Dobré noviny
Neviete si poradiť s nepríjemnými spomienkami? Vyskúšajte jednoduchú metódu
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Neviete si poradiť s nepríjemnými spomienkami? Vyskúšajte jednoduchú metódu

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Každý z nás už zažil veci, na ktoré by najradšej zabudol. A viete, že tomu možeme sami dopomôcť?

Máme pre vás dobrú správu! Tajomstvo sa ukrýva v metóde, ktorá využíva pohyb očí. Čoraz populárnejší typ terapie dokáže redukovať negatívne spomienky a dopomáha k psychickej pohode človeka. Spracovávanie traumatických zážitkov pomocou pohybov očí pomáha prekonať nepríjemné zážitky, ktoré máme uložené v mysli. Dobrý psychický pocit je predsa na nezaplatenie.

Ako to vzniklo?

Táto metóda bola objavená, ako to už niekedy býva, úplnou náhodou. Takmer pred 30-timi rokmi si kalifornská výskumná pracovníčka Francine Shapiro počas prechádzky v parku uvedomila, že jej pohyby očí zo strany na stranu akoby zmierňovali nápor nepríjemných myšlienok, ktorými sa vtedy zaoberala. Keď si to uvedomila, začala si zámerne vybavovať v mysli negatívne veci, pričom pohybovala očami doľava a doprava., aby otestovala svoje zistenie. To ju zaujalo natoľko, až z neho vyvinula metódu, ktorá sa používa aj v súčasnosti.

Vyskúšať to môžete aj sami. Podstatou je pomalé pohybovanie očami zo strany na stranu 20 až 30 krát. Pritom myslite na zážitok, ktorý potrebujete nanovo mozgom spracovať. Je to jedna z možností, ktorá pomáha vysporiadať sa s bolestnými spomienkami, úzkosťou, depresiou alebo uvoľniť bežný stres, ktorý z času na čas zažívame. Pri vážnejších problémoch je, samozrejme, vhodnejšie vyriešiť problém s pomocou psychologických odborníkov.

Pozrite sa na problém inak

Ten, kto spracúva spomienky, je náš mozog. Väčšina normálnych spomienok časom vybledne a my si ich postupne nepamätáme tak jasne, ako predtým. Veľká škoda je, že to neplatí aj o traumatických spomienkach. Zlé skúsenosti dokážu akoby zamrznúť v čase. Namiesto toho, aby zmizli, tak ako by sme si to priali, nevieme sa ich zbaviť. Je to preto, že mozog ich niekedy nevie spracovať, ostávajú v našej pamäti, a potom sa ku nim stále vraciame. Niekedy však stačí, aby sa spomienky v mysli nanovo uspoariadali a aby sme uvoľnili zablokované emócie.

Veď kto by sa chcel cítiť nepríjemne? Určite nikto. Či už ide o to, že sme sa cítili trápne, neprijali sme dobre kritiku alebo sme zažili niečo, na čo by sme chceli zabudnúť. Pohyby očí môžu byť nápomocné v tom, že mozog to potom dokáže lepšie spracovať a budeme sa na problém pozerať odlišne. Znie to síce zvláštne, ale niečo na tom je. Cieľom je, aby negatívne spomienky stratili emočný náboj a stali sa neutrálnymi faktami, z ktorých nebudeme mať zlý pocit. Táto technika podporuje prepojenie medzi ľavou a pravou mozgovou hemisférou, a nám sa potom lepšie darí pozrieť sa na vec inak.

Už ste čítali?