Chcete schudnúť? Týchto drobností by ste sa mali držať
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Chcete schudnúť? Týchto drobností by ste sa mali držať

Mnoho ľudí neustále rieši svoju váhu, diéty a to, ako schudnúť. Všeobecne platí, že niekoľko porcií vyváženej stravy párkrát denne a dostatok pohybu sú základ. No aj týmito 18 malými krokmi môžete prispieť k toľko vytúženej strate hmotnosti, respektíve k štíhlej línii.

Ilustračné foto — Foto: pixabay

Portál BuzzFeed zozbieral 18 jednoduchých pravidiel z odporúčaní členov svojej komunity na sociálnej sieti a niektoré skutočne stoja za zamyslenie. Napokon, najlepšie predsa funguje, na rozdiel od rôznych návodov či príručiek, to, čo už niekto sám na sebe odskúšal.

1. Nejedzte na gauči

Poznáte to. Vyvalíte sa na gauč, prípadne na posteľ aj s vašou obľúbenou dobrotou. Pohodlie spojené s dobrým jedlom sa nám však môže veľmi ľahko vymknúť spod kontroly, na rozdiel od toho, keď sedíte za stolom a jete z taniera a príborom. Všimnite si, že vtedy presne viete a cítite, kedy máte dosť. No na gauči či posteli sa uvoľníte, ale zároveň máte schopnosť napchať do seba čokoľvek. Takže je to jednoduché - urobte z gauča alebo postele takzvanú zónu, v ktorej sa neje.

2. Prestaňte sa stále vážiť

Ak chudnete, tak vás, prirodzene, láka kontrolovať si svoje výsledky na váhe. No zároveň – ak nie sú také, ako ste si predstavovali – vás to môže demotivovať. Mali by ste sa radšej zamerať na podobnú metódu, akú si osvojil istý Jordan. Keď sa totiž prestal pozerať na ručičku váh a zameral sa na jedenie zdravej stravy a cvičenie, začal konečne chudnúť a cítiť sa lepšie.

3. Neobzerajte sa stále v zrkadle

Samozrejme, ak sa niekam chystáte, skontrolovanie samého seba v zrkadle, či všetko sedí, nezaškodí. Pozor však na to, aby sa to nestalo obsesiou. A aby ste sa namiesto nových šiat nesústredili viac na miniatúrny faldík navyše. Pri chudnutí vraj môžete progres zaznamenať skôr tým, ako sa cítite, než tým, že sa budete neustále kontrolovať v zrkadle. 

4. Neignorujte vaše chute

Veľmi dobre vieme, aké to je, keď vás prepadne chuť na sladké či na slané. A odopierať svojmu organizmu niečo, na čo má chuť, rozhodne nie je najlepšie riešenie. Všetko sa však dá vyriešiť kompromisom. Ak máte na niečo chuť, pokojne, ale skúste nájsť zdravší spôsob, ako ju uspokojiť. Jednoducho, nahraďte onú chuť niečím podobným. Napríklad sladké čokoládou s čo najvyšším podielom kakaa alebo slané orieškami. Dobrou správou je, že obe spomínané alternatívy sú ešte aj veľmi zdravé.

5. Nejedzte z nudy

Toto je ďalší obľúbený zvyk ľudí. Nemáte čo na práci, tak idete jesť. Preto je odporúčanie, ako sa tomuto zlozvyku raz a navždy vyhnúť, nájsť si niečo, čím tú nudu vyplníte. Pretože jedenie z nudy rozhodne nie je uspokojovanie hladu.

6. Pripravte si vlastné jedlo

To, čo do seba skutočne dáte, overíte najlepšie tak, že si jedlo jednoducho sami pripravíte. 

7. Chodievajte po schodoch

Istá Danielle tvrdí, že po schodoch začala chodiť už úplne všade. Nakopla ju k tomu práca na šiestom poschodí. Netvrdíme síce, že odteraz aj vy musíte chodiť namiesto výťahu po schodoch (hoci skúsiť by ste to predsa len mohli), no ak si po nich aspoň občas vybehnete, verte tomu, že vaše telo to ocení. Nehovoriac o tom, že sa poteší aj vaša kondícia. Na schody pritom natrafíte hocikde. Napríklad vo vašej bytovke či v podchodoch, kde ich môžete vymeniť za eskalátory. 

8. Rovno do fitka

Ak chcete ísť do posilňovne, choďte tam rovno z práce, v žiadnom prípade sa nezastavujte ešte doma. Pretože lákadiel a výhovoriek, ktoré na vás budú číhať hneď po otvorení dverí, sa takto nájde vždy viac ako priame odhodlanie ísť cvičiť. Ak si nezabudnete (a nie schválne) pribaliť cestou do práce veci na cvičenie, vaše kroky by mali po nej viesť priamo do posilňovne.

9. Nájdite alternatívu

Tento bod sa bude trochu vylučovať s tým predchádzajúcim, no stále sa nájde dosť ľudí, ktorí „fitko“ jednoducho neobľubujú, ba priam neznášajú. V tom prípade platí odporúčanie, aby ste sa venovali tomu, čo vás baví. Môže to byť v podstate hocičo, čo vás rozhýbe, napríklad beh, cyklistika či plávanie.

10. Nekupujte nezdravé

Samozrejme, výrobcovia nezdravých dobrôt veľmi dobre vedia, aké prísady do nich zaradiť, aby sme sa od nich stali takmer závislí. Vybabrite s nimi preto tak, že si jednoducho čipsy a spol. prestanete kupovať. Namiesto toho sa zásobte zdravšími chuťovkami, ako napríklad tvarohom či ovocím. A to, čo ušetríte na čipsoch môžete pokojne investovať aj do niečoho kvalitnejšieho.

11. Kávičková zmena

Súčasný trh je skutočne bohatý na rôznorodé kávy. S bohatou šľahačkou či inými dobrotami – to všetko láka tých, ktorým káva chutí a nevedia si bez nej predstaviť deň. Pre štíhlu líniu je vraj ale najlepšie dopriať si klasiku, obyčajnú čiernu kávu. 

12. Prečo s limonádou a alkoholom

Istá Brittany prisahá, že keď prestala piť limonádu, stratila viac ako 4 kilá v priebehu dvoch týždňov a po roku sa pre ňu stala tým najsladším nápojom na svete. Nemusíme snáď ani menovať, prečo sa na túto úroveň dostal aj alkohol. Okrem kalórií má aj neblahé následky na náš organizmus.

13. Buďte v pohode

A majte radi samých seba. Ak sa budete brať pohodovo a aj vaše myšlienky budú naladené priateľsky samému k sebe, váš prístup k zdravému jedlu bude tiež jednoduchší. Berte to jednoducho tak, že to robíte pre seba a otvorte svoju myseľ.

14. Pite dosť vody

Vylúčili sme limonády aj alkohol, ale čistá voda je nápojom číslo jeden. Ak jej budete piť dostatok, a určite nemáme na mysli len jeden až dva poháre denne, budete sa cítiť lepšie. Nezabúdajte tiež na to, že pohár vody sa odporúča aj po zobudení, keď je potrebné okamžite hydratovať organizmus.

15. Zabudnite na cukor

O tom, že cukor je veľký nepriateľ nášho zdravia, ste určite už čo-to počuli. Sladenie nápojov môžete sami výrazne ovplyvniť, horšie je to už s potravinami, ktoré cukor obsahujú. Keďže je ťažké sa mu úplne vyvarovať, dávajte si pozor najmä na dezerty. Napokon, pri udržiavaní si štíhlej línie by ste to aj tak s dezertmi a koláčmi nemali preháňať.

16. Kašlite na diéty

Hoci chápeme, že pri návale takých a onakých diét, hlavne tých, ktoré držia aj celebrity, sa niektoré slabšie povahy nechajú na ne nahovoriť. Ale mali by ste si uvedomiť aj to, koľko ste už počuli o takzvanom jo-jo efekte. Napokon, aj čitatelia BuzzFeed prisahajú, že najviac sa osvedčí jesť pravidelne a v menších porciách. Samozrejme, na mysli nemáme päť malých rezňov denne, ale vyváženú, pestrú a hlavne zdravú stravu.

17. Cvičenie ako spoločenská aktivita

Ako tvrdí istý Rohaan, keď sa jedného dňa rozhodol pripojiť ku skupine kamarátov a začali sa pravidelne venovať cvičeniu, veľmi rýchlo zbadal na sebe rozdiely. Jednoducho si povedal, že ísť cvičiť s partiou je rozumnejšie ako prísť po práci domov a presedieť hodiny na internete. Navyše, v kombinácii s vhodnou stravou sa slušné výsledky určite dostavia.

18. Hra so slovíčkami

Stačí vymeniť slovné spojenie „prial by som si“ za „urobím“. Hovoríte si aj vy niekedy, že by ste chceli vyzerať tak alebo onak? A čo tak si povedať, že tak jednoducho vyzerať budete. Motivácia sa zvýši a výsledky sa dostavia hlavne vtedy, ak svoje ciele začnete skutočne sledovať a pracovať na nich.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…