Muža uštipol škorpión, pravdepodobne mu tým zachránil život
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Muža uštipol škorpión, pravdepodobne mu tým zachránil život

Je veľmi otázne, či sa dá v prípade Garyho Jonesa hovoriť o šťastí v nešťastí. Uštipnutie mimoriadne nebezpečným škorpiónom mu síce zrejme zachránilo život, no len preto, že sa tak prišlo na to, že má rakovinu.

— Foto: reprofoto The Mirror

Gary Jones bol na dovolenke v Španielsku, keď mu poriadne strpčilo život uštipnutie škorpiónom. „Po mojom návrate som stále cítil následky,“ opísal pre The Mirror. Podstúpil jednoduchý krvný test, no po týždni mu lekár oznámil, že uštipnutie na ňom nezanechalo trvalé následky. No predsa len niečo nesedelo, konkrétne množstvo prostatického špecifického antigénu (PSA) v krvi, čo je proteín produkovaný normálnymi bunkami v prostate, ale aj bunkami rakoviny prostaty. A ten bol vyšší. Gary bol trochu znepokojený, ale zachovával si chladnú hlavu.

Ďalšie testovanie nedopadlo dobre. Verdikt znel – niečo tam je. O niekoľko týždňov musel čeliť slovám, aké nechce počuť nikto z nás. „Máte rakovinu,“ vypočul si od doktora. Konkrétne išlo o rakovinu prostaty. Napriek zdrvujúcej správe muža neopúšťal humor. Najprv chcel vedieť, kedy presne zomrie a či si má kúpiť drahšiu dovolenku teraz alebo neskôr.

Nakoniec mal Gary predsa len šťastie v nešťastí. Rakovina totiž bola zachytená včas. Potom však nastala otázka, ako na ňu. A jednou z možností bola robotická prostatektómia. Zjednodušene povedané, po tomto zákroku už nemôže mať muž potomstvo. Spolu s prostatou totiž zmiznú aj spermie. Nepríjemné sú aj možné vedľajšie účinky ako inkontinencia a erektilná dysfunkcia. Nič, čo by chcel muž v produktívnom veku počuť. Ale aj to sa dá riešiť. Normálnu sexuálnu funkciu je možné dosiahnuť podávaním niektorých liekov či injekciami. Močovú inkontinenciu je možné niekedy riešiť ďalším chirurgickým zákrokom.

Rakovina prostaty je zhubný nádor, ktorý vychádza z prostaty. Jej hlavnou funkciou je produkcia sekrétu, tekutej zložky semena, ktorá spermie ochraňuje, vyživuje a napomáha ich transportu. Podľa Nadácie na pomoc onkologickým pacientom sa asi 90 percent všetkých karcinómov prostaty sa zistí v čase, keď je ochorenie ohraničené na prostatu. V tomto prípade sa očakáva, že takmer 100 percent týchto pacientov bude žiť najmenej päť rokov po určení diagnózy. Medzi rizikové faktory patrí vek, často sa objavuje u mužov po päťdesiatke. No nie je celkom jednoznačné, čo môže spôsobiť vznik rakoviny. Príznakmi sú bolesť alebo pálenie počas močenia, prítomnosť krvi v moči či potreba častého močenia v noci.

 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…