Nie je len obyčajnou hazardnou hrou. Čo ste doteraz o rulete nevedeli?
Dobré noviny
Dobré noviny

Nie je len obyčajnou hazardnou hrou. Čo ste doteraz o rulete nevedeli?

Čo sa skrýva za kráľovnou hazardných hier, ktorú s obľubou pokúšal aj Agent 007?

Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Nájdeme ju v tých najvychytenejších kasínach, ale aj v béčkových podnikoch. Jej napodobneninu dokonca môžeme kúpiť aj v hračkárstve. Jednoduchý princíp šťastia na čertovom kole a jedna malá guľôčka, ktorá si razí svoju nevypočítateľnú cestu medzi číslami, červenou a čiernou. Čo sa však skrýva za kráľovnou hazardných hier, ktorú s obľubou pokúšal aj Agent 007?

Omnoho staršia, ako si myslíte

Ľudia sa snažia pokúšať osud a šťastenu už od nepamäti. Aj história rulety siaha ďaleko do obdobia pred naším letopočtom – až do starovekej Číny. Samozrejme, pôvodne vyzerala celkom inak, ako tá hra, ktorú poznáme dnes. Princíp jej fungovania bol však rovnaký – snaha predvídať miesto dopadu guľôčky sprevádzaná stávkami, a samozrejme, aj nezameniteľným adrenalínom. Formu, akú poznáme dnes, dal tejto hre geniálny matematik Blaise Pascal a princíp jej fungovania využil aj vo svojom večnom projekte - Perpetum Mobile.

Je skutočne nepredvídateľná?

Je cesta kovovej guľôčky skutočne len v rukách šťasteny? Ak ste pravú ruletu ešte nevyskúšali roztočiť a skúsili by ste to prvýkrát, cesta guľôčky by s veľkou pravdepodobnosťou bola skutočne nevypočítateľná. Istá skupina matematikov však tvrdí, že po istom čase by sa váš pohyb a teda aj cesta guľôčky stali „predvídateľnými“ a dalo by sa vypočítať, kam guľôčka dopadne s istotu až 87%. Len škoda, že vo väčšine kasín takéhoto geniálneho matematika pri hre nedostanete ako poradcu.

Je to hra aristokratov a panovníkov?

Ruleta sa v mysliach väčšiny z nás spája s nablýskanými kasínami a vysokou spoločnosťou. Tento obraz ešte podporili mnohé slávne príbehy z filmového plátna, napríklad o spomínanom Agentovi 007, ktorý tiež obľuboval túto hru so svojím pohárikom Martiny v ruke. Jej pôvod je však celkom iný. Táto hra v skutočnosti pochádza z tých najnižších spoločenských vrstiev – od otrokov, poddaných a sluhov – ktorí si jej hraním spríjemňovali ťažký život. Do vyššej spoločnosti ju priniesli cestovatelia a moreplavci ako zaujímavý suvenír z ďalekých ciest.

Máme vzácny kúsok aj na Slovensku?

Odpoveď znie – áno. Nachádza sa v Bojnickom zámku a dostala sa tam rovnakým spôsobom, akým prišla do Európy. Ako suvenír z ďalekých ciest si ju priniesol vášnivý cestovateľ a niekdajší majiteľ zámku – kráľ Matej Korvín. Ruleta má podobu okrúhleho stolíka, ktorého vnútorná časť je pohyblivá. Na zámku si ju môžete pozrieť aj dnes, nájdete ju v miestnosti ktorá slúžila ako herňa.

Hrá sa všade rovnako?

Keďže ruleta nie je dielom moderného sveta a dostala sa doň zvonku, každý národ si prispôsobil jej pravidlá, ako aj výslednú podobu. Ak teda pôjdete do kasína v Paríži alebo v Las Vegas, natrafíte na rôzne prevedenie aj pravidlá hrania. Len pre zaujímavosť - americká ruleta má 38 čísel a európska 37. Okrem toho sa líšia aj usporiadaním hracieho stola, a samozrejme, aj výplatnými pomermi jednotlivých stávok.

Ruleta je kráľovnou hazardných hier. Kedysi spríjemňovala ťažkú životnú realitu našim predkom a dnes je zdrojom zábavy, adrenalínu a dokonca aj spoločenskou príležitosťou pri stretnutiach smotánky. Ani zďaleka však nie je obyčajnou hrou. Za jej prevedením sa skrýva nielen matematická genialita, ale aj množstvo nezodpovedaných otázok a dohadov. Hovorí sa však, že keď ju raz roztočíte, učaruje vám a opantá vašu myseľ. Ktovie, či sa niečo podobné prihodilo aj slávnemu agentovi Jej Veličenstva.

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…