20 unikátnych historických fotiek. Videli ste ich už niekedy?
Radka Turoňová
Radka Turoňová

20 unikátnych historických fotiek. Videli ste ich už niekedy?

V rámci našich dejín sa stalo mnoho významných udalostí či momentov, ktoré boli zachytené na historických fotografiách. Tie sú stále mimoriadne vzácne. Videli ste už niekedy Einsteina v chlplatých papučiach? A viete si predstaviť, že by vám niekto meral plavky, či nie sú príliš krátke? Týchto 20 fotografií, ktoré ste pravdepodobne ešte nikdy nevideli, rozhodne stojí za to.

Lyžujúci slon — Foto: Boredom Therapy

Fenoménom dnešnej doby je takzvané selfie, na ktorom "fičia" dokonca aj americký prezident Barack Obama či pápež František. V pretechnizovanom 21. storočí sa často dostaneme aj k fotkám, ktoré by sme radšej ani nechceli vidieť. Pozornosť si ale určite zaslúžia hlavne dôležité momenty či osobnosti našej histórie, pričom takéto zábery sú stále vzácne. Toto je 20 fotografií, ktoré ste zrejme ešte nevideli, no mali by ste. Mimochodom, vedeli ste, že takzvané selfie poznali už v 19. storočí?

1. Test vodíkovej bomby

Obrovský hríb nad vodou alebo fenomenálny záber, ktorý zobrazuje test vodíkovej bomby. V čase, keď vznikol záber, išlo o program s názvom Bikini Atoll a sériu 23 jadrových zariadení odpálených zo strany Spojených štátov v rokoch 1946 až 1958. Skúšobné zbrane boli odpálené na samotnom útese, na mori, vo vzduchu aj pod vodou.

2. Prvá fotka Machu Picchu

Cestovateľský sen mnohých dobrodruhov Machu Picchu zvečnil začiatkom 20. storočia univerzitný profesor a prieskumník Hiram Bingham. V roku 1911 pri potulkách po Peru natrafil na toto miesto náhodne. Vyhlásil, že Machu Picchu sa môže ukázať ako najväčšia a najvýznamnejšia zrúcanina v Južnej Amerike od čias španielskeho dobytia.

3. Harley-Davidson

Legendárny americký výrobca motocyklov. Jeden zo záberov je výnimočný tým, že zobrazuje Williama Harleyho a Arthura Davidsona na spoločnej fotke ešte z roku 1914. Ako inak – na motocykloch.

4. Einsteinove chlpaté papuče

Legendárny fyzik Albert Einstein považovaný za najvýznamnejšieho vedca 20. storočia bol zrejme celkom vtipný chlapík. Známa je jeho fotografia s vyplazeným jazykom, no už ste niekedy videli Eisteina v infantilných chlpatých papučiach? Pritom sa tvári absolútne nonštalantne.

5. Dieťa s umelými nohami

Dosť zvláštne pôsobí aj fotka dieťaťa, ktoré má umelé nohy. Snímka je datovaná do roku 1968.

6. Výroba Batmana

Herci v plášťoch pred plátnom pôsobia vďaka nešťastnej póze pomerne úsmevne. Snímka pochádza z roku 1966.

7. Posledný záber na Titanic

Lepšie povedané, posledná fotka Titanicu ešte predtým, ako sa potopil v roku 1912. Na zábere je zachytená partia mužov v drevenom člne, ktorý vytvára v porovnaní s megaparníkom dychberúci kontrast.

8. Stavanie Golden Bridge

Atraktívny most Golden Bridge, ktorý môžu obdivovať obyvatelia a návštevníci amerického San Francisca, bol postavený v roku 1937. Staval sa štyri roky a toto je unikátny záber na to, ako to prebiehalo.

9. Žena, ktorá prežila Nagasaki

Je to už viac ako 70 rokov, čo Spojené štáty zhodili dve atómové bomby na japonské mestá Hirošimu a Nagasaki. Záber z roku 1945 znázorňuje ženu, ktorá bombardovanie prežila.

10. Vesmírne selfie

Selife, teda fotenie samého seba, je aktuálne v kurze. No Buzz Aldrin, ktorý sa dostal do vesmíru, to skúšal už v 60. rokoch, výsledkom čoho je skutočne unikátny záber. Zo všetkých súčasných selfiemaniakov mu tak asi len ťažko dokáže niekto konkurovať.

11. Prezidentské hlavy

Štyri obrie sochy štyroch amerických prezidentov vytesané do žuly – to je národný pamätník Mount Rushmore. Tento záber z roku 1939 ukazuje, ako sa na monumentálnych podobizniach Georga Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna pracovalo.

12. Golf na mrakodrape

Cigaretka v ústach a golfová palica v rukách. No s tým detailom, že na úzkej konštrukcii vysoko nad zemou. Aj takýto záber vznikol v dávnych 30. rokoch 20. storočia. Jeho autorom je Charles C. Ebbets. Fotografovanie ľudí na newyorských mrakodrapoch bola zrejme jeho obľúbená činnosť. Urobil totiž aj slávnu fotku obedujúcich pracovníkov sediacich na konštrukcii s názvom Obed na vrchole mrakodrapu.

13. Lyžujúci slon

Queenie, to bol slávny slon, ktorý lyžoval na vode. Išlo o samicu slona indického, ktorý takýmto zvláštnym spôsobom zabával verejnosť v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Slonica sa narodila v Thajsku, no neskôr ju importovali do USA.

14. Stav beztiaže

A takto sa kedysi študovali účinky stavu beztiaže. Na testovanie poslúžila aj mačka.

15. Prvá atómová bomba

Jadrový test bol pomenovaný pod kódom Trinity, ale atómové zariadenie bolo prezývané The Gadget. Bola to vôbec prvá atómová bomba a testovaná bola v Novom Mexiku.

16. Bombardovanie mesta Kobe, Japonsko

Toto bombardovanie japonského mesta Kobe bolo počas druhej svetovej vojny súčasťou strategického bombardovania vedeného Spojenými štátmi proti vojenským a civilným cieľom.

17. Najstaršia selfie

Zdá sa, že rok historicky najstaršej selfie môže ešte lámať rekordy. Vyššie spomínaný astronaut síce v 60. rokoch vytvoril fantastické „selfíčko“, ale tento muž sa zvečnil ešte v 19. storočí, konkrétne v roku 1839. Muž sa volal Robert Cornelius a autoportrét si zhotovil vonku pred obchodom, ktorý vlastnila jeho rodina.

18. Živé „kolky“

Ešte predtým, ako vznikli vynálezy od výmyslu sveta, museli pri hraní bowlingu stavať kolky do pôvodnej polohy takíto chlapci. Písal sa rok 1914.

19. Väzeň v klietke

Takýto výjav sa tiež len tak často nevidí. Policajt na Harley a vedľa neho väzeň v staromódnej mobilnej cele. Tá však pripomína viac klietku. Záber je z roku 1921.

20. Príliš krátke plavky

Posledný unikátny záber v tomto rebríčku pochádza z úplného začiatku 20. rokov. Muž, ktorý na pláži meria dĺžku plaviek, by sa pri dnešnej bikini móde minimálne chytal za hlavu. Na tomto zábere totiž dámam meria už aj tak dlhé plavky, ktoré pripomínajú skôr šaty, či nie sú príliš krátke.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…