASR

Deň sv. Patrika sa spája so všetkým, čo sa týka Írska

Typickým znakom tohto dňa je zelená farba a ďatelina.

Oslavy Dňa sv. Patrika, ktorý je kultúrnym a náboženským sviatkom Írov, 17. marca 2013 v írskom Limericku. Foto: TASR/AP
 

Dublin 17. marca (TASR) - Deň svätého Patrika (Saint Patrick's Day) je kultúrny, náboženský a štátny sviatok, ktorý sa v Írsku každoročne oslavuje 17. marca.

V skorších dobách znamenal sviatok sv. Patrika predovšetkým čas venovaný rodine a príležitosť k návšteve kostola z úcty k tomuto významnému kresťanskému duchovnému, pôsobiacemu v Írsku v 5. storočí. Postupom času sa transformoval do niekoľkodňovej udalosti charakteristickej bujarými oslavami plnými čierneho piva a írskej whisky, hlučného spevu a tanca.

Svätý Patrik sa narodil okolo roku 400 n.l. vo vtedajšej rímskej provincii Británia. Spočiatku žil bezstarostný život syna bohatého mestského radcu, nevenoval sa ani štúdiu, ani kresťanskej viere. Vo veku 16 rokov bol však unesený írskymi pirátmi do Írska, kde ho predali ako otroka. Jeho pán ho poveril pasením oviec.

Pes Mixie počas osláv Dňa sv. Patrika, ktorý je kultúrnym a náboženským sviatkom Írov, v Berlíne 17. marca 2013. Foto: TASR/AP
 

Po dobu šiestich rokov v zajatí sa vnútorne premenil, oddal sa náboženstvu a konvertoval na kresťanstvo. Podarilo sa mu ujsť do Francúzska, kde vstúpil do kláštora sv. Martina a pod vedením sv. Germaina z Auxerre študoval Bibliu.

Neskôr údajne počul Boží hlas vyzývajúci ho na návrat do krajiny, v ktorej bol predtým otrokom. Vrátil sa do Írska ako misionár šíriaci kresťanstvo. V roku 432 sa stal írskym biskupom. Založil vyše 300 kostolov a pokrstil viac ako 120.000 ľudí - vrátane kráľa Aengusa pri návšteve hrad Cashel v roku 450. Svätý Patrik zomrel 17. marca 461.

V súčasnosti sa Deň sv. Patrika neoslavuje len v Írsku, ale patrí medzi najrozšírenejšie sviatky v mnohých krajinách sveta. K írskej národnosti sa totiž hlási až okolo 70 miliónov ľudí. Omše na svätcovu počesť sa konajú napríklad v Austrálii, v niektorých ázijských veľkomestách, ale aj v New Yorku, kde sa pri príležitosti sviatku pravidelne organizujú veľkolepé prehliadky. Kanadské mesto Montreal sa pýši údajne najdlhšie pretrvávajúcimi oslavami sv. Patrika.

Typickým znakom tohto dňa je zelená farba a ďatelina. Podľa legiend na jej príklade kazateľ vysvetľoval podstatu Svätej Trojice – Otca, Syna i Ducha Svätého. Kritici však poukazujú na nepravdepodobnosť toho tvrdenia a hovoria, že ďatelina už odpradávna symbolizovala v Írsku kríž.

K sviatku sv. Patrika tradične patrí tmavé čierne pivo, ktorého sa behom divokých osláv vypije až desaťkrát viac než v bežné dni. Žalúdky oslavujúcich plnia tiež whisky či najrôznejšie nazeleno nafarbené pokrmy. Ľudia si farbia tváre zelenou farbou a niektorí sa prezliekajú za leprikonov, írskych škriatkov prinášajúcich šťastie.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…