Chcete kvalitný spánok? Týmto 10 potravinám sa radšej pred spaním vyhnite
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Chcete kvalitný spánok? Týmto 10 potravinám sa radšej pred spaním vyhnite

Dobrý spánok je dôležitý nielen pre to, aby sme boli na druhý deň svieži, ale hlavne pre regeneráciu organizmu. Tak si ho pred ním nezaťažujte potraviny, ktoré nám urobia viac škody ako úžitku. Toto by ste pred spánkom rozhodne nemali konzumovať. 

Ilustračné foto. — Foto: pixabay

Z niektorých potravín sme aj my prekvapení. Veď, povedali by ste napríklad, že zdravá zelenina nie je tým najvhodnejším, čo by ste mali pred spánkom konzumovať?

1. Zelenina

Zelenina je zdravá a výživná, to je pravda. No zároveň obsahuje priveľa vlákniny a to je kameň úrazy. Jej pohyb cez tráviaci trakt je totiž príliš pomalý. Ak si teda dáte zeleninu pred spaním, udrží vás hore dlhšie, ako by ste chceli.

2. Čipsy

Samozrejme, táto pochúťka je za každých okolností nezdravá, no pred spánkom by ste ju určite jesť nemali. Hlavným vinníkom je glutaman sodný, ktorý vám môže privodiť problémy so spánkom, ktorým by ste sa chceli radšej vyhnúť.

3. Cestoviny

Aj navonok ľahké jedlo ako cestoviny vám môže spôsobiť spánkové útrapy. V skutočnosti je to totiž mastné jedlo, čo počas spánku povedie k zvýšeniu hmotnosti. A to by iste nikto z nás nechcel.

4. Zmrzlina

Nemusíme azda vysvetľovať, prečo by sme zmrzlinu mohli hodiť do jedného vreca spolu s čipsami. Aj v tomto prípade ide totiž o kalorickú dobrotu. To, čo nás pri zmrzline trápi, je vysoký podiel tuku a cukru, kvôli čomu máme výčitky, keď sa na ňu ulakomíme. No a pri spánku nastáva obligátny problém so spaľovaním. Vaše telo totiž nie je schopné tak rýchlo tieto zložky počas spánku spáliť a preto sa môžete pripraviť na nárast telesnej hmotnosti.

5. Kúsok pizze

Opäť jedlo, ktorému len ťažko dokážeme odolať. Mastná dobrota totiž môže okrem nárastu hmotnosti spôsobiť aj nepríjemné pálenie záhy.

6. Cereálie

Misa cereálií je výborná, ale ráno. Dodá vám energiu a naštartuje do dňa. No pred spaním to rozhodne nie je dobrý nápad. Vinníkmi sú hlavne cukor a toľko sacharidov, že telo jednoducho nebude mať šancu si skutočne oddýchnuť.

7. Čokoláda

Tu si treba uvedomiť jednu zásadnú vec, a to, že čokoláda je zdrojom kofeínu. A to je predsa to posledné, čo chceme pred spánkom. Je to v podstate to isté, ako keby ste si dali pred spaním šálku kávy.

8. Alkohol

Drink, prípadne viac pohárikov pred spaním, tiež nie je najlepší nápad. Telo sa totiž nedokáže potom počas spánku regenerovať a hoci spíte tvrdo, v skutočnosti ide o dosť nekvalitný spánok.

9. Čili

Štipľavé by ste si tiež mohli odpustiť. Čili je totiž plné sacharidov a vo svojej podstate má vysoký obsah kalórií. S kvalitným spánkom sa tak môžete rozlúčiť.

10. Červené mäso

Po súste červeného mäso nedosiahnete hlboký spánok. Ten však po náročnom dni potrebujeme ako soľ.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…