Vedci zistili, že táto potravina obsahuje jed. Máte ju doma aj vy
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Vedci zistili, že táto potravina obsahuje jed. Máte ju doma aj vy

Niektoré dobre známe a hlavne obľúbené potraviny nás stále dokážu poriadne prekvapiť. V hľadáčiku vedcov sa tentoraz ocitla horčica, pochúťka, ktorá už neodmysliteľne patrí najmä k párkom či klobásam.

Semená bielej horčice skrývajú jedovaté tajomstvo — Foto: pixabay

Ako sa totiž zistilo, v horčici bol nájdený bisfenol F. Ide pritom o jed, no ten bol jej súčasťou už odjakživa. Podľa štúdie Národného centra pre biotechnologické informáci, ide o prekvapujúce zistenia, pretože bisfenol F (BPF) je prírodná zložka. „Podľa predbežného posúdenia rizika, riziko BPF v horčici je pre zdravie spotrebiteľov považované za nízke, avšak dostupné toxikologické údaje nie sú dostatočné pre presvedčivé vyhodnotenie,“ uvádza štúdia. 

Zaujímavé je však zistenie, že pálivá horčica vyrobená z hnedých semien alebo z čiernych horčičných semien neobsahuje žiadny BPF. Tento jed je teda prítomný hlavne v menej pálivej horčici z bielych semien. Horčičné semienko je pritom hlavnou zložkou horčice, a práve tieto semená určujú samotnú chuť horčice a stupeň ostrosti.

Podobnosť s kontroverznou látkou

Na prítomnosť BPF prišli Švajčiari, keď sa počas kontroly kvality ukázalo, že táto chemikália je v horčici prítomná, avšak len v tej, ktorá je vyrobená z bielych semien. BPF patrí do skupiny chemických zlúčením, kde sa nachádza napríklad aj bisfenol A, látka, ktorá sa používa pri výrobe polykarbonátu a rôznych typov živíc.Problémom BPF je to, že patrí do skupiny látok, ktoré sa označujú ako endokrinné aktívne látky. Tie dokážu narušiť súhru hormónov.

Cieľom štúdie bolo objasniť pôvod látky a vykonať predbežné vyhodnotenie rizika. Ako sme už ale spomínali, vedci sa domnievajú, že riziká sú nízke. „Horčica je potravinový alergén, ale inak si nie sme vedomí akejkoľvek štúdie spájajúcej spotrebu horčice so zvýšeným rizikom pre ľudské zdravie,“ zhodnotili. Problémom môže byť podobnosť BPF s kontroverzným bisfenolom A. BPF je totiž tejto látke v štruktúre veľmi podobný, no zároveň si treba uvedomiť, na čo aj odborené kapacity upozorňujú, že horčica bola obľúbenou pochúťkou už po stáročia. 

Napokon, horčica sa často spomína v súvislosti s liečivými čo pozitívnymi účinkami. Práve semeno bielej horčice, na ktorú teraz padol tieň podozrenia, je známe pre svoje blahodarné účinky pri zlom trávení, ale aj pri reumatických ťažkostiach.

Zásah genetických inžinierov

Podľa asociácie BPA koalície, ktorá poskytuje informácie o bisfenole A, ide o, zjednodušene povedané, zbytočný poplach. Už len vystavenie sa organizmu bisfenolu A je podľa nich pre spotrebiteľa bezpečné. A vystavenie sa BPF? Vraj žiadny problém. „Je jednoducho omyl domnievať sa, že  všetky priemyselne vyrábané chemikálie majú negatívne účinky na zdravie,“ tvrdí asociácia. Na druhej strane však pripomína, že naivné je aj myslieť si, že „prírodné“ látky nemôžu uškodiť. 

Ako však upozornil biológ Jaroslav Petr vo svojom článku na portáli iDNES.cz, veľa záleží aj od toho, koľko horčice skonzumujete. Riešením môže byť aj to, že uprednostníte pálivejšie typy. Upozornil aj na to, že do riešenia bisfenolovej „aféry“ sa už zapojili USA. Stačilo by totiž, aby génoví inžinieri zablokovali dedičné informácie horčice bielej. A práve na takejto odrode, ktorá by už aktívne nevytvárala BPF, sa pracuje. No Európa nie je príliš naklonená tomu, čo vzišlo z laboratórií génových inžinierov, preto nás asi čaká ešte veľmi dlhá cesta ku konzumácii horčice bez výčitiek. 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…