Slovenskí volejbalisti zdolali Dánsko 3:0

Slováci si upevnili svoju druhú pozíciu v tabuľke A-skupiny.

RAANANA 9. júna - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili aj vo svojom druhom zápase na treťom turnaji A-skupiny základnej fázy prestížnej Európskej ligy 2012 v izraelskom meste Raanana, keď v sobotu za 90 minút zdolali Dánov presvedčivo 3:0 (24, 21, 22).

Výrazne si tak upevnili svoju druhú pozíciu v tabuľke A-skupiny a urobili významný krok k naplneniu svojho cieľa, ktorým je postup na záverečný turnaj určený štyrom najlepším tímom.

V nedeľu svoje účinkovanie na turnaji zakončia súbojom s domácim Izraelom, ktorý ešte v sobotu čaká duel s Gréckom.

I. set

Slováci v porovnaní s piatkovým víťazným zápasom proti Grécku (3:1) nastúpili na súboj s Dánmi s jednou zmenou v zostave, keď na bloku Kašper nahradil Joščáka. Lepší vstup mali do zápasu severania a na prvý technický oddychový čas išli už s trojbodovým náskokom (8:5). Čoskoro sa však začali presadzovať zverenci trénera Štefana Chrtianskeho st. a čoskoro sa karta obrátila. Slovenskí volejbalisti viedli 21:17 a zdalo sa, že bezpečne kráčajú za víťazstvom v úvodnej hre. Dáni však vyrovnali na 23:23. Nakoniec ale zásluhou Bencza Slováci využili druhý setbal a vyhrali prvý set najtesnejším rozdielom 26:24.

II. set

V prvej polovici druhého dejstva sa tímy striedali vo vedení. Od druhého technického oddychového času však boli Slováci jasne lepší. Kvalitne blokovali, výborne im vychádzal aj útok. V koncovke sa po smeči Hriňáka dostali do vedenia 22:19, set ukončil útokom „z kolíka“ Ogurčák, Slováci ho vyhrali 25:21 a viedli už 2:0.

III. set

Začiatok tretieho setu však trestuhodne prespali a súper to naplno využíval. Dáni sa dostali do vedenia 5:1, neskôr viedli až o päť bodov (8:3). Slováci zlepšili príjem a začali z náskoku súpera ukrajovať. Podarilo sa im vyrovnať na 16:16 a odvtedy už režírovali zápas sami. V koncovke sa blokmi blysli Kašper a následne Št. Chrtiansky ml. Syn kormidelníka slovenskej reprezentácie nakoniec využil druhý mečbal a nekompromisným smečom zápas ukončil. Slováci vyhrali tretí set 25:22 a celý duel zaslúžene 3:0.

Výsledok - A-skupina:

Dánsko - Slovensko 0:3 (-24, -21, -22)

90 min, rozhodovali: Armenau (Rum.), Salabšjan (Bul.), 100 divákov

Zostavy:

Slovensko: Zaťko, Bencz, Száraz, Kašper, Štefan Chrtiansky ml., Hriňák, libero Kubš (Ogurčák, Skladaný)

Dánsko: Knudsen, Thomsen, Jacobsen, Ditlevsen, Christiansen, Olufsen, libero Scholer (Schultz, Pedersen)

Hlasy:

Štefan Chrtinasky st. (tréner SR): „Bolo to bez straty setu, čo môže byť pre ďalší vývoj skupiny veľmi dôležité. Bol to presne taký zápas, aký sme očakávali. Dáni boli húževnatí, neustále nám hrozili. V porovnaní s prvým súbojom s nimi minulý týždeň v Španielsku sme hrali pokojnejšie, dokázali sme meniť rytmus hry. Odveta za prehru spred týždňa sa nám vydarila, verím, že aj o dva týždne v Košiciach ich zdoláme."

Branislav Skladaný (kapitán SR): „V koncovke prvého setu sme sa nechali vyviesť z koncentrácie nesprávnym verdiktom rozhodcov, ale aj so šťastím sme to zvládli. Druhý set sme sa naťahovali, bolo vidieť, že ešte nemáme taký vyhratý tím, ktorý by dokázal jasne dominovať. Aj keď sme treťom sete prehrávali už o šesť bodov, vedel som, že sme jasne lepší a dokážeme to uhrať. Získali sme tri body, nestratili sme ani set, čo je veľmi dôležité. Verím, že v nedeľu tento turnaj úspešne zakončíme víťazstvom nad Izraelom.“