Voľno počas menštruácie? Angličania sa tým seriózne zaoberajú
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Voľno počas menštruácie? Angličania sa tým seriózne zaoberajú

Pre niektoré ženy sú ich dni doslova peklo. Zmena nálady a bolesti sú dôvodom, keď majú príliš veľa starostí samy so sebou, a niekedy môže byť mimoriadne ťažké podať vyrovnaný výkon v práci. Viete si ale predstaviť, že by kvôli tomu mali dostať voľno? Zdá sa, že tento nápad nemusí znieť až tak utopicky.

Ilustračné foto — Foto: pixabay

BRISTOL 10. marca - V Ázii s niečím takým, ako takzvané menštruačné voľno problém nemajú. Existuje totiž v Japonsku, časti Číny, na Taiwane či v Južnej Kórei. Teraz sa s takouto myšlienkou však začali pohrávať aj vo Veľkej Británii, konkrétne v Bristole.

Nie je to fér

Podľa The Mirror istá britská firma dúfa, že využitie prirodzeného rytmu ženského personálu by mohlo priniesť do pracovného prostredia viac produktivity a tvorivosti. Perióda, keď žena menštruuje, je stále považovaná za tabu a najmä muži majú k tomu určite rezervovaný postoj. Pritom ženy môžu mať reálne problém s tým, aby priznali, že majú vtedy bolesti, ktoré im výrazne obmedzujú kvalitu života.

Všimol si to riaditeľ firmy Coexist Bex Baxter, ktorá zamestnáva 31 pracovníkov, no z toho len sedem mužov. Podľa jeho slov videl ženy, ako trpia kvôli bolesti, no napriek tomu mali pocit, že nemôžu ísť domov. „To nie je fér,“ vyhlásil s tým, že chcú politiku, ktorá umožňuje ženám prežívať ich prirodzený cyklus, no bez toho, aby sa to bralo ako choroba. Podľa neho sa ženy jednoducho hanbia priznať, že majú bolesti. Jeho firma však nie je ako ostatné a takéhoto riaditeľa by asi chceli všetky ženy.

„Chcem, aby sme prelomili hanbu a nahradili negativitu pozitivitu. Muž aj ženy by mali byť otvorení myšlienkam, najmä čo sa týka mladej generácie,“ myslí si Baxter, ktorý so svojím tímom plánuje formulovať túto politiku v rámci semináru už 15. marca. Alexandra Popeová, ktorá vedie seminár, sa tiež zamyslela nad stereotypnými posmeškami. „V minulosti bol akýkoľvek návrh umožňujúci vziať si ženám voľno počas menštruácie predmetom posmeškov u mužov, ale aj žien. V tejto súvislosti sa menštruácia berie ako problém,“ cituje ju The Guardian.

Seminár tak predstaví „nový radikálny model menštruačného cyklu ako prínos pre celú organizáciu“. Účelom tejto iniciatívy je podľa Popeovej vytvoriť pozitívny prístup k menštruácii a menštruačnému cyklu. Ten by mal vytvoriť ešte väčšiu pohodu v organizácii. Predmetom seminára má byť naučiť sa, ako maximalizovať blaho všetkých zamestnancov vytváraním pozitívneho prístupu k menštruačnému cyklu, vytvoriť efektivu na pracovisku využitím prirodzeného cyklu mužov a žien, ale aj spolupráca s inými skupina či organizáciami, ktoré by chceli rozvíjať túto myšlienku.

Prejav slabosti?

Mimoriadne kontraproduktívna je v tomto smere reklama, ktorá menštruáciu dosť zľahčuje. Veď to poznáte – v reklame sa krv zmení na modrú tekutinu, prípadne je v rámci inzercie úplne komfortné spať počas svojich dní na bielej posteľnej bielizni v bielej nočnej košielke. A absolútne bez obáv. No skutočné ženy, nie tie z reklamy, vedia, že najmä prvé dni menštruácie sú mimoriadne nekomfortné, nehovoriac o spomínanej bolesti. Takisto je aj fyzická aktivita, tak často dávaná do súvislosti s hygienickými potrebami pri menštruácii, to posledné, na čo majú ženy chuť.

Pravidelný cyklus spôsobuje aj hormonálne zmeny, a preto, kým v čase od konca menštruácie po ovuláciu stúpajú energia i hormonálna nálada, v druhej polovici cyklu, teda v predmenštruačnej a menštručnej fáze začnú klesať a aj ženské telo pociťuje, že musí spomaliť. A teraz si to skúste dať do súvislosti s pracovným výkonom. Najmä v súčasnosti, keď sa na ľudí celkovo kladú vysoké nároky. Ženy chcú uspieť v pracovnom prostredí a preto môže byť niečo ako menštruačné voľno prejavom slabosti. No neprirodzené tempo počas tejto fázy môže ísť na úkor ženského zdravia.

Negatívom tohto nápadu môže byť podľa spisovateľky Angely Epsteinovej fakt, že ak by sa zaviedla taká prelomová firemná politika, ženská menštruácia by stala ešte viac predmetom posmeškov. Otázkou potom je aj to, prečo by nemohli mať rovnaké výhody napríklad aj tí, ktorí trpia sennou nádchou. Navyše, treba myslieť aj na tie ženy, ktoré menštruácie dramatickým spôsobom neprežívajú alebo ju už nemajú. No niekde to vyriešili naozaj šalamúnsky. Napríklad v Južnej Kórei sa ženy jednoducho môžu rozhodnúť, či počas svojich dní do práce prídu, alebo nie.

Navyše, doktor Ahmed Ismail upozornil ešte na jeden zásadný fakt. „Je dôležité si uvedomiť, že príznaky bolestivej menštruácie sa môžu líšiť v intenzite, a to dokonca pri jednej a tej istej osobe. Úrovne bolesti nie sú statické alebo kontinuálne, a preto sa môžu líšiť z mesiaca na mesiac,“ cituje ho Huffington Post.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…