Zvládli by muži pôrodné bolesti? Experiment priniesol prekvapivé zistenia
Mária Dobrodenková
Mária Dobrodenková

Zvládli by muži pôrodné bolesti? Experiment priniesol prekvapivé zistenia

Za pomoci profesionálnych pôrodných asistentov mužom na brucho pripevnili elektródy stimulujúce kontrakcie. Falošné pôrodné bolesti probanti vydržali len dve hodiny, potom pre nich bola bolesť príliš silná a elektródy odstránili.

— Foto: reprofoto Gistradar

AMSTERDAM 26. februára - Na svete sú veci, ktoré sú predurčené a príroda ich rozhodla za nás. Ako napríklad fakt, že tehotenstvo a pôrod potomstva musia absolvovať ženy. Práve preto zrejme nikdy spoľahlivo neprídeme na to, či by muži zvládli bolestivý a náročný pôrod tak, ako to dokážu ženy.

Aspoň čiastočne však na túto otázku odpovedal experiment, ktorý sa rozhodli zorganizovať dvaja Holanďania Dennis Storm a Valerio Zena. Tí sa chceli na vlastnej koži presvedčiť, či je pôrod naozaj tak náročný, ako ho opisuje väčšina žien. Oslovili preto holandskú televíziu, ktorá im experiment pomohla zorganizovať.

Za pomoci profesionálnych pôrodných asistentov mužom na brucho pripevnili elektródy stimulujúce kontrakcie. Falošné pôrodné bolesti probanti vydržali len dve hodiny, potom pre nich bola bolesť príliš silná a elektródy odstránili.

Holanďania po experimente popísali, že kontrakcie boli najskôr slabé, no časom sa stupňovali. Hoci v prvých chvíľach boli obaja muži v údive, čo sa to s ich telom deje, a dokonca sa smiali, smiech ich čoskoro prešiel a v konečnom štádiu kričali, zatínali prsty do vankúšov a priali si mať "pôrod" čo najskôr za sebou.

Podobný experiment však nebol originálny. Pred niekoľkými rokmi sa podobného pokusu zúčastnil doktor a otec troch detí Andrew Rochford. Chcel zistiť, kto má vyšší prah bolestivosti. Simulovaný pôrod zabezepčili rovnaké elektródy simulujúce kontrakcie.

Tak ako holandskí mladíci, aj doktor bol prekvapený, že už aj slabšie kontrakcie sú pomerne bolestivé. Po chvíli však už muž očividne trpel a každú chvíľu menil polohy, aby, ale to samozrejme takmer vôbec nepomáhalo. Doktor dokonca kvôli uvoľneniu bolestí dýchal rajský plyn, no aj ten pomáhal iba čiastočne. Po troch hodinách experimentovania sa vzdal a ospravedlnil sa svojej žene, že pochyboval o tom, že ženy majú vyšší prah bolesti, ako muži. 

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…