Za všetkým hľadaj ženu. Toto je 19 vynálezov, ktoré vymysleli
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Za všetkým hľadaj ženu. Toto je 19 vynálezov, ktoré vymysleli

Vedeli ste o tom, že množstvo vynálezov, ktoré nám uľahčujú život, vymysleli práve ženy? Umývačka riadu, kotúčová píla či vôdzka pre psa. Aj za tými vynálezmi stoja ženy, ktoré dnes oslavujú svoj medzinárodný deň. Tak si pripomeňme, za čo všetko im môžeme byť vďační.

Ilustračné foto. — Foto: pixabay

Pritom väčšina sa zdá byť čisto mužskými záležitosťami, no predsa sú ich "mozgami" ženy. Niektoré sa však stali bežnou súčasťou nášho života, pričom sa, samozrejme, neustále zdokonaľujú. Mnoho vynálezov vzniklo koncom 19. a v prvej polovici 20. storočia. Zosumarizoval ich web mentalfloss.com.

1.Papierová taška

Papierové tašky vypadali pôvodne ako obálky a vymyslela ich, samozrejme, žena, konkrétne Margaret Knightová. No nezaobišlo sa to bez problémov, ktoré jej spôsobil muž. Keď totiž Charles Annan vzhliadol jej dizajn, chcel si jej myšlienku privlastniť. Knightová však podala žalobu a spor vyhrala v roku 1871.

2. Kevlar

Mimoriadne pozoruhodný je tento vynález, za mozog ktorého by ste možno ženu netipovali. Stojí za ním chemička Stephanie Kwoleková a tento vynález bol najprv omylom. Snažila sa totiž zdokonaliť ľahšie vlákno pre automobilové pneumatiky a tak omylom vynašla kevlar. Patent získala v roku 1966. Vlákno malo slúžiť ako náhrada oceľových výstuží v pretekárskych pneumatikách, nakoniec našlo uplatnenie aj pri nepriestrelných vestách.

3. Pedálový odpadkový kôš

Veľmi časté využitie majú takéto koše napríklad v nemocniciach. Ich výhodou je, že sa ich nemusíte dotknúť rukou. Jednoducho stúpite nohou na pedál a veko koša sa otvorí. Za týmto vynálezom stojí mimoriadne vynaliezavá Lillian Gilbrethová, ktorá sa preslávila drobnými vylepšeniami, ktoré zjednodušujú život. Písali sa rané 90. roky.

4. Monopoly

Za obľúbenou hrou, ktorú majú radi aj dospelí, stojí takisto žena. Je ňou Elizabeth Magieová, ktorá si nechala tzv. doskové hry patentovať v roku 1904. Názov monopoly však vznikol až o 30 rokov neskôr.

5. Stierače

Ďalšia záležitosť, ktorá nie je príliš „ženská“. Navyše, voči tomuto vynálezu v roku 1903 boli muži najprv skeptickí. Aby sme boli presní, išlo o historicky prvé stierače, ktoré boli ešte ručné, a stojí za nimi Mary Andersonová. Zaujímavé je, že vynálezcom automatickej verzie je tiež žena Charlotte Bridgwoodová.

6. Jednorazové plienky

Stojí za nimi Marion Donovanová a 20. storočie sa práve prehuplo do svojej druhej polovice.

7. Umývačka

Tento vynález uľahčuje život mnohým domácnostiam. Patentovaný bol v roku 1886 a stojí za ním Josephine Cochranová.

8. Zmizík

Príbeh tohto vynálezu je celkom vtipný. Stojí totiž za ním sekretárka Bette Nesmith Grahamová, ktorá chcela tajne zakryť svoje preklepy bielou temperovou farbou. Nakoniec začala nápad zdokonaľovať, výsledkom čoho je populárny zmizík, ktorý oceňujú hlavne pracovníci v kanceláriách. Vynález sa jej podaril v 50. rokoch 20. storočia a jej spoločnosť dokonca kúpil Gillete v roku 1979 za takmer 50 miliónov dolárov.

9. Kniha s abecedou

Vynález ešte z 19. storočia, konkrétne z roku 1882, pomohol deťom učiť sa abecedu z drevených blokov. Ide o vynález Adeline D. T. Whitneyovej.

10. Novorodenecký test

Originálny názov tohto vynálezu znie Apgar Score a ide o test novorodenca, respektíve prostredníctvom neho sa dá vyhodnotiť fyzická kondícia novorodenca a zistiť, či okamžite potrebuje zvláštnu lekársku starostlivosť. Orientuje sa na farbu kože, reflex, frekvenciu dýchania, svalový tonus a tepovú frekvenciu. Test je pomenovaný po Virginii Apgarovej, ktorá začala testovať novorodencov v roku 1952.

11. Svetlice

Tento vynález nepochádza celkom úplne zo ženskej hlavy, hoci žena za ním stojí. No v skutočnosti Martha Costonová našla zápisky svojho zosnulého manžela a na vynáleze začala pracovať s chemikmi a pyrotechnickými odborníkmi. Preto aj bola v roku 1859 označená len za správkyňu patentu. Vynález bol prisúdedný jej mužovi.

12. Kotúčová píla

Páni, vedeli ste? Za kotúčovú pílu, ktorá nechýba v garážach viacerých majstrov, môžete vďačiť žene. Je za tým tkáčka Tabitha Babbittová, ktorá prototyp pripojila ku kolovrátku v roku 1813.

13. Zaťahovacia vôdzka

Keď pôjdete najbližšie venčiť svojho štvornohého miláčika, skúste si spomenúť na Mary A. Delaneyovú, ktorá dostala dobrý nápad ešte v roku 1908. Pes vďaka tak môže mať vďaka takejto vôzdke relatívne dosť slobody, no zároveň ho máte pod kontrolou.

14. Ďalekohľad a lampa pre ponorky

Kombinácia ďalekohľadu a lampy pre ponorky pochádza od Sarah Matherovej. Písal sa rok 1845.

15. Skladacia posteľ

Vynález, ktorý šetril priestor hlavne v mini domácnostiach. Posteľ sa dala poskladať a odložiť do skrine. Cez deň zase slúžila ako písací stôl. Aj takéto boli 80. roky 19. storočia, pričom za týmto dômyselným vynálezom stojí Sarah E. Goodeová.

16. Solárny dom

Prvenstvo si v tomto smere mohla zapísať biofyzička Maria Telkesová. Písal sa rok 1947.

17. Schotchgard

Tento prostriedok slúži na ochranu textilu, nábytku či kobercov pred škvrnami. Stoja za ňou Patsy Shermanová a Samuel Smith a nápad sa zrodil ešte v roku 1952.

18. Neviditeľné sklo

Aj za touto vychytávkou stojí, samozrejme, žena, a to Katharine Blodgettová. Bolo to v roku 1935.

19. Počítače

V tomto prípade síce figuruje známe meno Howard Aiken, no zásluhu treba pripísať aj Grace Hopperovej. Spolu totiž navrhli v roku 1944 počítač Harward´s Mark I. Grace bola tiež súčasťou tímu, ktorý vyvinul Cobol, jeden z prvých moderných programovacích jazykov.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…