Dobré noviny
Neuveriteľné: Po poškodení mozgu získali výnimočné schopnosti
SITA
SITA

Neuveriteľné: Po poškodení mozgu získali výnimočné schopnosti

Nehody, ktoré na prvý pohľad vyzerali ako prekliatie, sa v konečnom dôsledku zmenili na dar. Prečítajte si prípady ľudí z rôznych kútov sveta, ktorým mŕtvica, nádor v mozgu, epileptické záchvaty či otras mozgu pomohli odomknúť dvere k ich skutočnému talentu.

Ken Walters

Ken Walters rozhodne nie je jediný známy prípad človeka, u ktorého sa po zranení hlavy naplno rozvinuli tvorivé sily. Nehoda na žeriave pred 19 rokmi pripútala bývalého stavebníka na vozíček a jeho vyhliadky do budúcnosti vyzerali ešte horšie, keď ho v roku 2005 postihlo krvácanie do mozgu. Po diagnóze mŕtvice Walters absolvoval logopedickú terapiu a snažil sa prekonať čiastočné ochrnutie. Lekári ho povzbudzovali, že jeho mozog môže začať fungovať ako predtým, no namiesto toho sa stalo niečo iné – bývalý stavebník objavil to, čo opísal ako „najväčšiu vášeň svojho života“.

Hoci mu po mŕtvici chýbala sila na to, aby do rúk chytil niečo ťažšie ako pero či ceruzku, Angličan začal čoskoro svoje nevydarené kresby spracúvať do digitálnych obrázkov. Neskôr vyvinul vlastný softvér a svoje diela predával cez internet. Všimol si ich aj americký herný gigant EA, ktorý ho poveril desiatkami zákaziek. Po istej dobe trápenia dnes už uznávaný umelec priznal, že mŕtvica bola  „najväčším zamaskovaným požehnaním, aké si kedy mohol priať“.

Sandy Allen

Sandy Allen vždy preferovala vedu a logické myslenie pred tvorivou činnosťou a snažila sa rozvíjať ľavú mozgovú hemisféru - a to aj napriek tomu, že jej mama a sestra patrili k uznávaným umelkyniam. Sandy sa najprv venovala vede, keď mala 40 rokov, zapísala sa na štúdium medicíny na University of Washington. Po troch rokoch usilovného štúdia do jej života zasiahli zdrvujúce správy – v ľavom spánkovom laloku jej našli zhubný nádor. Pri operácii boli lekári prinútení odstrániť aj časť ľavej strany mozgu. 

Pravá mozgová hemisféra zrazu prevzala velenie a počas terapie Sandy zrazu objavila svoj umelecký talent. „Je to, ako by mi chirurgicky odstránili moje zábrany,“ uviedla umelkyňa, ktorá začala vytvárať zaujímavé koláže, obklopila sa vlastnoručne vyrobeným nábytkom a väčšinu času trávi zatvorená vo svojom ateliéri. Za skutočnosť, že operácia mozgu jej pomohla odomknúť predtým skrytý talent, je nadovšetko vďačná. 

Derek Amato

Keď mal Derek Amato 40 rokov, bláznivo sa vrhol do bazéna, neuvedomujúc si jeho hĺbku. Hlavou v plnej sile vrazil o dno bazéna a keď sa z neho vynáral, mal pocit, akoby mu krvácali uši. Nehodu prežil, avšak s ťažkým otrasom mozgu a ďalšími poruchami vrátane straty pamäte. „Po vynorení z bazéna som sa pozrel na priateľov a ich pery sa začali hýbať bez zvuku. Zistil som, že mi z uší netečie krv, ale nič som nepočul,“ spomína Amato. Muž utrpel 35-percentnú stratu sluchu, avšak objavil predtým nepoznaný hudobný dar. 

Jednej bezsennej noci sa posadil za klávesy klavíra a pred očami sa mu podľa vlastných slov objavil „kontinuálny prúd notového zápisu“. Hral do druhej hodiny nadránom absolútne ponorený do zvuku hudobného nástroja, na ktorý nikdy predtým nehral. Amata neskôr podrobili neurologickému vyšetreniu, ktoré odvysielala aj televízia Science Channel. „Myslím, že Boh sa mi rozhodol dať narodeninový darček o niečo skôr,“ povedal vtedy svojejrodine novozrodený hudobník, ktorý od istého času verí na zázraky. 

Jon Sarkin

Jon Sarkin bol chiropraktik, ktorý rád hrával golf. Jedného dňa, zatiaľ čo dokončoval vydarený odpal na golfovom ihrisku, mu v mozgu praskla cieva. Muž, ktorého život bol vždy dôsledne nalinajkovaný a naplánovaný do posledného detailu, sa zrazu zásadne zmenil. V okamihu pocítil neústupnú potrebu tvoriť a z bývalého lekára sa stal vášnivý umelec. Pod jeho rukami začali vznikať silno expresívne a výbušné diela, ktoré v sebe spájali maľbu, poéziu, výrezy obrazov a slová piesní, z ktorých vytvára zaujímavé koláže. Možnosť tvoriť diela, ktoré v sebe zahŕňajú dávku tajomna, do života lekára vniesla nový príliv energie.

Daniel Tammet 

Daniel Tammet je príkladom toho, že k výnimočným schopnostiam sa môžu pridať aj tie jazykové a matematické. Brit, ktorý dokonale ovláda desať svetových jazykov, sa po islandsky naučil rozprávať za sedem dní a založil si aj vlastnú vzdelávaciu inštitúciu zameranú na výučbu cudzích jazykov. 

Tammet už v detstve trpel pravidelnými epileptickými záchvatmi. Po jednom takomto záchvate vo veku troch rokov začal vidieť čísla ako nedefinovateľné tvary a farby. Zrazu vedel bleskovou rýchlosťou vypočítať zložité matematické úlohy a v roku 2004 zlomil európsky rekord v prednesení čísla Pí na 22 514 desatinných čísel. Keď mal 25 rokov, lekári mu diagnostikovali Aspergerov syndróm. Tammet je autorom troch úspešných kníh, ktoré boli preložené do 20 jazykov. 

Už ste čítali?