MDŽ vo svete: Takto si uctili ženy v Indii či Austrálii
Radka Turoňová
Radka Turoňová

MDŽ vo svete: Takto si uctili ženy v Indii či Austrálii

Medzinárodný deň žien sa oslavuje po celom svete. Niektoré z nás dostanú od mužov kvietok či aspoň blahoželanie, inde boli pripravené príhovory dám známych na celom svete či pozoruhodné projekty. Pozrite sa, ako oslávili MDŽ v Austrálii, Indii či v USA.

Semafor pri príležitosti MDŽ v Austrálii. — Foto: reprofoto/mashable.com

Každá krajina to má inak. Niekto tento deň oslavuje koncertmi, iný pochodmi a niekde je 8. marec dokonca uznaný ako štátny sviatok. Jedno je však isté – ženy sa stali emancipovanými a silnými, vo viacerých oblastiach už dávno dosahujú úspechy na úrovni mužov, častokrát aj výraznejšie. Preto je aj tento deň venovaný ich úspechom v ekonomickej, politickej či sociálnej oblasti. To najzaujímavejšie priniesol portál newsweek.com.

USA: Harryho kamoška a práva žien

Tí, ktorým niečo hovorí Harry Potter, zaiste vedia, kto je Hermiona, respektíve Emma Watsonová. No z dievčatka, ktoré chodilo do čarodejníckej školy s Harrym Potterom, sa stala inšpiratívna žena. Mimochodom, je aj veľvyslankyňou dobrej vôle OSN. Stala sa z nej uznávaná osobnosť, ktorá bojuje za práva žien. V súvislosti s tým spustila kampaň HeForShe Organizácie Spojených národov. Keďže v USA odštartoval týždeň venovaný tejto kampani, jedným z významných rečníkov aj pri príležitosti MDŽ bola práve Watsonová, ktorá sa pripojila k prvej dáme New Yorku Chirlane McCraeovej.

Anglicko: O slovo sa hlásia moslimky

Zaujímavou akciou pri príležitosti MDŽ je festival v londýnskom Southbank Centre. Začína ôsmeho marca a trvať bude týždeň. Návštevníci sa môžu tešiť na poéziu, tanečné lekcie či pozoruhodný projekt - spojenie šermu a moslimiek. Ide totiž o elitný šport, ktorý nie je prístupný mladým ľuďom z najrôznejších prostredí. Poukázať chce na diskrimináciu, ktorú moslimské ženy zažívajú na základe viery a pohlavia. Súčasťou projektu spusteného na MDŽ je aj výstava či krátky film.

India: Sprievodcovský deň

Program s názvom SeekSherpa si ctí znalosti svojich miestnych sprievodcov, pričom hostí celý rad podujatí viazaných na oslavy MDŽ. Zahŕňa napríklad čisto ženský flám, prípadne autobusovú túru po skrytých kulinárskych miestach v Dilí.

Taiwan: Oslava techniky

Ženy a technika. To je spojenie, ktoré sa stalo na Taiwane pri príležitosti oslavy MDŽ témou číslo jeden. Jedným z rečníkov bude napríklad vývojárka a zakladateľka online supermarketu Christiana Chenová. Podujatie je tak oslavou žien, ktoré podnikajú na webe.

Austrália: Špeciálny semafor

U protinožcov myslia aj na týrané ženy. V Melbourne je pripravený koncert, ktorého výťažok pôjde do centra, ktoré je určené pre obete domáceho násilia. Toto mesto sa dnes preslávilo aj istou bizarnosťou, tiež kvôli MDŽ. Na semaforoch sa totiž pri tejto príležitosti namiesto klasických postavičiek objavili symboly ženy. Silueta znázorňuje Mary Rogersovú, prvú ženu zvolenú do miestnej samosprávy v štáte Virginia a druhú v Austrálii.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…