Nie je len obyčajnou hazardnou hrou. Čo ste doteraz o rulete nevedeli?
Čo sa skrýva za kráľovnou hazardných hier, ktorú s obľubou pokúšal aj Agent 007?

Nájdeme ju v tých najvychytenejších kasínach, ale aj v béčkových podnikoch. Jej napodobneninu dokonca môžeme kúpiť aj v hračkárstve. Jednoduchý princíp šťastia na čertovom kole a jedna malá guľôčka, ktorá si razí svoju nevypočítateľnú cestu medzi číslami, červenou a čiernou. Čo sa však skrýva za kráľovnou hazardných hier, ktorú s obľubou pokúšal aj Agent 007?
Omnoho staršia, ako si myslíte
Ľudia sa snažia pokúšať osud a šťastenu už od nepamäti. Aj história rulety siaha ďaleko do obdobia pred naším letopočtom – až do starovekej Číny. Samozrejme, pôvodne vyzerala celkom inak, ako tá hra, ktorú poznáme dnes. Princíp jej fungovania bol však rovnaký – snaha predvídať miesto dopadu guľôčky sprevádzaná stávkami, a samozrejme, aj nezameniteľným adrenalínom. Formu, akú poznáme dnes, dal tejto hre geniálny matematik Blaise Pascal a princíp jej fungovania využil aj vo svojom večnom projekte - Perpetum Mobile.
Je skutočne nepredvídateľná?
Je cesta kovovej guľôčky skutočne len v rukách šťasteny? Ak ste pravú ruletu ešte nevyskúšali roztočiť a skúsili by ste to prvýkrát, cesta guľôčky by s veľkou pravdepodobnosťou bola skutočne nevypočítateľná. Istá skupina matematikov však tvrdí, že po istom čase by sa váš pohyb a teda aj cesta guľôčky stali „predvídateľnými“ a dalo by sa vypočítať, kam guľôčka dopadne s istotu až 87%. Len škoda, že vo väčšine kasín takéhoto geniálneho matematika pri hre nedostanete ako poradcu.
Je to hra aristokratov a panovníkov?
Ruleta sa v mysliach väčšiny z nás spája s nablýskanými kasínami a vysokou spoločnosťou. Tento obraz ešte podporili mnohé slávne príbehy z filmového plátna, napríklad o spomínanom Agentovi 007, ktorý tiež obľuboval túto hru so svojím pohárikom Martiny v ruke. Jej pôvod je však celkom iný. Táto hra v skutočnosti pochádza z tých najnižších spoločenských vrstiev – od otrokov, poddaných a sluhov – ktorí si jej hraním spríjemňovali ťažký život. Do vyššej spoločnosti ju priniesli cestovatelia a moreplavci ako zaujímavý suvenír z ďalekých ciest.
Máme vzácny kúsok aj na Slovensku?
Odpoveď znie – áno. Nachádza sa v Bojnickom zámku a dostala sa tam rovnakým spôsobom, akým prišla do Európy. Ako suvenír z ďalekých ciest si ju priniesol vášnivý cestovateľ a niekdajší majiteľ zámku – kráľ Matej Korvín. Ruleta má podobu okrúhleho stolíka, ktorého vnútorná časť je pohyblivá. Na zámku si ju môžete pozrieť aj dnes, nájdete ju v miestnosti ktorá slúžila ako herňa.
Hrá sa všade rovnako?
Keďže ruleta nie je dielom moderného sveta a dostala sa doň zvonku, každý národ si prispôsobil jej pravidlá, ako aj výslednú podobu. Ak teda pôjdete do kasína v Paríži alebo v Las Vegas, natrafíte na rôzne prevedenie aj pravidlá hrania. Len pre zaujímavosť - americká ruleta má 38 čísel a európska 37. Okrem toho sa líšia aj usporiadaním hracieho stola, a samozrejme, aj výplatnými pomermi jednotlivých stávok.
Ruleta je kráľovnou hazardných hier. Kedysi spríjemňovala ťažkú životnú realitu našim predkom a dnes je zdrojom zábavy, adrenalínu a dokonca aj spoločenskou príležitosťou pri stretnutiach smotánky. Ani zďaleka však nie je obyčajnou hrou. Za jej prevedením sa skrýva nielen matematická genialita, ale aj množstvo nezodpovedaných otázok a dohadov. Hovorí sa však, že keď ju raz roztočíte, učaruje vám a opantá vašu myseľ. Ktovie, či sa niečo podobné prihodilo aj slávnemu agentovi Jej Veličenstva.