Toto je naj učiteľka na svete. Ocenili ju pápež aj princ William
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Toto je naj učiteľka na svete. Ocenili ju pápež aj princ William

Vyrastala v utečeneckom tábore a teraz sa jej dostalo pocty v podobe prestížneho ocenenia a viac ako slušnej finančnej výhry. Reč je o palestínskej učiteľke Hanan Al Hroubovej, ktorá bola ocenená na ceremoniáli v Dubaji.

Ocenená učiteľka — Foto: Repro/CNN
Najlepšia učiteľka pochádza z Betlehema, no vyrastala v palestínskom utečeneckom tábore. Jej „mimoriadny prínos“ v povolaní, ktorému sa venuje, bol ocenený Globálnou učiteľskou cenou v exotickom a luxusnom Dubaji. Cenu prevzala ako „víťazstvo pre učiteľov vo všeobecnosti a zvlášť pre tých palestínskych“, informovalo CNN.

Zmenia svet?

K tomuto povolaniu priviedla ženu smutná udalosť. Učiteľkou sa totiž stala po tom, ako sa jej deti podľa webovej stránky Global Teach Prize stali svedkami streľby cestou domov zo školy, a boli z toho hlboko traumatizované. Neskôr jej rodina začala vymýšľať hry a pozývať aj deti zo susedstva. Správanie detí sa začalo postupne zlepšovať a aj teraz Hanan využíva pri edukácii hry a výučbu, ktoré pomáhajú deťom-utečencom opovrhovať násilím. Jednoducho povedané, špecializuje sa na podporu detí, ktoré boli traumatizované násilím, čo, bohužiaľ, nie je v týchto oblastiach nič výnimočné.
 
„Učitelia by mohli zmeniť svet,“ citovalo jej vyhlásenie na ceremoniáli BBC. Dojala aj pápeža Františka, ktorý poslal správu, že učitelia „môžu byť budovateľmi mieru a jednoty. Rád by som pogratuloval učiteľke Hanan Al Hroubovej za získanie tohto prestížneho ocenenia vzhľadom na to, aký význam dala úlohe učiteľa v oblasti vzdelávania detí,“ vyhlásil pápež.
 
„Som hrdá na to, že na pódiu môže stáť palestínska učiteľka,“ vyhlásila Hanan s tým, že peniaze, ktoré s ocenením získala, minie na podporu svojich žiakov. „My ako učitelia môžeme budovať hodnoty a morálku mladých ľudí, aby sme zabezpečili krajší, spravodlivý a slobodnejší svet,“ dodala.
 
Ocenenie malo aj kráľovský nádych, keď poslal správu aj princ William, ktorý hovoril o neuveriteľnej zodpovednosti učiteľov, ktorí môžu inšpirovať a formovať život mladého človeka k lepšiemu. „Vaša práca je inšpiráciou a príkladom práce pre učiteľov na celom svete,“ povedal princ William.
 
Na ceremoniáli sa zúčastnili aj osobnosti kultúrneho a politického života, napríklad hollywoodske hviezdy ako Salma Hayeková či Matthew McConaughey, alebo bývalý britský premiér Tony Blair a viceprezident Spojených arabských emirátov Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum.
 
Hananin prístup viedol k poklesu násilného správania na školách. Jej princíp spočíva v tom, že podporuje žiakov, aby spolupracovali, ďalej venuje veľkú pozornosť ich individuálnym potrebám a súčasťou sú aj odmeny za pozitívne správanie sa. Dúfa, že vďaka vzdelaniu môžu ľudia kultivovať ich vlasť. 

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…